12 Kasım 2022 Cumartesi

Firuz B. Bağlıkaya “Ülke Turizmi İçin Elimizi Taşın Altına Koyan Neferleriz”

TURİZMİN SESİ


İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulu’na bağlı seyahat acentalarıyla bir araya gelen TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının ülke turizmi için önemine işaret ederek, “Biz tek yumruk olarak, bu ülkenin incoming, sağlık, gastronomi, Hac-Umre, alternatif ve iç turizmi için hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-b-baglikaya-001.jpegTÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ve beraberindeki TÜRSAB Heyeti, İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulu’na bağlı seyahat acentalarıyla bir araya geldi. Eresin Hotels Topkapı’da düzenlenen toplantıda, bölgede yaşanan sorunlardan üyelerimizin talep ve beklentilerine yönelik birçok konu ele alındı. TÜRSAB Heyetinde; Yönetim Kurulu Üyesi Soner Bacaksız, İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulu Başkanı Gürkan Özcan, İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Türemiz, İstanbul Şişli Bölge Temsil Kurulu Başkanı Aylin Güneşli, TURSAV Koordinatörü Çetin Gürcün ile Yönetim Kurulu Geçmiş Dönem Üyesi Davut Günaydın yer aldı. Çok sayıda seyahat acentası temsilcisinin katılım gösterdiği toplantıda bir konuşma gerçekleştiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, demokratik bir seçim için TÜRSAB Genel Kurulu’na mümkün olduğu kadar yüksek katılım sağlanması gerektiğine işaret etti.

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-b-baglikaya-003.jpegBAĞLIKAYA: “TÜRSAB PANDEMİ DÖNEMİNDE FARK YARATTI”

TÜRSAB üyesi acentaların taleplerini, beklentilerini dinlemek ve sorunlara birlikte çözüm geliştirmek için Türkiye’de gitmedikleri şehir kalmadığını hatırlatan Firuz Bağlıkaya, geziler esnasında pandemi dönemi başta olmak üzere TÜRSAB’ın hayata geçirdiği çalışmaları bir bir anlattıklarını kaydetti. TÜRSAB’ın pandemi döneminde İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı özel izinle kurum olarak fark yarattığını dile getiren Bağlıkaya, sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemde gerçekten insanlar sokağa çıkamazken seyahat acentaları hizmetlerine bir biçimde devam edebildi. Seyahat acentaları zaten çok zor bir dönemden geçiyordu. Dolayısıyla buradan İçişleri Bakanımıza da tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Acentalarımıza kredi olanağı yaratmak için Halk Bankası’ndan sadece belgemizi göstererek 100 bin TL’ye kadar kredi imkânı sağlandı. Krediyi 1000’e yakın arkadaşımız kullandı. Fibabanka ile de “Tüketici Kredisi” konusunda bir çalışma yaptık.”

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-b-baglikaya-004.jpeg“BİLET SERVİS BEDELLERİNİ YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

TÜRSAB’ın girişimleri neticesinde bilet servis bedellerini çok kısa bir süre içinde 100 TL’ye kadar çıktığının altını çizen Firuz B. Bağlıkaya, bu bedelleri periyodik olarak arttırmak için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Bu konuyla ilgili havayolu şirketlerinin de düzenleme yapacağını ve yasal düzenlemelerin ardından bu sorunların çözüleceğini söyledi.

firuz-baglikaya-004.jpeg“TUR VE TRANSFER YAPANLARIN BAŞKA BELGELER PEŞİNDE KOŞMA DÖNEMİ SONA ERECEK”

Transferlerde ulaştırmayla ilgili yaşanan sorunlarla ilgili hazırladıkları çalışmanın T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletildiğini hatırlatan Bağlıkaya, “Ulaştırma Bakanlığımızla mutabık kaldığımız 120 koltuk, 5 araçlık bir konu var. O da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gitti, şu anda bekliyor. Uygun buldukları bir zamanda gündeme getirirler. Dolayısıyla tur ve transfer yapan arkadaşlarımızın artık tekrardan başka belgeler peşinde koşma dönemi son bulmuş olacak.”

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-b-baglikaya-005.jpeg“KAÇAK TURLARLA ETKİN MÜCADELE İÇİN YASAL DÜZENLEME ŞART”

TÜRSAB’ın kaçak turlarla ilgili son 5 yılda çok ciddi çalışmalar yaptığını ancak yasal düzenleme yapılmadan kaçak faaliyetle etkin mücadele edilemeyeceğine işaret eden Bağlıkaya, “Kaçak faaliyette eğer aracı bağlamıyorsanız, kaçak faaliyeti engellemenizin imkanı yok. Kaçak tur faaliyeti gösteren araçların bağlanmasını talep ettik. İkinci olarak, çok daha yüksek maddi cezalar talep ettik. Üçüncüsü de birden fazla kaçak faaliyet yapanların ağır para cezasına çarptırılması ve hapse giden yolun açılmasını içeren zincirleme bir süreci içeriyor. Dolayısıyla bunların hepsini tekrardan talep ettik ve bunların olmasını istiyoruz” diye konuştu.

firuz-baglikaya-003.jpeg“KURULUŞ BEDELLERİNİN YÜKSELTİLMESİ VE BELGE DEVRİ KONUSUNDA ISRARIMIZ SÜRECEK“

Acenta kuruluş bedelleri ve aidatlar konusunda da açıklamalarda bulunan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya şunları kaydetti:“Biliyorsunuz belge fiyatlarıyla ilgili de sıkıntımız var. Bakın arkadaşlar bir acentanın kuruluş bedeli 100 bin TL. Taksi plakalarının 5 milyon lira olduğu bir yerde acenta kuruluş maliyetinin 100 bin TL olması normal mi? Biz de meslek grubuyuz sonuç itibariyle. Bu mesleğe giren arkadaşlarımız 100 bin lira verip seyahat acentacılığı yapabiliyor. Bunların da tekrardan düzenlenmesi için girişimlerimiz devam ediyor. Talebimiz; kuruluş bedelinin 1 milyon lira olmasıdır ve belge devrinin mümkün kılınmasıdır. Şu anki yasal düzenlemeyle belge devredilemiyor. Belge devrinde acenta devrediliyor ancak ismi devredilemiyor. Bu konuda seyahat acentalarını düşünmeden anlamsız bir düzenleme yaptılar. Dolayısıyla hem belge devrinin mümkün kılınması hem de minimum belge bedelinin 1 milyon lira olması konusundaki ısrarımız sürecek. Kongreden sonraki yapacağımız ilk işlerden bir tanesi bu olacak.“

firuz-baglikaya-002.jpeg“AİDATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ ÖNEMLİ”

Yönetimleri döneminde aidatların düşürülmesine yönelik çalıştıklarına işaret eden Bağlıkaya, “Aidatın yüksek olduğunu biliyoruz ama yasal düzenlemede giriş ücretinin yüzde 5’i diye tanımlanmış. Biz aidatların giriş ücretinin binde biri olmasını öneriyoruz. Yani kuruluş 100 bin liraysa, aidat 1000 lira olmalı. Mevcut aidatlarını yasal olarak tahsil etmek zorundayız. Ancak aidatların daha kolay ödenebilmesi için yapılandırma, taksitlendirme gibi elimizden geldiği kadar üyelerimize yardımcı oluyoruz. Altı kere yapılandırma yaptık. 10 taksitte kadar böldük. TÜRSAB olarak üyelerimize destek olmaya, seslerini duyurmaya devam edeceğiz.”

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-b-baglikaya-002.jpeg

“ÜLKE TURİZMİ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmasında seyahat acentalarının ülke turizmine katkısının çok büyük olduğunun altını çizen Firuz Bağlıkaya, “Ülkemizde endüstriyel turizmin başlamasında lokomotif rolü oynayan, birçok bölgenin turizm destinasyonu olarak dünyada markalaşmasını sağlayan seyahat acentalarımızdır. Bu emeği görmezden gelmek büyük haksızlıktır. Biz tek yumruk olarak, bu ülkenin incoming, sağlık, gastronomi, Hac-Umre, alternatif ve iç turizmine hizmet ediyoruz. Elini taşın altına koyan, fuar fuar dolaşarak ülkemizi tanıtan turizm neferleriyiz. Biz çalışacağız ki ülkemize turist gelsin. Biz çalışacağız ki ekonomiye katkı sağlayalım. Küçüğünden büyüğüne tüm seyahat acentalarımız, bu misyonla çalışıyor ve ülkemize döviz kazandırmaya devam ediyor. İyi ki varsınız. Toplantımıza geldiğiniz, katıldığınız için çok teşekkür ederim. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder