21 Nisan 2022 Perşembe

Şef Fikret Özdemir CST Türkiye Büyükelçisi

Ocak 2022'de Şef Alan Coxon tarafından oluşturulan bir yardım kuruluşu olan CSF (Chefs Sans Frontieres),CSF Türkiye Büyükelçisi olarak Şef Fikret Özdemir'i onayladı. "Chef Sans Frontieres" olarak bilinen CSF,doğal afetler ve kontrol edilemeyen nedenlerden dolayı geçim kaynaklarını ve işletmelerini kaybeden küçük ölçekli üreticilere ve çiftçilere destek için fon toplama amacıyla kurulmuştur. Bu desteğin amacı yerel ve bölgesel zanaatkarların,yiyecek ve içecek  üreticilerinin yaşamlarını ve işlerini tekrar kurgelecek nesiller için kültürel gastronominin,mutfak mirasının ve geleneksel becerilerin korunmasıdır. 
CSF’deki hiç kimse maaş veya başka herhangi bir ücret almamaktadır.Toplanan fonların tamamı ihtiyaç sahiplerine yardım amacıyla gönderilmektedir. Bu hayır kurumunu yürütmek için gereken diğer destekleyici unsurlar sponsorluk yolu ile sağlanmaktadır.

sef-alan-coxon-sef-fikret-ozdemircst-turkiye-buyukelcisi.jpg

Toplanan fonların her kuruşu hayati önem taşıyan ekipmanların, ürünlerin ve canlı hayvanların alımında kullanılmaktadır. Örneğin çiftçiler için yeni koyun ve keçi sürüleri, yerel halk ve bal üreticileri  için yeni arı kovanları, arılar ve kır çiçeği tohumları , zeytinyağı üreticileri için yeni zeytinlikler, balıkçılar için küçük balıkçı tekneleri gibi. Bu ekipman, ürün ve hayvanlardan bazıları yangın, sel veya diğer doğal afet ve sebeplerden  dolayı rutin olarak onarılamaz kayıplara ve hasarlara maruz kalırlar ve bu hasarların büyüklüğü küresel ısınmadan dolayı artmaktadır. Dünyanın dört bir yanından şefler ve gıda endüsrisindeki liderler, genel halk ve bu küresel girişim için bir araya gelmektedir. Alan Coxon'un temel hedeflerinden biri, gerektiğinde yardım etmek ve destek için dünyadaki her ülkeye 1 CSF temsilcisi yerleştirmektir.

İstisnasız olarak herkes küçük ölçekli üreticiler için yardımda bulunma görevine çağırılmaktadır. Her ülkedeki temsilciler aracılığıyla dünyadaki mutfak kültürü korunurken bir yandan da aktivitelerde, yaşam tarzımızda farklılık yaratılmakta ,menülere özgünlük sağlanmakta, turizm ve ziyaretçiler için farklılıklar katılmaktadır. Alan Coxon’a göre ‘Küçük ölçekli üreticiler yok olursa kültürel mutfak tarihimizi, farlılıklarla dolu amacımızı ve nesiller boyu süren geleneklerimizi ve aslında bir ulusun atan kalbini kaybederiz’.

Şef Fikret Özdemir kurucumuz tarafından organizasyonumuza katılması için davet edilmiştir. Bu görev ve davet Şef Fikret Özdemir’in kişisel, profesyonel değer ve yetenekleriyle oldukça örtüşmektedir. ’Kimliğimizi korurken temel konularda fark yaratmak, zorlukları bilmek ve müdahale edebilmek gelenekleri ve bilgiyi korumak sadece bir onur değil her şeyden önce beni ben yapan bir davettir. Derinden inandığım amaçlara katkıda bulunabildiğim için çok mutluyum.’


Chief Fikret Özdemir Ambassodor for CST Turkey
CSF (Chefs Sans Frontieres), a charity organization created in January 2022 by Chef Alan Coxon, has confirmed Chef Fikret Ozdamir as the CSF Ambassador for Turkey.  CSF, known as "Chef Sans Frontieres", was born with the purpose of raising funds to support small producers and farmers who have lost their livelihoods and businesses caused by uncontrollable traumas and natural disasters.

The aim is to support, rebuild lives and businesses of local and regional artisanal food and beverage producers, preserving cultural gastronomy, culinary heritage and traditional skills for future generations to come.
100% of all funds raised goes towards helping those in need with nobody at CSF taking a salary or fee , whilst other supporting elements needed to run the charity are supported through sponsorship .

Every cent of funds raised will go towards the purchase of vital equipment, products, and livestock - such as new sheep and goat flocks for farmers, new beehives, bees and wildflower seeds for local honey producers, new olive groves for olive oil producers, small fishing boats - just to name a few that routinely suffer irreparable loss and damage from fires, floods, or other natural causes, many of which are exacerbated by global warming.

Chefs from around the world and leaders in the food industry, as well as the general public are coming together for this global initiative. One of Alan Coxon's major goals is to place 1 CSF representative in every country in the world to support and be ready to help when needed. Everyone, without exception, is "called" to this mission of helping small producers who, through their activity, make a difference in our lifestyle, authenticity to menus, add a point of difference for tourism and visitors, whilst retaining culinary culture around the world. Alan Coxon believes that "if we lose our small producers, we lose our cultural culinary history, our point of difference, generations of traditions, and in effect the beating heart of a nation".

Chef Fikret Ozdemir was invited by the founder to join the organization, an invitation that, according to chef "is deeply aligned with his personal and professional values”. Making a difference on the ground, knowing the difficulties and being able to intervene whilst safeguarding our identity, preserving traditions and knowledge is not only an honor, but above all an invitation that makes me very happy to be able to contribute to causes in which I deeply believe.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder