5 Temmuz 2016 Salı

ICANN Helsinki toplantısında Nokta İstanbul’un başarısı konuşuldu

Nokta İstanbul’un başarısı konuşuldu
Dijital dünyanın önemli isimlerinin katıldığı, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de gerçekleşen ICANN56 toplantısında Nokta İstanbul’un başarısı konuşuldu. Nokta İstanbul ekibi, katılımcılara proje süreci ve atılan adımlar konusunda bilgi verdi. İnternette alan adı tahsisinin dünya çapında en üst mercii olan ICANN’in Başkanı ve CEO’su Goran Marby, Nokta İstanbul’u hayata geçiren Medya A. Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan ve ekibinin başarısını tebrik etti.

Dünya çapında yılda üç defa gerçekleşen ICANN56 toplantısının ikincisi, Fas’ın Marakeş kentinin ardından dün Finlandiya’nın Helsinki şehrinde gerçekleştirildi. Dijital dünya konusunda yetkin isimlerin dijital dünyadaki gelişmeleri değerlendirdikleri ve tecrübelerini paylaştıkları toplantıda Nokta İstanbul ekibi de hazır bulundu. Helsinki toplantısında, şehir alan adı uzantıları içerisinde Nokta İstanbul başarısı ile dikkat çekti. Nokta İstanbul ekibi, proje süreci ve atılan adımlar konusunda toplantıdaki katılımcıları bilgilendirdi. Nokta İstanbul projesini hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan ve ekibi, internette alan adı tahsisinin dünya çapında en üst mercii olan ICANN’in Başkan ve CEO’su Goran Marby’le de buluştu.  
 
 
Nokta İstanbul’u tebrik etti
Görüşmede Nokta İstanbul’un başarısını tebrik eden Marby, Medya A. Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan’a projenin Türkiye’deki başarıya ulaşmasındaki sırrı sordu. Kaplan ise İstanbul markasını dijital dünyaya taşıyan projeye büyük bir heyecanla başladıklarını ifade ederek “Medyadan ve kullanıcılardan büyük destek gördük. Projenin tanıtılması ve herkese ulaşması için iletişim araçlarını da etkin şekilde kullanıyoruz. İnsanların İstanbul ile özdeşleşmelerini istiyoruz. Bu nedenle herkesi .ist ve .istanbul uzantılı kişisel web adreslerini almaya teşvik ediyoruz” dedi.
 
 
25 bin kayıt
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş önderliğinde çizilen vizyonu Marby’e anlatan Kaplan “Nokta İstanbul büyük bir proje ancak biz olaya sadece Nokta İstanbul olarak değil internet özgürlüğü ve erişilebilirliği olarak bakıyoruz. İstanbul’da birçok kamu kuruluşu ve şirket artık Nokta İstanbul alan adını kullanmaya başladı. Bu bize büyük mutluluk veriyor” diye konuştu. Kaplan görüşme sonunda Marby’e  Boğaz, Kız Kulesi ve Sultanahmet’in minyatür tekniğiyle resmedildiği bir İznik çinisi hediye etti. Tarihi metropolün cazibesini dijital dünyaya taşıyan .ist ve .istanbul  uzantılı internet adresleri genel başvuruya açılmasının ardından yoğun taleple karşılaştı. .ist ve .istanbul alan adı kayıtları 25 bine ulaştı. Nokta İstanbul kayıtları www.nic.istanbul  sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder