9 Eylül 2018 Pazar

Katar; Dünya’nın Seyahati En Kolay 10 Destinasyonu Listesinde

Katar’a Vizesiz Giriş İmkanı Katar’ı Dünya ile Buluşturuyor
Dünya Turizm Örgütü’nün yürüttüğü Dünya’nın En Rahat Seyahat Edilebilir Ülkeri Listesinde Katar ilk 10 Ülke içinde yer alıyor. Dünya Turizm Örgütü’nün yaptığı çalışmalara göre Katar Ortadoğu’nun en rahat seyahat edilebilir ülkesi seçildi. Katar dünya çapındaki sıralamada ise 8. sırada. Bu sıralamaları elde etmesindeki en büyük neden ise ülkenin bir çok ülke vatandaşı için sunduğu vizesiz seyahat etme kolaylığı…


Katar’ın 2014 yılından bugüne her geçen yıl daha fazla ülkenin vatandaşına vizesiz seyahat imkanı sunması dünya sıralamasındaki yerini 177. sıradan 8. sıraya taşımasındaki en büyük etken oldu. 2018 yılı itibarı ile toplam 88 ülke vatandaşına vizesiz giriş imkanı sunan ülke  Dünya Turizm Örgütü araştırma sonuçlarına göre Ortadoğu’nun seyahate en açık ülkesi konumunda.Katar’ın ziyaretçilerine seyahat kolaylığı sağlayan vizesiz giriş imkanı sunması ülkenin uluslararası ziyaretçi sayısının artmasında önemli rol oynadı. 2017 yılının ilk yarısına nazaran 2018 yılının ilk yarısında Hindistan (%18), Çin (%43) ve Rusya (%366)’dan aldığı ziyaretçi sayılarındaki artış oldukça farkedilir rakamlara ulaştı.

 Katar Turizm Otoritesi Başkanı Hassan Al Ibrahim konu ile ilgili olarak şunları ifade etti, “Kolay ulaşım ve giriş kolaylığı bir ülkenin ziyaretçilerine sunabileceği en önemli iki faydadır. Bu nedenle, turizm geliştirme projelerimizin tümüne ek olarak, seyahat eden kişilerin ülkemize kolay giriş imkanı sağlamalarını düşünerek vizesiz giriş projeleri üzerinde çalışmalar yaptık. Önümüzdeki yıllarda bu konudaki çalışmalarımızı  iş ortaklarımız ile birlikte sürdürürken tüm ziayaretçilerimizin vizesiz giriş ve vize prosedürlerini elektronik olarak yapıyor olmasını da sağlayacağız.’’Dünya Turizm Örgütü’nün ülkelerin vize kolaylığı sağlaması ile  ülke vatandaşlarının seyahat serbestisi araştırmasında Katar vatandaşları seyahat sıklığı sıralamasında 106. sıralamada yer alırken; Katar’a vizesiz seyahat eden 20 ülke vatandaşı ile karşılıklı seyahat sıklığı göze çarpıyor.

Qatar İç İşleri Bakanı Brigadier Mohammed Ahmed Al Ateeq konu ile ilgili olarak , “ İç İşleri Bakanlığı uzun bir süredir ziyaretçilerin deneyimlerini zenginleştirmek adına çalışmalar yürütürken, bu konudaki kaynaklarını da optimize etmeye devam ediyor. Seyahat kolaylığı sağlayan ülkeler arasında elde etmiş olduğumuz sıralamadan ve sonuçtan çok memnunuz. Bu durumun Katar vatandaşlarının dünya üzerindeki seyahatlarinde de kolaylık sağlayıcı bir fayda olacağına inanıyoruz.’’ diye belirtti.

Dünya Turizm Örgütünün Katar Turizm Otoritesi ile sürdürdüğü analizler 2014 yılında başladı. Katar vize kolaylığı konusundaki çalışmalarını bu yıldan itibaren sürdürmeye devam ediyor. Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili Katar’ın bu projedeki başarısı ile ilgili olarak;  “Katar çalışmalara başladığımız yıldan itibaren tavsiyelerimizi uygulayarak bu proje ile ilgili tüm önerilerimizi dikkate alarak tamamladı ve beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. Güvenli ve sorunsuz seyahat etme deneyimin artmasını, ziyaretçilerinin memnuniyetlerinin artmasını ve kendi ülke vatandaşlarının seyahat etme kolaylıklarının artmasını sağlamak noktasında örnek bir çalışma uyguladı diyebiliriz’’ dedi.

2016 yılının Eylül ayında Katar Turizm Otoritesi, Katar Havayolları, Katar İçişleri Bakanlığı ve VFS Global arasında imzalanmış olan sözleşmeye istinaden vize prosedürlerinin online olarak uygulanabileceği ve e-vize çalışmalarının yürütüleceği bir online platform oluşturuldu. 2017’de uygulamaya giren sistem ile Katar’ın vize uygulamaları etkin bir biçimde kolaylaştı. Aynı ay içerisinde tur gemileri ile seyahat eden yolcular için karaya çıkışlarında 96 saatlik serbest vize uygulaması; 2016 yılı sonunda  ülkeye giren transit yolcu sayısını bir önceki yıla göre iki katına çıkardı.

 2017 yılının Ağustos ayında 80 ülkenin vatandaşı için vizesiz giriş imkanı tanıyan bir politika geliştiren Katar; aynı yılın Eylül ayında İngiltere, Amerika, Kanada, Avusturalya, Yeni Zellanda ve diğer Shengen vizesi sahibi ziyaretçiler için Elektronik Seyahat otorizasyonu uygulamasını devreye soktu. Bu sistem sayesinde belirtilen ülke vatandaşları için www.qatarvisaservice.com sitesi üzerinden online olarak seyahat otorizasyonu almak kolaylaştı.

 Dünya Turizm Örgütü çalışmalarına göre dünya nüfusunun %60’ı Ortadoğu’daki destinasyonlara seyahatleri esnasında klasik vize uygulamasına tabii oluyorlar. Avrupa ülkeleri ise vize serbestisi konusunda en sıkı tedbirlere sahip ülkeler konumundaki yerlerini sürdürüyorlar.

 *Katar’a vize serbestisi ile seyahat edebilen ülkelerin listesi ve vize prosedürleri hakkında detaylı bilgi için; https://www.visitqatar.qa/plan/visas-requirements.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder