25 Mart 2022 Cuma

Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri Diyarbakır’da

DİYARBAKIR- Kahramanmaraş Yöresel Lezzetleri 100’e yakın Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen misafirlere lezzet şöleni yaşattı.. 1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’ 24-27 tarihleri arasında düzenlenen Fuar 16 ülke ile birlikte 30 şehire ev sahipliği yapıyor. Mezopotamya bölgesinin benzersiz coğrafyasına yakından tanıklık eden Kahramanmaraş,  çoğu komşu iller olan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak gibi Kahramanmaraş gastronomi alanında da kendine has zengin ve eşsiz lezzetleriyle öne çıkıyor. 

1-mezopotamya-turizm-ve-gastronomi-fuarinda-001.jpg

Diyarbakır Valiliği ev sahipliğinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda düzenlenen 1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’na davet edilen Kahramanmaraş, Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan gastronomi ve turizm standıyla misafirlerini ağırladı.1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı’nda 100’e yakın Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetleri farklı ülkelerden ve şehirlerden gelen misafirlere lezzet şöleni yaşattı. Stantta bir taraftan yöresel lezzetler sergilenirken diğer tarafta ikramlar yapıldı.  Lezzeti kadar şifa kaynağı olarak da adından sıkça söz ettiren Maraş Paçası ve dünyaca ünlü Maraş Dondurması gelen misafirleri Kahramanmaraş’a götürdü.

1-mezopotamya-turizm-ve-gastronomi-fuarikahramanmaraschef-fikret-ozdemirduran-doganselahattin-ugur.jpg

Ana yemeklerden Sömelek Köfte, Havuçlu Pilav(acem pilavı), Eşkili Aya Sulusu, Et Kabağı Sulusu, İçli Köfte, Mimbar, Kuru Dolmalar, Özel soslardan sumak ekşiyle yapılmış Havuç Eşkilemesi, kıvamı diğer çemenlerden daha katı olan Maraş Çemeni, Çorbalardan; genellikle Andırın ilçesinde yetişen tirşik pancarıyla yapılan ve Andırın Doktoru olarak da bilinen Tirşik Çorbası, Ekşili Çorba, Tarhana Çorbası, Tescilli ürünlerimiz; Maraş Çöreği, Parmak Peynir, Maraş Biberi, Maraş Tarhanası, Tatlılardan ise kırma tatlısı öne çıkan lezzetler arasında yerini aldı. Yoğun ilginin gösterildiği Kahramanmaraş standının misafirleri Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya oldu. 24 Mart tarihinde Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde başlayan  Gastronomi ve Turizm Fuarı 27 Mart tarihine kadar ziyaretçilerine açık olacak.

1-mezopotamya-turizm-ve-gastronomi-fuarikahramanmaraschef-fikret-ozdemirduran-doganselahattin-ugur-001.jpg1.Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'nda Kahramanmaraş lezzetlerininin resim sergisi açıldı. Kahramanmaraşlı Chef Fikret Özdemir ise bu güzel serginin önünde bizlere bir hatıra bıraktı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder