21 Kasım 2021 Pazar

Antalya’da düzenlenen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi başladı

Ülkemizin önümüzdeki dönemde küresel turizm arenasında yaşanması beklenen yoğun rekabet ortamına hazırlıklı olması ve tüm dünyada seyahat endüstrisinde yaşanan değişim ve dönüşümün tüm turizm paydaşlarıyla birlikte analiz edilmesi amacıyla Antalya’da düzenlenen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi başladı.


Düzenlenen açılış töreninde Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, AKTOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı ile ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan kongre ile birlikte üç gün boyunca düzenlenecek paneller, eğitimler ve çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

‘Türk turizminin ana direği olan seyahat acentaları olarak mesleğimizi daha ileriye taşımak için buradayız, bir aradayız.’

Kongre Koordinatörü ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker’in açılış konuşması yaptığı toplantıda, TÜRSAB üyeleri ile turizm sektörü arasında iletişim ve dayanışmayı artırmak için bu yıl yoğun ilgiyle Antalya'da ilki düzenlenen kongre ile ilgili TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, sözlerine ‘‘TÜRSAB olarak bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz kongremizin sizlerin de desteğiyle Antalya’ya, ülkemize ve sektörümüze yeni bir ivme katacağına inanıyoruz. Sektördeki sorunları makro ve mikro ölçekte ele alacağımız ve bunların yanı sıra her geçen yıl biraz daha güçlenen erken rezervasyon kampanyasının startını verdiğimiz kongremizin Türk turizmine hayırlı olmasını diliyorum. Bugün aramızda yurdun dört bir yanından bölge temsil kurulu başkanlarımız, ihtisas başkanlarımız, mesleğine gönül vermiş Ege’nin, Karadeniz’in, Akdeniz’in, Marmara’nın, Anadolu’nun turizm kahramanları var. Teşviklerde unutulan, cezalarda en öne konulan, dört bir yanlarında çıkan engellerle boğuşarak misafiri daha mutlu etmek için çalışan Türk turizminin ana direği olan seyahat acentaları olarak mesleğimizi daha ileriye taşımak için buradayız, bir aradayız.’’ cümleleriyle başladı.

‘Turizm, doğası gereği kültürleri birleştiren, dayanışma ruhu oluşturan çatışmalara ve krizlere karşı kararlı bir şekilde karşı duran birleştirici bir güç konumundadır.’

Pandeminin gölgesinde var olma mücadelesi veren seyahat acentalarının bu zorlu dönemde ayakta kalma çabasıyla ilgili Bağlıkaya, ‘‘Bugüne kadar tüm krizleri bu şekilde omuz omuza vererek yılmadan aştık. Burada bir arada olmanın değeri ve önemini biliyoruz. Sizinle çoğalan umutlarımız, hayallerimiz var. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya, daha iyi bir meslek bırakmak için verdiğimiz sözler var; yolumuz uzun ama sektöre hayat veren, gücünü üyesinin aklından, enerjisinden alan, 50 yıllık bir kurum, TÜRSAB var, birliğimiz var.’’ dedi.

‘TÜRSAB olarak, biz de sektöre ve ülkemize olan inancımızla hizmet anlayışımızla ve vizyonumuzla bu yeni döneme daha güçlü girilmesini sağlamak için yola çıktık.’

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, kongrenin amacı ile ilgili, ‘‘Dünya genelinde aşılanma oranlarının artması ve aşı kartı olanlara seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, önümüzdeki dönemde rekabeti yeni bir boyuta taşıyacak. Önümüzdeki dönemde artık yepyeni kuralların yepyeni beklentilerin yepyeni tüketici davranışlarının ve deneyimlerinin başrol oynadığı, yeni bir hikâyenin içinde bulacağız kendimizi. Bundan önce olduğu gibi, bu hikâyenin baş kahramanı olmak ve yeniden bir başarı hikayesi yazmak istiyorsak bu yeniliklere hazırlıklı olmalıyız. Bu dönemde gördük ki, sürdürülebilirlik, iklim değişikliği, sosyal sorumluluk, dijitalleşme, tüketici beklentileri ve bilgi kirliliği gibi kavramlar hayatımıza daha çok girecek. Hepimizin bu sürece hazırlıklı girmesi, sektörümüz açısından hayati önem taşıyor. Beklediğimiz gelecek artık yanı başımızda; bunu görmezden gelemeyiz. Bu açıdan turizm sektörünün pazarlama anlamındaki lokomotifi olan biz seyahat acentalarına büyük görevler düşüyor. Yeni dönemde eksiklerimizi ve avantajlarımızı görebilmek; rotamızı daha net bir şekilde tayin edebilmek ve her anlamda özgüvenimizi tazeleyebilmek için bu kongreyi yapıyoruz.’’ sözlerini ifade etti.

‘Biz ülkemiz ve mesleğimiz için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz.

Bizimle birlikte olmak isteyen herkese kapımız da gönlümüz de açıktır.’

Bağlıkaya son olarak, ‘‘TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nde, bu 3 günde yurt içi ve yurt dışından çok değerli konuklar ve konuşmacılar yer alacak. 28 farklı panelde 80’in üzerinde konuşmacı turizme dair tüm konuları ele alacak. Eminim ki bu panellerimizde dünya turizmindeki son gelişmeler çerçevesinde kendimizi aynada bir kez daha görme şansını yakalayacağız. Biz ülkemiz ve mesleğimiz için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bizimle birlikte olmak isteyen herkese kapımız da gönlümüz de açıktır. Turizm için herkesle el ele vermeye hazırız.’’ cümleleriyle turizm sektörünü dayanışmaya davet etti.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, turizmin Türkiye ekonomisine önemli katkı sunduğunu belirtti. 

‘Salgın sürecinde turizm ve Antalya önemli bir sınav verdi; bu sınavı da başarıyla geçti.’

Salgın sürecinde sektörün önünü tıkamamak amacıyla ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Yazıcı, "Salgın sürecinde turizm ve Antalya önemli bir sınav verdi; bu sınavı da başarıyla geçti. Güvenli Turizm Sertifika programıyla başlayan ve sektörün tüm paydaşlarının da dahil olduğu süreçte geçen yıl Antalya pandemi koşullarında nasıl hizmet verileceğini dünyaya gösterdi. Bu yıl 9 milyon rakamına ulaşmamızdaki başarının arkasında da geçen yılın katkısı büyük." diye konuştu. 

Türkiye'nin büyük hedefleri olan bir ülke olduğunu vurgulayan Yazıcı, Türk turizminin de dünyada aldığı payını daha da artıracağına inandığını kaydetti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise Antalya'nın dünyanın en çok turist ağırlayan 10 kentinden birisi olduğunu söyledi. Antalya’nın salgın sürecinde en hızlı şekilde toparlanma sağlayarak azımsanmayacak şekilde yerli ve yabancı turist ağırladığını dile getiren Böcek, gelecek yıllardan ise çok daha umutlu olduklarını bildirdi.

‘Önümüzdeki dönemde tur operatörlerimiz ve seyahat acentalarımız ile geleceğe adım atıyoruz.’

Açılışta konuşan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nin turizm sektörüne hayırlı olmasını diledi. Narin, “Türkiye turizmi 80’lerden bu yana gerek devlet desteği ve gerek teşviklerle ciddi bir hamle yaptı. Bu çıkışın arkasında seyahat acentası, yatırımcı ve rehberlerimizin rolü büyüktür. 120 milyar dolarlık bir yatırımla turizme hizmet vermekteyiz. Kanunla kurulmuş olan TÜRSAB’ın büyük bir başarısı ve yatırımlarımızın teminatı olması ile bu başarı gerçekleşti. Seyahat acentalarımızın değeri bugün turizmin geldiği dönemde yadsınamaz. Önümüzdeki dönemde tur operatörlerimiz ve acentalarımız ile geleceğe adım atıyoruz. Vazifemizi yapmaya devam edeceğiz. Bu dönüşüm ve değişim bugün burada başladı. Birlikte çalışmanın getirdiği huzurun anlayışın devam etmesi için her zaman yanınızda olacağız” dedi.

‘Gelecek için umutluyuz.’

AKTOB Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Erkan Yağcı da TÜRSAB’ın ülkemizin ilk resmi anlamda kurulan birliği olduğunu hatırlatarak, “TÜRSAB’ın ilk turizm kongresinin Antalya’da yapıyor olması bizim için çok önemli. Bu kongreyi düzenlediği için TÜRSAB’a çok teşekkür ediyor ve hayırlı olmasını diliyoruz. Turizmin yaşadığı süreç ve geldiği noktayı biliyoruz. Bu dönemde iş birliği ve koordinasyon hiç olmadığı kadar önemli hale geldi. Krizi aşmanın en önemli aracı koordinasyondur. Devletin desteği olmadan böyle bir krizin aşılmayacağını gördük. Gelecek için umutluyuz. Turizmin paydaşları vardır. Turizm olgusu için bunların hepsi olmalı. Bunlar arasındaki iletişim bu makinenin çalışması için gerekli.” dedi.

‘Turizmin lokomotifi Antalya’dır.’

ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa Atılgan da kongrenin turizme farklı bakış açıları getireceğine inandığını söyledi. Atılgan, “2020 ve 2021 yılları sarsıcı yıllar oldu. Pandemi dünya ekonomisini kasıp kavurdu. Tüm dünya dijitalleşme konusunda atacağı büyük adımları birkaç ayda attı. Bildiğiniz gibi Türkiye turizminin lokomotifi Antalya’dır. Kent ekonomisi yüzde 15 düşüş gösterdi. Turizm sektörü 2021 yılında ayakta kalarak beklediğimizden daha çabuk toparlanmıştır. İlk 10 ayda 8,6 milyon yabancı ziyaretçi ağırladık. Akdeniz ülkelerindeki rakip ülkelere baktığımızda İspanya ve İtalya bizden geride kalmıştır. Pandemi sürecinde kaydedilen bu başarıda ortak aklın payı büyüktür. 2022 yılı turizmi tüm aktörlerin ortak bir strateji ile hareket edilmeli. Pazar ve ürün çeşitlendirilmesi gibi konular ajandamızda yer almaya devam ediyor. Sektörde dijitalleşme hızla devam etmektedir” dedi.

‘İletişim-Eğitim-Dayanışma’ sloganıyla; ülkemizin turizm paydaşlarının yanı sıra uluslararası seyahat acentaları birlik başkanları ve akademisyenlerin katılımlarıyla zenginleşen TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’nde, 3 gün boyunca düzenlenecek panel ve oturumlarla turizmin geleceği kapsamlı bir şekilde ele alınacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder