11 Ağustos 2017 Cuma

Summer Hıts 2017: Yazın sevilen markaları açıklandı

"Summer Hits 2017: Yazın Sevilen Markaları” araştırması sonuçlandı
The Brand Age Dergisi ile Xsights Araştırma iş birliğinde her yaz gerçekleştirilen "Summer Hits 2017: Yazın Sevilen Markaları” araştırması sonuçlandı. Araştırma verilerine göre, yazı en iyi anlatan marka geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yine Algida. Algida’yı sırasıyla geçen yaza göre düşüşte olan Coca Cola ve bu yaz oranını artıran Pepsi takip ediyor. Yazın en sevilen reklamı %39 ile Kenan Doğulu’nun yer aldığı Algida reklamı olsa da geçen yaz %52 ile Yalınlı Algida reklamı daha çok ilgi görmüştü. Bu yazın unutulan markalarının başında Coca Cola geliyor. Yurt içi tatil rezervasyonlarında en çok kullanılan online platform Etstur Yazın en vazgeçilmez ürünü mayo, yaza en çok yakışan ünlü isim Tarkan, yazın şarkısı ise Yolla.  

Yazın en sevilen markalarının belirlendiği araştırmada veriler gösteriyor ki; yazın neşesini, enerjisini en iyi hissettiren ve bu duyguların bir parçası olmayı başaran markalar hiç kuşkusuz tüketici algısında daha genç, daha dinamik ve daha yakın algılanıyor. İşte markasından şarkısına, ünlüsünden tatil beldesine kadar 2017 yazına damgasını vuranlar...

Yazı en iyi anlatan marka Algida, unutulan marka Coca Cola
Türkiye genelinde yapılan araştırmada yazı en iyi anlatan ve en sevilen markalar arasında Algida (%35), geçen yıl olduğu gibi bu yıl da birinciliği alırken, Coca Cola -geçen yaza göre düşüşle (%15) ikinci, Pepsi ise -geçen yaza göre artışla- (%9) üçüncü oldu. Geçen yıl 3. sırada olan Ülker’in ise bu yıl listede yer almadığı görülüyor. 

Yalınlı Algida reklamları daha çok sevilmişti
Yazın en sevilen reklamı %39 ile Kenan Doğulu’nun yer aldığı Algida reklamı olsa da geçen yaz %52 ile Yalınlı Algida reklamı daha çok ilgi görmüştü. Algida reklamları, kadınlar (%41) nezdinde erkeklere göre (%24,6) anlamlı olarak daha fazla beğeniliyor. ETS Tur reklamları ikinci sırada yer alırken (%11) Pepsi reklamları üçüncü oldu. (%7) Yazla en çok özdeşleşen Coca Cola ise çok gerilerde yer aldı. Coca Cola, bu yazın coşkusuna, neşesine ve enerjisine tüketicisi ile ortak olamayan marka oldu.

Kategori bazlı yazın en sevilen markaları;
Araştırma sırasında tüketicilere çeşitli kategorilerde bu yazın neşesini, enerjisini en iyi anlatan ve en sevilen markalar soruldu. Kategoriler bazında dikkat çeken verilerde, Coca Cola’nın bu yaz daha gözlerden uzak olduğu e tüketicide etki yaratmadığı saptandı. Mavi’nin Kıvanç Tatlıtuğ ile yaptığı iş birliğinin bu yaz markanın üzerinde bir etki yaratmadığı belirlendi. İş Bankası’nın yaz boyu devam dene Cem Yılmaz’lı reklamlarının markanın bu yazın sevilen markası olmasında etki yaratmadığı saptandı. Banka kategorisinde en sevilen markalar Garanti ve Akbank oldu. Bir diğer kategori olan kozmetikte Avon’un ciddi bir düşüş yaşadığı ve Loreal’ın ise tüketici algısında oranını artırdığı gözleniyor. Yiyecek kategorisinde Burger King yine ilk sırada iken Mc Donalds’ın düşüş yaşadığı ayrıca otomobil kategorisinde geçen yazın en sevilen markası BMW’nin ilk sırayı Audi’ye kaptırdığı gözleniyor. 

•İçecek markaları
Coca-Cola %29 (Geçen yaz %51)
Cappy %14
Fanta %12
Pepsi %11      
Uludağ %7

•Yiyecek markaları
Burger King %27
Eti %12
Ülker %10
Domino’s %10
•Kişisel bakım markaları
Avon %27 (Geçen yaz %73) 
L’Oreal %21 
Vichy %9

•Boya markaları
Dyo %51
Filli Boya %25
Marshall %15

•Dondurma markaları
Algida %57
Panda %13
Magnum %9
Golf %9

•Seyahat acentaları
Etstur %47
Trivago %17
Jolly Tur %9

•Ayakkabı markaları
Nike %24
Adidas %23
Flo %19
Skechers %7

•Giyim markaları
Lc Waikiki %38
Koton %14
Defacto %13
Mavi %9

•Otomobil markaları
Audi %19
Volkswagen %15
Ford %8
BMW %7

•Bankalar
Garanti %35
Akbank %15
Vakıfbank %10
Yapı Kredi %10

•Teknoloji marketleri
Teknosa %26
Vatan %20
Mediamarkt %19
Bimeks %9

•Cep Telefonu
Iphone %30
Samsung %23

•Küçük ev aletleri
Arçelik %26
Fakir %15
Arzum %10

•Beyaz eşya
Beko %27
Arçelik %17
Vestel %16
Bosch %15

•Mobilya
Bellona %36
İstikbal %19
Mondi %11

•Isıtma – Soğutma sistemleri
Airfel %17
Vestel %17
Daikin %14
Mitsubishi%12

Yaza yakışan ünlüler
Tarkan %29
Kıvanç Tatlıtuğ %13
Murat Boz %11
Burcu Esmersoy %7

•Sevilen yerli şarkılar
Tarkan – Yolla %51
Murat Boz – Yana Döne %9

•Sevilen yabancı şarkılar
Ed Sherran – Shape of you %51
Inna – Gimme %12
Luis Fonsi – Despacito %10

•Yaz şehirleri
Bodrum %13
Alanya %8
Roma %6
Paris %5
Kıbrıs %5

Tatil rezervasyonlarımızı online yapıyoruz
Araştırmanın ilginç verilerinden biri de tatil rezervasyonu için kullanılan platformlar. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte yurt içi tatil rezervasyonlarının en fazla online olarak (%63) yapıldığı görülüyor. Online tatil rezervasyonları için kullanılan platformların başında ise; Etstur.com (%29) ve Trivago.com (%24) geliyor.

Yaz demek tatil demek
Araştırmada katılımcılara “bu yaz tatil planlarının “ olup olmadığı da soruldu. Katılımcıların %69’u bu yaz için tatil planlarını çoktan yapmış bile. Tatile çıkacağını belirten katılımcıların %88’i yurt içini tercih ederken %12’si de yurt dışında tatil yapacağını belirtiyor. 
Yurt içinde tatil yapacağını belirtenlerin %16’sı tatillerini memleketlerinde geçireceğini, %37’si Antalya’da, %26’sı Muğla’da, %23’ü ise İzmir’de tatillerini değerlendireceklerini  söylüyor. Yurt dışı tercihi ise Yunanistan’dan yana (%28).

Yaz alışverişinin olmazsa olmazları
Katılımcılara araştırma kapsamında yazın alışveriş listelerinde olmazsa olmazlar soruldu. Verilere göre, mayo %24 ile ilk sırada yer alırken mayoyu sırasıyla tişört (%18), deodorant (%17),  güneş kremi (%14), gözlük, ayakkabı ve dondurma (%13) takip ediyor. Diğer ürünler ise şort, karpuz, yelpaze, su, klima, terlik, elma, şapka ve gazoz… 

Bu yazın ünlüsü “Tarkan” yazın şarkısı ise “Yolla”
Katılımcıların yaza en yakıştırdığı ünlü ise %29 ile Tarkan oldu. Kıvanç Tatlıtuğ, Murat Boz, Burcu Esmersoy, Fahriye Evcen, Hadise ise yaza en çok yakışan diğer ünlü isimler. Katılımcıların favori yerli yaz şarkısı ise Tarkan’ın seslendirdiği “Yolla” şarkısı oldu. Yabancı şarkı olarak katılımcılar, Ed Sherann’ın “Shape of you” şarkısını yazın favori şarkısı olarak belirledi.

Araştırma Künyesi
Araştırma, Xsights Araştırma ve Danışmanlık tarafından 11-17 Temmuz tarihleri arasında, online araştırma yöntemiyle gerçekleştirildi. “Yazın Sevilen Markaları Araştırması’na” saha süresi içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere 20 ilden toplamda 350 kişi katıldı. Katılımcıların %50’si kadınlardan ve %50’si ise erkeklerden oluşurken yaş ortalaması 34,6 olan bu kişilerin %30’u DE, %30’u C2, %25’i C1 ve geri kalan %15’lik kesim AB SES grubuna 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder