26 Ağustos 2022 Cuma

TÜRSAB'ın yeni yasasını çıkar aday değilim

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, TÜRSAB TV canlı yayınında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a TÜRSAB'ın yeni yasasını istediğimiz şekilde çıkar, önümüzdeki seçimlerde Başkan adayı olmayacağım dedi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya TÜRSAB TV'de gazeteci Mehmet Güneli moderatörlüğünde yayınlanan  "Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi" canlı yayınında soruları cevapladı

YASAMIZI BAKANLIĞIN GÖNDERDİĞİ SON ŞEKLİYLE ÇIKARTIN, BEN ADAY DEĞİLİM

İlk dönemimiz borçla, icrayla, hacizle, mahkemeyle, savcılıkla geçti. İkinci dönemimizde pandemi dolayısıyla bir araya gelemeden, uzaktan üyelerimizin sorunlarına mümkün olduğu kadar merhem olmaya çalıştık. Önümüzdeki dönem bir önceki dönem için planladığımız şeyleri hayata geçirip, yasamızın çıkması için uğraşacağız. TÜRSAB'ın şeffaf olması, ticarete bulaşmaması, üyeleriyle rekabet halinde olmaması, kurumsallaşmasıyla ilgili süreçlerimizi tamamladık. 3 ayda bir bilançolarımız yayınlanıyor. dijitalleşmeyle ilgili TÜRSAB aplikasyonumuz yayınlandı artık üyelerimiz her şeyi dijital ortamda yapabiliyor. Biz kendi yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Sadece yasal düzenlemeyle ilgili mücadelemiz ve bunun Ankara'da kamuoyunun oluşturulması ve bunun realize olmasıyla ilgili çalışmalarımızı tamamlayacağız yeni dönemde. En önemli görevimiz bu. Biz yasanın çıkması için uğraşıyoruz. Her hangi bir koltuk için değil. Gerçekten önümüzdeki seçimleri değil gelecekteki nesilleri düşünerek hareket ediyoruz. Biz bu mücadeleyi vermezsek seyahat acentacılığı yapmak imkansız hale getirebilir. Bize muhalefet eden arkadaşlarımız adına da hareket ediyoruz. Hep şöyle bir şey kulağıma geliyor " Firuz bey olduğu için yasa çıkmıyor." Ben buradan ilan ediyorum. TÜRSAB seçimlere 3 ay var daha. Yasa seyahat acentalarının istediği şekilde çıksın ben aday değilim. Madem benim için çıkmıyor. Benim burada olmamı istemiyor musunuz. Rakiplerime maddi manevi destek mi oluyorsunuz. Hiç böyle şeyler yapmaya gerek yok. Yasamızı bakanlığın gönderdiği son şekliyle çıkartın ben aday değilim"

tursab-baskani-firuz-b-baglikaya-012.jpg

VERDİĞİM SÖZLERİ YERİNE GETİRENE KADAR ADAYIM' DEDİ, NEDENİNİ AÇIKLADI

Programın moderatörü Mehmet Güneli'nin Bağlıkaya'ya ilk sorusu  Önümüzdeki TÜRSAB seçimlerinde Başkan adayı olacak mısınız' sorusunu sordu.

mehmet-guneli-001.jpg

Bağlıkaya soruya net cevap verdi: Doğal olarak adayım. Bağlıkaya önümüzdeki TÜRSAB seçimlerinde aday olmasının sebebini de şöyle açıkladı. "Doğal olarak adayım, adaylığım devam ediyor. Verdiğimiz sözleri yerine getirene kadar, acentaların lehine olacak yasal düzenlemeler hayata geçirilene kadar göreve devam etmeyi düşünüyorum. Açıkçası yapacağımız çalışmalar için 2 dönemin yeteceğini düşünmüştük ama araya pandemi girdi. 2 yıla yakın bir süre pandeminin etkileriyle geçti. Bir dönem daha görev yaparak çalışmalarımızın eksik kalan kısımlarını tamamlamak istiyoruz.

BAZILARI 2 DÖNEM DERKEN 4+4 YIL DEDİĞİMİZİ UNUTUYOR

Bazılarının, kendisinin daha önce söylediği TÜRSAB Başkanlarının 2 dönemden fazla görev yapmaması gerektiğine dair sözlerini seçim atmosferine girilirken yeniden getirdiğini belirten Bağlıkaya, Bunu söyleyenler 2 dönem derken 1 dönemin 4 yıl olması gerektiği sözlerimizi saklıyor. Mevcut durumda 1 dönem 2 yıl. Benim söylediğim 2 dönem 4+4 yıl toplam 8 yıl şeklindeydi. Bu dediğimiz bizim hazırladığımız yasa taslağında da var zaten. 1 dönem 4 yıl olmalı, Ticaret Odalarındaki gibi bir başkan iki dönemden fazla başkan olmamalı." dedi.

DAHA ÖNCEKİ RAKİPLERİMİZ ŞİMDİ BİZE DESTEK OLUYORLAR

Bağlıkaya, TÜRSAB'ın önceki seçiminde Başkan adayı olan Davut Günaydın'ın bu seçimlerde kendisini destekleyeceğine yönelik sorularla ilgili şu ifadeleri kullandı. " Daha önce bize rakip olarak çıkmış arkadaşlarımız bizim ne yaptığımızı gördükleri için bize destek oluyorlar. Bu dönemin ne kadar önemli olduğunu, gerçekten nasıl bir mücadele verdiğimizi gören arkadaşlarımız yalnız Davut bey değil geçen seçimde karşımızda yer alan arkadaşlarımızda bizim tarafımızda yer alıyor. Geçen dönem ibra olmayan arkadaşlarla şahsi bir durumumuz yok. İbra edilmemenin gerekliliği neyse biz yasal müracaatımızı yaptık. Bundan sonrası yargının işi. Bu arkadaşlar durumun hakkını teslim ediyorlar, mücadelemizi takdir ediyorlar ve bizim yanımızda yer alıyorlar. Onlara teşekkür ediyorum. Şahsi meseleleri bir kenara bıraktılar."

MİLLETVEKİLİ OLMAK İSTİYOR MU?

Bazı partilerle temas halinde olduğu, TÜRSAB'da Başkanlık seçimlerinin ardından milletvekili adayı olacağına yönelik söylentilerle ilgili de soruları yanıtlayan Bağlıkaya şöyle konuştu: " Bize böyle bir teklif yok. Bizim böyle bir çabamız yok. Partilerle falan bir alakamız yok. Herkesin uydurduğu kendine. TBMM'de 23 komisyonda 400'e yakın milletvekili görev yapıyor. Bu kadar milletvekili içinde CV'sinde turizmci yazan sadece 9 milletvekili var. Turizm komisyonun adı da: Bayındırlık, İmar ve Turizm komisyonu. Turizm komisyonu neden yok tek başına. Hani cari açığı tek başına kapatan sektördük. Gönlümden geçer ki mümkün olduğu kadar turizmci arkadaşımız milletvekili olsun."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder