23 Mart 2016 Çarşamba

Kurbağalıdere’de atıksu ve pis koku gidecek

Kurbağalıdere’deki ıslah çalışması 2017’de son bulacak 
Yaz aylarında çıkardığı kötü kokular ve üzerinde oluşan kabarcıklarla gündeme gelen Kurbağalıdere’ de yapılan ıslah çalışmaları hakkında İBB Alt Yapı Koordinatörü Necmettin Acar Kurbağalıdere hakkında “Kadıköylülerden destek bekliyorum” diyerek açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi olarak aşırı yağışlarda taşkınlara sebep olan ve çevre kirliliği yaratan Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmasına devam ediyoruz. Islah çalışmalarıyla Marmara Denizi’ne atıksu girişine son vereceğiz. Kadıköy halkını mağdur etmeden ıslah işini bitireceğiz. Nisan ayı sonunda koku işini tamamen bitireceğiz. Biz zamana karşı yarışırken istimlak işleri bizi çok yoruyor. Maddi bir sıkıntımız yok engellerle karşılaşıyoruz. Halı saha ile ilgili istimlâk sorunumuz vardı. İstedikleri bedeli veriyoruz, daha sonrasında anlaştığımız bedelden vazgeçip, daha fazla bedel istiyorlar. Bir karar veremediler. 2,5 yıldır halı sahanın istimlâğı ile uğraşıyoruz. Davaya bakan hakimin kararına saygılıyız. 

Hakim bey kararını verdi istimlak bedelini yatırdık. Bu seferde saha arsası tapuda hacizli çıktı. Şimdi de halı saha haczi ile uğraşıyoruz. Engellerle mücadele ederek Anadolu yakasının 8 ilçesini kapsayan bir çalışmayla, Anadolu yakasında 67 km’lik bir alanda dere ıslahı yapıyoruz. Kaçak kanalizasyon bağlantılarını iptal ediyoruz. Yeni kaçak bağlantıları engellemek için çevre denetimleri arttırılacak, takip edilecek. TBM teknoloji çalışmasıyla Kurbağalıdere akımını 3000 çapındaki kolektör aracılığı ile Moda kolektörüne aktaracağız.
150 çalışanımızla ıslah işine devam ediyoruz. Kollektöre aktarılan atıksu Marmara Denizi’nde dip atıksu yolu ile Karadeniz Tuna boyuna aktarılıyor. Dip atık suyu akıntısına bırakılan atık sular, su yüzüne çıkmaz ve deniz kirliliğine sebep olmaz. Asya yakasının yarısını kapsayan bu alanda çevreye ve doğaya saygılı hareket ediyoruz. Marmara Denizi’nden Kurbağalıdere girişinde bir ahtapot çalışması yapılacak. Kurbağalıdere’ye oksijen ve temiz su pompalanacak. Marmara Denizi neyse Kurbağalıdere’de aynı olacak. Kadıköy halkına temiz bir çevre için çalışıyoruz. 

Senelerini Kadıköy' de geçiren yaşamlarını halen sürdüren bir grup için özel bilgilendirme için davet edildi. İBB'nin başarılı çalışmalarını yerinde anlatımla dinleyen Kadıköylüler İBB Sütlüce Tanıtım çadırında Kurbağalıdere ile ilgili ilk ağızdan bilgileri alırken kafalarında sorulması gereken soruları da sordular.Topluca bilgi alarak bilgilenen Kadıköylüler daha sonra Beltur'un enfes menüsü tadımladılar .

 Kullanılmış kağıtlardan yapılan bir kuş yuvası İBB Başkan danışmanı ve Turizm Atölyesi Başkanı Tülin ERSÖZ'e hediye edildi.Yemek sonrası Kadıköy'den gelen vatandaşlar ve Basın mensuplarıyla hatıra resmi çektirildi.İBB Başkan danışmanı ve Turizm Atölyesi Başkanı Tülin ERSÖZ bir tarafına Canan Özgen'i diğer tarafına da Canan Toprakkaya'yı alarak iki isim arasında dilek diledi İSKİ'nin birebir modeli olan tanıtım ofisinde Toplu olarak resim çekildi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder