29 Mart 2016 Salı

Restoranım için "1 Milyon EURO" harcadım

Hamburg’daki “Le Canard Nouveau” adlı lüks restoranın sahibi ve baş aşçısı, Türkiye’nin ilk ve tek Michelin Yıldızına sahip şefi Ali Güngörmüş, Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasının onur konukları arasında yerini aldı. Hamburg’daki “Le Canard Nouveau” adlı lüks restoranın sahibi ve baş aşçısı olan aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve tek Michelin Yıldızına sahip şefi Ali Güngörmüş, Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasının onur konukları arasında yerini aldı. 

Ali Güngörmüş’ün Tunceli’den Hamburg’a uzanan “başarı hikayesi” şefler tarafından ilgiyle dinlendi. Türkiye’nin ilk ve tek Michelin Yıldızına sahip şefi Ali Güngörmüş, 1986 yılında Almanya’ya çikolatası çok güzel olduğu için gittim. Hırslandım okuyup donanımlı bir şekilde yoluma devam etmeliydim. Hedef belirledim.ts O dönemlerde Almanlar bizleri küçük ve hor görüyorlardı. Her yerde geçerli, kendini kurtarabileceği bir mesleğe ihtiyacım vardı. Bu düşünceyle mutfağa yönelip çıraklık okuluna giderek eğitimimi tamamladım.


Dergilerde ünlü aşçıların başarılarını okuyordum hırslanıyordum 
“Hedefimi 14 yaşındayken belirledim”.  Bir gün eve giderken Metro’da gazetede 1 yıldızlı Glockenbach’ın ilanını gördüm. Saat bir hayli geçti 23:30 civarıydı. Özgüvenim yerinde ne istediğimi biliyordum. İlanın adresine telefon açtım ben “TÜRKÜM” ve çalışmak istiyorum sizin aradığınız kişi benim dedim.ts Telefonun diğer ucundaki Alman bana yemek yapmayı biliyor musun? diye sordu. Evet dedim ve  bana gel dedi gittim çırak olarak işe başladım. Böylece yıldızlı Restoran hikayem başladı. Haftanın 5 günü çalışıyor 2 gün tatil yapıyordum.ts Bir gün Restoran sahibi bana Ohhh 2 gün tatil yapıyorsun dedi. Baktım ki ben bu kadar çalışmama karşı kadir kıymet bilmiyordu ben işi bıraktım.14 yaşındaydım hedefim belliydi çok ünlü bir şef olmalıydım. Bir gün benim Restoranım olacak, kendim çalıştırmalıyım dedim. Uzun zaman çalıştıktan sonra  buradan ayrıldım.

Başka bir Michelin Yıldızlı Restorana girdim. Burada mutfak şefi olarak işe başladım. Michelin Yıldızlı Restoranda kalite hep üst seviyede olmalıydı. Günler geçti burayı devredecekseniz bana devredin dedim.  Çalıştık hep birlikte  her şey güzel gidiyordu. İşletme sahibi bir gün bana geldi ve burayı hala istiyormusun dedi. Ben  çalıştığım Restoranın sahibi işletmecisi oldum.ts Kendime çalışmaya başladım artık başarı da benim yorgunlukta benimdi. Ben Restoran sahibi olunca  aynı zamanda Türk olmam sebebiyle Dönercilik yapacağımı düşündüler.Ama öyle düşünenlerin fikirlerini çürüttüm. 1 sene sonra Michelin Yıldızlı Restoran sahibi ve Şefi Ali Güngörmüş oldum. Özümüzü kaybetmeden genç arkadaşlara destek vermeliyiz sahip çıkmalıyız.ts Michelin Yıldızı Restorana verilir. Restorandaki Şef giderse o yıldız 1 sene devam eder. O yıldızı almak kolay ama o yıldızı devam ettirmek zor. Ben işimi severek aşk ile yapıyorum. Almanya’dan İstanbul’a gelerek baharatlarımı Mısır Çarşısından alıyorum.

Yılın işletmecisi ödülü aldım. Başarılı bir o kadar da  mütevazi olan Michelin Yıldızlı Restoran sahibi ve Şefi Ali Güngörmüş, benim için ödüllerin önemi yok güzel işlere imza atmak beni hırslandırıyor ve mutlu ediyor. Egolarından tamamen sıyrılmış kocaman gülümsemesi ve içi parlayan eğitmen ve mimarı olduğu girişimciliği takdire şayan. Onu mutfakta görünce, Alman disipliniyle donatılmış olduğunu anlamak da güç değil. 
Restorantçılığın püf noktalarını sıralıyor
İşin önemli yanı yıldızlı şeflerin mutfağıdır diyor. Esas olan şeflerdir. İşi bilen kişiler tarafından işletmeler açılmalıdır. Ya da işyerinin ortağı olmalıdır. Şef yoksa lezzet olmuyor. Yaratıcı gençlerin mutfağımıza şekil vereceği inancındayım. Emek veren yoksa para bir işe yaramıyor. Zor diye bir şey yok denemediğiniz için bilmiyorsunuz.ts Benim iki yıldızım var biri Restoranımda diğeri ise garajımdaki Mercedes’imde. Avrupalı kesimin boy gösterdiği Restoranımı 1 Milyon EURO ile açtım, şimdi 48 çalışanım var diyerek başarı öyküsünü anlattı.

Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir,övgüyle bahsettiğiTürkiye’nin ilk ve tek Michelin Yıldızlı Şefi Ali Güngörmüş’e Sheraton İstanbul Ataşehir Hotel’de Unilever Food Soluitons’un ana sponsorluğunda düzenlenen ve Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri temasını taşıyan etkinlikte katılımından dolayı plaket ile teşekkür etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder