2 Nisan 2022 Cumartesi

18. AKBANK KISA FİLM FESTİVALİ’NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

68 ülkeden toplam 2.081 kısa filmin başvurduğu 18. Akbank Kısa Film Festivali yarışma sonuçları 31 Mart Perşembe akşamı 19.00’da Akbank Sanat Youtube kanalında açıklandı. Festival yarışmaları bu yıl Ulusal Yarışma Kategorisi, Uluslararası Yarışma Kategorisi, Genç Bakışlar Yarışma Kategorisi ve Akbank Kısa Film Forum Senaryo Yarışma Bölümü’nden oluştu
.


Ön eleme jüri kurulunun değerlendirmesi sonucu; “Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü”ne katılan eserler arasından 14 film ve “Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü” başvuruları arasından seçilen 14 film “En İyi Film Ödülü” için yarışmaya hak kazandı. 

Bu sene ilk kez, 20 yaş ve altı gençlerin kısa filme olan ilgilerini festival bünyesinde toplamaya ve bu alandaki üretimleri teşvik etmeye yönelik başlatılan Genç Bakışlar Yarışmasında 20 yaş altı 13 yönetmenin kısa filmleri yarıştı. Oyuncu Özge Gürel, Yönetmen Ahu Öztürk, Şair, Yayıncı Dündar Hızal’dan oluşan Genç Bakışlar jürisinin değerlendirmesi sonucu Baturay Tunçat'ın Gün Işığı filmi En İyi Kısa Film ödülünün sahibi oldu. Yunus Emre Akkuş’un Sessizlik filmi ve İlayda İşeri’nin Çeşme isimli belgeseli mansiyona layık bulundu. 

Ulusal Yarışma Festival Kısaları ana jüri üyeleri; Oyuncu Büşra Develi, Yönetmen Nisan Dağ, Oyuncu Okan Bayülgen, Görüntü Yönetmeni Cevahir Şahin ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluştu.
Ulusal Yarışma bölümünde “En İyi Kısa Film” ödülü, yönetmenliğini Ayçe Kartal’ın üstlendiği Kıyamette İyi Görünmeliyim filminin olurken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar Can Merdan Doğan’ın Stiletto filmi ve Merve Bozcu’nun Plastik Rüya filmi oldu. 

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar ana jüri üyeleri ise; Yönetmen Jacqueline Lentzou, Yapımcı Nicolás Celis, Yönetmen Matjaž Ivanišin, Yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı olarak belirlenmişti. Uluslararası Yarışma bölümünde Adrian Moyse Dullin,  yönetmenliğini yaptığı The Right Words adlı filmiyle “En İyi Kısa Film” ödülünü alırken, bu bölümde mansiyona değer görülen yapımlar ise Olha Zhurba’nın Dad’s Sneakers ve yönetmen Hugo Covarrubias’nin Bestia filmleri oldu. 

Bu yıl 692 senaryonun başvurduğu Akbank Kısa Film Forum bölümünde finale kalan 8 senaryo arasından en iyi senaryo jüri üyeleri; Yazar, Senarist Ayfer Tunç, Yönetmen Selman Nacar ve Yapımcı Bulut Reyhanoğlu tarafından değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda İlayda İşeri'nin Oyunbozan projesi “En İyi Senaryo” ödülünü alırken Miray Palaz’ın Nizam senaryosu mansiyon ödülüne değer görüldü. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder