28 Ocak 2022 Cuma

İtalya 1 Şubat'tan itibaren Türkiye'ye kapılarını açıyor

İtalya, dün alınan yeni kararla Türkiye'yi "Kovidsiz turizm koridoru"na dahil etti.Bugüne kadar Türkiye'den turistik seyahatlere izin vermeyen İtalya, dün alınan yeni kararla Türkiye'yi "Kovidsiz turizm koridoru"na dahil etti. Böylelikle Türkiye'den İtalya'ya turistik olarak seyahat edilebilecek.Koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle tedbirleri sıkılaştıran İtalya, Türkiye ile seyahatlerde uygulanan kısıtlamaları gevşetme kararı aldı.


BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Sağlık Bakanı Roberto Speranza'nın dün akşam imzaladığı ve Şubat ayından itibaren geçerli olacak düzenlemeyle Türkiye "Kovidsiz turizm koridoruna" dahil edildi. Bu koridor uygulamasına alınan ülkelere yapılacak turizm amaçlı seyahatlere, şartlar dahilinde izin veriliyor.

BİR HAFTADAN UZUN SEYAHATE TEST TALEBİ

Bu ülkelere turistik seyahatler için yolcuların Kovid aşısı yaptırdıklarını ya da hastalığı geçirip iyileştiklerini belgelemeleri gerekiyor. Ayrıca yolculuk öncesi ve sonrası Kovid testi yaptırma zorunluluğu uygulanıyor. Bir haftadan uzun seyahatlerin 7. gününde de bir test talep ediliyor. Seyahatlerden en fazla 48 saat önce yapılmış test sonucunun yanı sıra, İtalya'ya girişte havalimanında da test yaptırmak ve test sonuçlarının negatif olması gerekiyor.Bu şartları yerine getirenlerin, turizm amaçlı seyahatlerine izin veriliyor ve İtalya'ya dönüşte karantinaya girmeleri gerekmiyor.

'KOVİDSİZ TURİZM KORİDORU'NA DAHİL EDİLEN DİĞER ÜLKELER

İtalya bugüne kadar Türkiye'ye turistik seyahatlere izin vermiyordu. Yalnızca iş, sağlık, ikamet adresine dönüş gibi sebeplerle seyahatler mümkündü. Bu da, zorunlu seyahatlerde de aşı yaptırmış olanlar da dahil tüm yolcuların İtalya'ya dönüşte 10 gün karantinada kalması gerekiyordu. Sağlık Bakanlığı'nın dünkü kararıyla Türkiye'nin yanı sıra Küba, Singapur, Tayland'ın Phuket adası, Umman ve Fransız Polinezyası "Kovidsiz turizm koridoruna" dahil edildi. Daha önce bu uygulama Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Seyşeller gibi birkaç ülke için geçerliydi.

1 ŞUBAT'TAN İTİBAREN...

Yeni karar ayrıca Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönelik seyahat kısıtlamalarının da gevşetilmesini öngörüyor. Buna göre 1 Şubat'tan itibaren AB ülkelerine seyahatlerde yalnızca Kovid belgesine sahip olmak yetecek. Bu belge aşı yaptıranlar, hastalığı geçirenler ve negatif test sonucu sunanlara veriliyor.

İTALYA ÖNLEMLERİ SIKILAŞTIRMIŞTI

İtalya, koronavirüsün Omicron varyantının da etkisiyle geçen ay AB ülkeleriyle seyahatler için kuralları sıkılaştırmıştı. AB ülkelerinden İtalya'ya girebilmek için negatif test sonucu talep ediliyor ve aşı yaptırmamış olanlara 5 gün karantina uygulanıyordu. Bu uygulama AB çapında seyahatleri kolaylaştırmak için kullanılan Covid sertifikalarını işlevsiz kıldığı gerekçesiyle Brüksel'de tepki çekmişti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder