9 Şubat 2016 Salı

Aşçılar Derneği Türkiye’nin Yöresel Lezzetlerini Desteklemeye Devam Edecek


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi`nin Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Bayanlara Özel Ödüllü Yemek Yarışması 6 Şubat Cumartesi günü Kahramanmaraş Belediye Lokali’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir`in jüri başkanlığını yaptığı yarışmada Aşçılar Derneği Kahramanmaraş temsilcisi ve üyeleri Şef Murat Bolat, Şef İlyas Küçükkaya, Bilal Beyaz, Mesut Yoğun, Özgür Boz ve Yaşar Saygılı da hazır bulundu. Kahramanmaraş Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen yarışmada Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Serap İspiroğlu ve Sabahat Küpelikılıç ise jüri üyesi olarak yer aldı.


Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi`nin Kurtuluş Bayramı etkinlikleri kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Yemek Yarışmasına 65 bayan yarışmacı katıldı. Dört kategoride gerçekleştirilen Bayanlara Özel Yemek Yarışmasında; çorba dalında 18, pilav dalında 15, ana yemekte 25 ve tatlı dalında 16 adet olmak üzere 75 çeşit yemek yarıştı. Yarışmanın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı M. Fetih Yanardağ, 'Kahramanmaraş`ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde düzenlediğimiz yöresel yemek yarışmasını geleneksel hale getireceğiz. Bu yıl yemeklerimizi, 


Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı hemşerimiz Fikret Özdemir başkanlığındaki jüri üyelerimiz değerlendirecek.`  dedi. Açılış konuşmalarının ardından Fikret Özdemir, Doç. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu, Serap İspiroğlu ve Sebahat Küpelikılıç'tan oluşan jüri üyeleri çorbaların, pilavların, ana yemeklerin ve tatlıların tadına bakarak değerlendirmelerini tamamladılar.


 Yapılan yarışmanın sonucunda çorba dalında “Tirşik Çorbası” ile Ayşegül Kısakürek birinci, “Paşa Çorbası” ile Neslihan Kapukaya ikinci ve “Ekşili Çorba” ile Şerife Dinler üçüncü oldu. Pilav dalında “Helise” ile Gülizar Tekerek birinci, “Etli Pilav” ile Hatice Sezal ikinci, “Tas Pilavı” ile Fatma Dilli üçüncü seçildi. Ana yemek dalında “İçli Köfte” ile Rahime Akıllı, “Mimbar” ile Ruhan Nalbanoğlu ikinci, “Haluj” ile Tülin Sevimli üçüncü oldu.


Tatlı dalında ise “Ballı Börek” tatlısı ile Nuran Kayalar birinci, “Yasemin Çiçeği” tatlısı ile Esengül Arabacıoğlu ikinci, “Ayva Tatlısı” ile Hatice Şekkeli de üçüncü oldu.


Yarışmanın ardından dereceye girenlerin ödülleri AK Parti Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürü Ayşe Taşkıran, , Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Züver Çetinkaya ve Sosyal İşler Daire Başkanı M. Fetih Yanardağ tarafından takdim edildi. Etkinlikte birinci olanlara birer bıçak hediye eden Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Kahramanmaraş`ın mutfak kültürünü tüm Türkiye genelinde çeşitli platformlarda dile getirdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi`nin katkılarıyla daha da güzel çalışmalara imza atacaklarını ve Türkiye’nin tüm yöresel lezzetleri desteklemeye ve tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder