7 Eylül 2017 Perşembe

BMW Art Car Projesi için BMW 525i bir sanat eserine dönüştü

Contemporary İstanbul’da bir kadın sanatçının elinden bir sanat otomobili sürprizi!
Güney Afrikalı sanatçı Esther Mahlangu’nun, BMW Art Car Projesi için bir sanat eserine dönüştürdüğü 1991 model BMW 525i; Contemporary Istanbul (CI) kapsamında Türkiye’de ilk kez sergilenecek! 25 yıl önce BMW Art Car Projesi’nde yer alan ilk kadın sanatçı olan Mahlangu’nun BMW parçaları üzerine yaptığı desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor.

14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 12. kez gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul’da sanatseverleri bir “Sanat Otomobili” sürprizi bekliyor. Borusan Otomotiv’in BMW markasıyla co-sponsor olduğu Contemporary Istanbul kapsamında; sanatçı Esther Mahlangu’nun tasarladığı BMW Art Car/Sanat Otomobili sergilenecek. Esther Mahlangu’nun da üyesi olduğu, Güney Afrika’daki Ndebele kabilesinin kadınları; evlilik ve diğer kutlamalarda evlerinin dış duvarlarını ince desenlerle ve grafiklerle süsleyerek adeta aktif bir iletişim panosu olarak kullanıyorlar. 10 yaşında, annesinin ve büyükannesinin rehberliğinde resme başlayan Mahlangu ise, evlerin dış duvarlarıyla sınırlı bu geleneksel sanatı çeşitli kaplardan halılara, gündelik yaşamda kullanılan farklı objelerin yüzeylerine taşıyarak yepyeni bir boyuta taşıyor.

81 yaşındaki sanatçı, “Resim yapmak benim kanımda var. Boyama tekniğimi annem ve büyükannem öğretti. Görüntüler ve renkler zaman içerisinde değişti ve çok sayıda farklı yüzeye resim yaptım fakat boyamayı hep sevdim. BMW parçaları üzerine yaptığım desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturuyor. BMW boyanacak panelleri bana ilk gönderdiğinde tasarımı hemen kafamda canlandı ve sadece başlamak istedim! Önce yüzeyi tanımak için küçük parçalardan başladım, sonrasında ise tasarım panel çizgilerini takip ettiğinden geri kalanı kolay oldu” diyor. Sanatçı “Sanatım beni dünyanın dört bir yanına taşıdı, çok yer gördüm, çok sayıda duvara ve nesneye resim yaptım ve çalışmalarım çok sayıda müzede yer aldı ama ben hala Güney Afrika’daki Mpumalanga’dan Esther Mahlangu’yum” diye de ekliyor.

25 yıl önce BMW Art Car Projesi’ne katılan ilk kadın sanatçı olan Esther Mahlangu; 1991 model bu aracın gövdesini Ndebele sanatının tipik özelliği olan parlak renkler ve benzersiz motiflerle süsleyerek bir BMW Sanat Otomobili’ne dönüştürdü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder