16 Nisan 2016 Cumartesi

“İstanbul’un Turizm Anlayışı Değişiyor”

TURİZMİN SESİ-  HABER CANAN ÖZGEN
İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle 15- 22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 40. Turizm Haftası etkinlikleri Beykoz’da başladı.Tarihi Kanlıca Meydanı’nda Turizm Haftası Kutlamaları, Beykoz Belediyesi Halk Oyunları ekibinin Aydın Yöresi’ne ait Zeybek ve halk oyunların sergilediği perponmas ile başladı

Tarihi Kanlıca Meydanı’nda yapılan açılışa İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, başkan yardımcıları, Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, Küçük Oteller Başkanı Yavuz Dilmen, Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, Skal Kulübü Başkanı Bahar Birinci, turizmciler, rehberler ve ilçe sakinleri katıldı.


 Nedret Apaydın: “İstanbul’un Turizm Anlayışı Değişiyor”
Turizm anlayışının son yıllarda değiştiğini vurgulayan İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın: “İstanbul’da turizm denilince aklımıza yabancı turistler, sıcak mevsim, Tarihi Yarımada, Beyoğlu, müzelere giriş çıkışlar geliyordu. Tüm İstanbul'u turizm alanı yapmak istiyoruz."Turizmle alakalı en güçlü sektör grupları İstanbul'da ve onlarla çok yakın çalışıyoruz." Turizm sektörüyle alakalı tüm meslek gruplarını davet edip bu yıl farklı ilçeleri gösterdiklerini ve bütün grupların doğrudan Beykoz'u seçtiğini ifade etti.

 Tüm İstanbul’un her ilçesi bir  turizm alanı ve 365 gün turizm zamanı. Beykoz’da turizm alanında çok büyük bir gayret var. Beykoz'un kendi güzelliklerini dışarıya pazarlama noktasında zorluk yaşadığına vurgu yapan Apaydın, "Beykoz'un yerli ve yabancı turistleri çekmek noktasında sıkıntıları vardı. Bu noktada devreye girip, Başkanımızla görüşmeler yaptık. Türkiye'de geçen sene 11 milyon insanımız yurt içinde seyahat etmiş. Turizm denilince aklımıza sadece yabancı turistler gelmemeli. Beykoz'a geldiğimde öyle güzel şeylerle karşılaştım ki turistlerin uğrak yeri olmaması için bir neden yok. Umarım bir yıl içerisinde olumlu dönüşler alırız." diye konuştu.

Konuşması arasında mikrofonun azizliğine uğrayan Apaydın, çok geziyorum  çok konuşuyorum Turizm için temaslarımız devam edecek ama mikrofon konuşmamıza izin vermiyor bizim enerjimiz daha yüksek dedi.


Kaymakam Katırcı: “Beykoz Dünya’nın En Güzel Yeri”
Kaymakam Ahmet Katırcı; “Beykoz Dünya’nın en güzel yeri. Bizlerde bir özellik vardır, yaşadığımız yerin kıymetini bilmeyiz. 

Beykoz’un çok değişik özellikleri var. Hem şehrin içinde hem de dışındasınız. Önünüz deniz, arkanız orman. Bu güzelliklerin kıymetini bilmek gerekir. Beykoz’un tarihi, tabiatı, kültürü ve insanı var. İstanbul’da artık turizm destinasyonunu değiştirmek ve geliştirmek lazım. Beykoz bu anlamda biçilmiş kaftan” şeklinde konuştu.  Başkan Çelikbilek: “Beykoz’un Her Köşesi Turizm Cenneti”
Turizm Haftası’na ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirten Başkan Yücel Çelikbilek: “Beykoz İstanbul’da turizm alanında çok özel bir yere sahip. İlçemizin her köşesi turizm cenneti sayılabilir. Beykoz bugün tarihi filmlerin çekildiği mekânlara ev sahipliği yapıyor. Riva’yı merak etmeyen yok. İlçemizde merak edilecek, tarihi ve kültürel daha pek çok nokta var. Turizmde artık mekânlar klasikleşti, yeni mekânlarla, rotalarla zenginleştirmek gerekir. Turizm için gereken unsurların tümü burada fazlasıyla mevcut.” Beykoz'un turistleri çekebilecek farklı mekanlara sahip olduğu anlatan Çelikbilek, "Beykoz, doğasıyla birlikte sanatsal etkinlikleriyle turizm alanında yer bulacak. Bu hafta gerçekleşecek etkinliklerle artık Beykoz'un, turizmcilerin yol haritalarında yer alacağını umuyorum. Böylelikle turistler de hep aynı yerleri gezmek zorunda kalmayacaklar.

Yeni alanların açılması hem turistler için hem de Beykoz için ciddi kazanım olacaktır." ifadelerini kullandı. Çelikbilek, "Bu kadar zenginliği çoğu zaman sunamadık, sesini duyuramadık. Ancak artık Turizm Haftası'nın Beykoz'dan başlamasıyla yeni bir sayfa açıldığını düşünüyorum. Turizmin sunacağı bütün nimetler Beykoz'da bulunuyor. Artık Beykoz tarihi filmlerin çekildiği önemli bir bölgemizdir. Bu haliyle zaten turistlerin ilgisini çekiyor. Ayrıca 75 yayınevinin katılacağı Çocuk Kitap Fuarı'nı da yarın Beykoz'da açıyoruz. 52. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na Beykoz etabı da eklendiğini mutlulukla ifade etmek istiyorum.Tüm İstanbulluları 24 Nisan’da Beykoz etabı yapılacak Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ve 16 Nisan’da açılacak 2. Beykoz Çocuk Kitapları Fuarı’na davet etti.Başkan Çelikbilek konuşmasının ardında katkıları dolayısıyla Nedret Apaydın’a çeşm-i bülbül hediye ederek katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 40. Turizm Haftası kutlanıyor Ancak ben biraz daha eskiyim. 15-22 Nisan haftasında kutlanan ‘Turizm Haftası’ etkinliklerinin toplumumuzda turizm bilincinin pekiştirilmesi ve geliştirilmesine katkısının büyük olacağına inanıyoruz.

Turizm Haftası nedeniyle Tarihi Kanlıca Meydanı’nda 40. Turizm Haftası etkinlikleri açılışında;  “2015 yılı ikinci yarısından itibaren ülkemiz ve yakın coğrafyamızda ortaya çıkan birtakım siyasi kargaşa ve güvenlik sorunları neticesinde, Türk turizmi olarak en kötü dönemlerden birisi içerisinde olduğumuz bugünlerde, sektörümüzün dinamik yapısı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde bu zor süreci kısa süre içerisinde atlatmayı umuyoruz” diye konuştu. Bayındır, mesajında turizmin, günümüzde yaşadığı zorlu sürece karşın son 10 yılda büyük bir sıçrama yaptığını ve tamamen yerli kaynak girişleriyle, kendisi dışında 54 sektörü daha harekete geçiren, ekonominin en çok döviz girdisi sağlayan, istihdama ve bölgesel kalkınmaya büyük etki sağlayan en önemli sektörlerden biri konumuna geldiğine dikkat çekti. Bu duygu ve düşüncelerle, başta sektörün emektar çalışanları olmak üzere, tüm turizm camiasının ve halkımızın Turizm Haftası’nı kutluyor, değerli meslektaşlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi. 
SKAL International İstanbul Başkanı Bahar Birinci; 15- 22 Nisan tarihleri arasında kutlanan 40. Turizm Haftası etkinlikleri için Tarihi Kanlıca Meydanı’nda buluştuk. İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Nedret Apaydın’ın davetlisi olarak katıldığım 40. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Beykoz ilçesinin turizm için potansiyel bir merkez ilçe olduğunu yerinden gördüm. Genel Sekreterimiz Ayşe Önen ile  kürsüye çıkmadan önce konuştum. Bizde bir toplantımızı burada yapalım dedim. Ben kısaca sizlere Skal İstanbul’dan bahsetmek istiyorum. Seyahat ve turizm sektörünün tüm branşlarını çatısı altında toplayan tek uluslararası organizasyonu olan Skal International, 81 yıllık geçmişiyle dünyanın en köklü sivil toplum örgütüdür.


1956 yılında kurulmuş olan Skal International İstanbul Kulübü,  80 ülkede yapılanmasıyla en geniş tabanlı sivil toplum örgütü olan Skal International’a bağlı olarak faaliyet göstermektedir.
Skal International İstanbul Kulübü,  400 yakın üyesi ve hayata geçirmiş olduğu projeler ile dünyanın en büyük Skal kulübü konumundadır.  Bizde Beykoz’da bu çeşitliliği gördükten sonra profesyonel kadromuzla bir toplantı yapmaya karar verdik. Tüm turizm camiasının Turizm Haftası’nı kutluyor, değerli meslektaşlarıma ve Skal ailemin  Turizm Haftası’nı kutluyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder