9 Aralık 2022 Cuma

16. Travel Turkey İzmir (TTI) Fuarı ve 2. TTI Outdoor fuarı Fuar İzmir’de kapılarını açtı

 TURİZMİN SESİ


8-11 Aralık tarihleri arasında düzenlenen fuarda Türkiye’de sağlık ve kruvaziyer turizminin geliştirilmesi hedefleniyor. Fuarın açılış törenine Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı-İZFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Soyer, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri katıldı.

16-travel-turkey-izmir-tti-fuari-2-tti-outdoor-fuari-fuar-izmir.jpg

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk

2022 çok hızlı bir çıkış yaşayan dünya turizminin paralayan yıldızıyız. Bu yıl 50 milyon turist ve 44 milyar dolar hedefine ulaşacağımız aşikardır. İzmir’e gelen turist sayısı 1.4 milyona ulaştı. Deniz turizmine de talep arttı. Marinalar doldu taştı. Kruvaziyer turizmine de ilgi yeniden başladı. Terör nedeniyle yaratılan algılar kruvaziyer turizmi  sekteye uğramıştı. Şimdi yeniden yükselmeye başladı. İzmir Ticaret Odası ve TÜRSAB’ın gayretlileriyle kruvaziyer turizminin yeniden ivme kazanması için çalışıyoruz. Çeşme’ye 53 gemiyle 20 bin Dikili’ye 6 bin Kuşadası’na 456 bin yolcu geldi. Kruvaziyer ve mavi yolculuk adına tüm çalışmalarımız gerçekleştirmeye devam edeceğiz.  

ttyd-turkiye-turizm-yatirimcilari-dernegi-baskanioya-narin.jpg

TTYD Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin

Türkiye turizm için çok önemli bir adım attı. Bu sektörde ne kadar güçlü olduğumuzu hem dünyaya hem Türkiye’ye göstermiş olduk. Bu günleri görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. TTYD turizm sektörünün bütün yatırımcıların bir araya geldiği 50 milyar dolarlık yatırımını bünyesinde bulunduran bir sivil toplum örgütüdür. Önümüzdeki yıl çok iyi bir yıl geçireceğimizi düşünüyoruz. 2030 yılına kadar turizm misyonunu yeniden oluşturmak, İstanbul ve Antalya dışında başta İzmir olmak üzere bütün şehirlerin turizmden önemli payı alması için çalışacağız. Toplam istihdamın yüzde 10’unu oluşturan ve cari açığımıza katkıda bulunan bir sektörün daha farklı ele alınması gerektiği aşikârdır. Bu fuara destekçi ve katılımcı olmaktan gurur duyuyoruz. 

izmir-ticaret-odasi-yonetim-kurulu-baskanimahmut-ozgener.jpg

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener

TTI İzmir 16 yıllık süre içerisinde her yıl bir adım daha ileriye giderek kendini geliştirdi. Acente ve tur operatörlerinin programlarını düzenlediği destinasyonların tanıtıldığı binlerce turizm temsilcisini bir araya getiren bir fuar oldu. İzmir her türlü turizm aktivitesine olanak sağlayan bir destinasyon. Somut ve soyut olan kültürel mirasın en etkili alanların başında UNESCO alanları yer alıyor. Hem UNESCO hem de Kemeraltı’nın dönüşüm sürecinde elimizden gelen katkıyı vermeye devam edeceğiz. Sahillerimiz, fuar ve festivallerimiz hepsinden önemlisi insana değer veren anlayışımız ile turizme değer veren bir şehirde yaşıyoruz. Bunun için de çalışmayı en önemli sorumluklarımızın arasında görüyoruz. TTI İzmir fuarını şehrimiz için çok önemli bir değer olarak görüyor şehrin turizmde bir değer olması için elimizden geleni yapıyoruz. 24 ülkeden 66 turizm profesyonelini fuarımızda ağırlayacağız. 9 yurt dışında oda olarak stand açtık. Yaptığımız b2b görüşmelerde yabancıları ülkemize davet ettik. Dünyanın en önemli 12 fuarına katılmayı hedeflerimizin arasında aldık. Sağlık turizmi kentimiz için önemli olduğuna inanıyorum. Haliyle TTI fuarının içinde sağlık turizmine önemli bir yer ayrıldı. Ayrı bir sağlık turizmi fuarı düzenlenmesi taraftarıyım. 

tursab-yonetim-kurulu-baskanifiruz-b-baglikaya.jpg

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya

İzmir Türk turizminin koç başıdır. İlklerin şehridir. Nerende olduğumu fark eteksizin hepimizin yaşamında yeri olan bir yeridir. Turizm ve fuar sözcüklerinin en anlamlı olduğu bu şehirde yeniden bir aradayız. Turizm ticaretin bir alanı olarak anılmayacak kadar değerlidir. Turizm barıştır, kardeşliktir. İş birliğidir paylaşmaktır dayanışmadır. Turizmcinin hedefi para kazanmak değil mutlu etmektir. Misafirlerini mutlu ederek kazanır. Diğer sektörlere benzemez. Kendisiyle beraber 60 sektöre daha kazandırır. Misafiriler gittikleri yerin kültürünü zenginleştirirler. Buradan bakınca gördüğüm tablo içimize umut aşılıyor. Bütün İzmir fuarın başarısı için bir arada çalışıyor. Bizi bir araya gelmekten pandemi bile alıkoymadı. Bugün yine insanları bu muhteşem şehirde buluşturduk. Her turizmcinin takviminde yerini alması gereken TTI sadece İzmir’i değil uluslararası turizmi borsası yapma hedefindeyiz. Turizmle ilgili olup da burada olmayanlar umuyorum ki önümdeki yıllar burada olacaktır. Turizmle ilgili bu fuarda bulunmak hepimizin ödevidir ve görevdir.Bende veriler vermek isterim. Sık sık değişen sayılardan değil bunlar. Çünkü turizm çok destinasyonla ülkelerde merkezi olarak yönetilmesi gereken bir faaliyetltir. Yerel de oluşturulacak destinasyon stratjileri çağın gerekliliğidir. Bu yüzden hedefler destinasyon bazında belirlenmeli hedeflere ulaşması değerlendirilmesi gerekir.

Hong Kong, Paris Londra ve New York başı çekiyor. İstanbul 10 Antalya 20

Dubai 30 ,Londra 16 milyar dolar gelir elde ederken İstanbul 8, Antalya 7 milyar dolar gelir elde etti. İzmir 2022’iin ilk on ayında 1.4 milyon turist ağırlarken İstanbul 12, Antalya 13 milyon turist ağırlaşmıştır. 53 ülkeden 159 katılımcı geldi. 

edirne-belediye-baskani-recep-gurkan.jpg

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan

İzmir’de yeniden olmaktan çok mutluyuz. Bugün de kurtuluşumuzun 100. Yılında kuruluşunun bayrak şehri İzmir’de olmaktan mutluyuz. Gavur Edirne’den gavur İzmir’e selamlar getirdim. Ne iş yaparsanız yapın doğru insanlarla doğur yolda yürüseniz başarıya ulaşırsınız. Edirne olarak 2 milyon olan turist sayışımızı TÜRSAB’ la beraber 6 milyon’a çıkardık. Doğru renkleri aldık, doğru insanlarla yürüdük doğru projeler yaptık. 

antalya-buyuksehir-belediye-baskanimuhittin-bocek.jpg

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek

Turizm yaşattığı ekonomik ve sosyal faydalar nedeniyle çağımızın önemli bir alanıdır. Döviz girdisi sağlaması gibi nedenlerle turizm öncelikli bir endüstri olarak ele almaktadır. Ülkemizde turizm deyince ilk akla Antalya gelmektedir.  4 mevsim turizm olanağıyla turizmin her alanında hizmet vermekte ve her yıl milyonlarca turist ağırlamaktayız. Kasım ayı itibariyle ilimize gelen turist sayısı 13 milyon kişidir. Antalya Türkiye’nin en önemli turizm merkezidir. Turizm kentlerimiz dönemsel krizlerden uzak tutmalıyız. Bu nedenle deneyimlerimiz paylaşacağım TTI fuarına katılımcı olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 

izmir-buyuksehir-belediye-baskanitunc-soyer.jpg

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

Dünyanın birçok noktasından turizm profesyonelini fuarda ağırlıyoruz. Turizmin geleceğini umutla konuşmaktan gurur duyuyoruz. Başarılarla, rakamlarla övünmek mümkün ama pedal basmaktan vazgeçememek lazım. Çünkü uluslararası bir rekabet var. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin turizm değeriyle karşılaşırsınız. Tarım, ilk metropoller, tiyatro, tıp, felsefe ve demokrasi bugün yaşadığımız bu coğrafyada inşa edilmiş ve insan uygarlığının geleceğini belirlemiş Türkiye’ye gelmek insanın özüne gelmesi gibidir. Bu değerden bir turizm değeri inşa etmekte geride kalabiliyoruz sadece deniz kum güneş turizmine odaklandığımız için ülkemize gelen turist sadece bir ile ve bir sezona ulaşmış durumda. İzmir’e gelen turist sayısına 4 milyona yükselterek turizmi 4 mevsim ve 12 aya yaymayı hedefliyoruz. Doğru yolda olduğumuz biliyoruz. Bu yolun varacağı yerin çok yüksek bir yaşam kalitesi yaratacağına da biliyoruz. Kent ekonomisine esnafa faydası olmayan bir turizm anlayışı ömrünü tamamladı. Türkiye’nin ucuz bir destinasyon haline gelmediği bir turizmin ülkemizin her yerine yaymak istiyoruz. Bu fuarın turizm sektörleri için verimli geçmesini umuyorum. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder