3 Eylül 2018 Pazartesi

C1 VİZESİ'NDE NELER OLUYOR?

C1 Vizesi ne durumda size bunu aktaracağım.TÜRSAB’ın Dış İşleri Bakanlığı’ndan yetkisini aldığı C1 Vize işleri (Irak, Libya, Cezayir C1 vize ön başvuru hizmetleri) Birliğin aldığı yetki ile yapılması gerekiyordu.Bu yetkide şifrelerin Birlik dışına verilmesi normalde yasak olması gerekirken, ihale dâhi açılmayıp, hizmet sözleşmesi ile dışarıya verilmesi uygun olmamalıdır, sözleşmeye de aykırı ve yasaktır.Konu ile ilgili TÜRSAB Yönetimi’nden 2 kişiye ve konunun muhatabına C1 vizesini sorduk.

(C1 Vizesi nedir? Irak-Libya-Cezayir Vizesi)TÜRSAB Başkan Yardımcısı Sn. Selçuk Boynueğri’nin vermiş olduğu demeç:“C1 vizesi ile ilgili herhangi bir gelişme yok. Bir şekilde ilerliyor, yürütülüyor. Eskiden kurumlara verilirken artık şahıslara da veriliyor. Müthiş bir rekabet şartı var. Bu rekabette biz beklediğimiz geliri elde edemiyoruz. TÜRSAB olarak biz dışarıya versek bile çok daha ucuza buradan çıkanlar veriyorlar. Başka şekilde bu işlerin içindeler..” dedi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Nezih Hacıalioğlu’nun verdiği demeç ise;“C1 vizesi ile ilgili TÜRSAB’ın özel hakları olsun istiyoruz.  Neden mi? Çünkü çok ciddi bir mali yükün altındayız” dedi.Vize dışarıya verilmiş söylentileri var diye sorduk. Devam etti ve dedi ki;“Biz bir alsak, aldıktan sonrasına bakarız. Bizim kendimizin yapmaması lazım. Taşere ederiz, ihale açarız. Yüzde 25 mi yüzde 30 dan mı? 20 - 25 dolardan birilerine veririz. Bizim bunu yapmamamız lazım. Biz zaten bunu eleştiriyorduk. Bizim bu işlere girmeyip, outsource etmemiz gerekir” dedi. 

Her iki Yönetim Kurulu Üyesi’nden de farklı yorumlar gelince, gazetecilik anlayışıyla araştırarak muhatabın kendisine (Master Management Group Yönetim Kurulu Başkanı) ulaştık. Yanıtı aşağıdadır,Taktir okuyucularımızındır. “Bana dediler ki biz sana “Vize Hizmet Sözleşmesi” yapacağız, 250.000 USD ($).250.000 dolar TÜRSAB hayatında vizeden para kazanmamış. Ben aylık 250.000 dolar para ödedim. İlk ayın sonunda TÜRSAB’a vergiler dâhil 400 küsür bin dolar para ödeme yaptım ve 45.000 dolar zarar ettim. Teknik olarak mümkün değil o paraları çıkartmak. Ben aslında yanlış yönlendirildiğimi anlayınca, ayın sonunda TÜRSAB’a yazı gönderdim. 

Ben bu şartlarda ve bu kondüsyonlarda bu sözleşmeye devam edemiyorum dedim. 1 ay öncesinden karşılıklı olarak deklare edildiğinde, fesih hakkı var. 1 ay önceden deklare ettim ve bu ayın sonunda da bıraktım." "C1 Vizesi’ni ben bugün itibariyle (31 Ağustos) bıraktım” dedi.C1 Vizesi’nin verilirken ihaleye açılması gerekmiyor mu? Neden size verildi? diye sorduk. “Hayır ihaleye açılması gerekmiyor. Ben “Hizmet Sözleşmesi” imzaladım. Bu parayı verecek demek ki başka biri yokmuş. Ben verdim” dedi.Vizenin kaç paraya satıldığını biliyor musun? diye biz bir soru aldık. 

Bilmediğimizi belirtince, 12-13 dolar olduğu bilgisini aldık. C1 Vizesi’nin komple iptal edilip, kapıda vize verilebileceği bilgisini böylelikle öğrenmiş olduk. Konunun muhatabı olan kişinin Kıbrıs’ın en ünlü otellerinden ikisinde tek yetkili, bir otelde de özel yetkili olduğu bilgisini aldık.Türkiye’de ki 10 acentadan 7’sine hizmet verdiği, aynı zamanda Balkanlar’ın da hizmet yelpazesi içinde olduğunu öğrendik.Ve son olarak şöyle dedi:“Ben aldıktan sonra bir baktım. Ben yanlış yönlendirilmişim deyip, 1 ay sonra Temmuz sonunda yazımı gönderip, Ağustos ayı sonunda bıraktım” diye bizleri bilgilendirdi.Kendisine teşekkür ediyorum ve bir diğer yazı dizimde başka bir konuyu sizlere aktaracağım

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder