10 Mart 2016 Perşembe

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kendinize güvenin, ülkenize güvenin!

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal:50 milyon turist hedefimizi, 50 milyar dolar gelir hedefini gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil...Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Hükümetimiz, önümüzdeki süreçte sektörümüzle birlikte çok güzel gelişmeler ve yeni bir yapısal dönüşüm içerisinde 2023 hedeflerini gerçekleştireceğiz. 50 milyon turist hedefimizi, 50 milyar dolar gelir hedefini gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil. Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen dünyanın en önemli turizm fuarlarından ITB (International Tourism Bourse) 2016 kapılarını açtı. ITB Berlin Turizm Fuarı'da Türkiye standının açılışında konuşan Bakan Ünal, turizmciler için Çalışma Bakanlığı ile bir paket hazırladıklarını açıkladı.Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal: 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile özellikle turizm sektöründe istihdam ve çalışma hayatıyla ilgili küçük bir paket hazırladık'Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında 106 bölümden oluşan Türkiye standında incelemelerde bulundu.Bu yıl 50. Kez kapılarını açan ITB Berlin turizm fuarında Türkiye standının açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Çalışma Bakanlığı ile turizm çalışanlarına yönelik yeni bir paket hazırladıklarını söyledi.Açılışta yaptığı konuşmada "Bugün burada turizm sektörümüzün değerli katılımcıları ile Berlin'de ülkemizin güzelliklerini, zenginliklerini adeta bir açık hava müzesi niteliğindeki Türkiye’mizin tanıtımı için bakanlığımız ile birlikte buradayız” dedi. “Yaklaşık iki ay önce turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldik. Bu iki ay içerisinde sektörümüzün değerli temsilcileri Bakanlığımızla birlikte gerçek anlamda bir seferberlik başlattılar. Bu iki ay içerisinde yurt dışında yaptıkları workshop çalışmalarından Türkiye’ye davet ettikleri bloggerlara kadar çok geniş kapsamlı adeta bire bir, yüz yüze yaptıkları görüşmelerle geniş bir tanıtma ve iletişim süreci devam ettirdiler.


Bugün burada yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alanda Türkiye’nin tanıtımı için bulunuyoruz. Ana tema olarak da 23 Nisan’da başlayacak ve 6 ay boyunca devam edecek EXPO 2016’nın ‘çiçek ve çocuk’ temasını merkeze aldık. Aslında dünyaya EXPO üzerinden hem güzellik hem de gelecek anlamında çok önemli iki mesaj vermiş oluyoruz. Çünkü EXPO 2016’nın teması ‘çiçek ve çocuk’, insanın ruhundaki güzelliği çocuklarımız üzerinden de geleceğe olan umudumuzu ifade ediyor.Geçtiğimiz günlerde bildiğiniz üzere telafi edici tedbirler anlamında bir turizm destek paketi açıkladık. 24 Kasım’dan itibaren 3 şeyin üzerine odaklandık: Önleyici tedbirler nelerdir, telafi edici tedbirler neler olmalıdır ve Türk turizminin önümüzdeki süreçte 2023 hedefleri açısından yapısal dönüşümü nasıl gerçekleştirilmelidir. Bu konuda çalışmalar yapacağımızı söylemiştik. Geçtiğimiz günlerde telafi edici tedbirler anlamında 9 maddelik bir paket yayınladık.

Buradan bir güzel haberi daha sizlerle paylaşmak istiyorum; Pazartesi akşamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile ve ilgili bürokratlarımızla bir çalışma gerçekleştirdik. Özellikle turizm sektöründe istihdam ve çalışma hayatıyla ilgili küçük bir paket hazırlamış bulunuyoruz. Çalışma Bakanlığımız bu konuda gerekli önlemleri hazırlamış bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bunu da özellikle turizm sektöründe çalışanların ve sezon dışı dönemde oluşan hem çalışanlara hem işverenlere dönük bazı iyileştirici tedbirlerimizi daha kamuoyuyla paylaşacağız.Sektör temsilcilerimizle her görüştüğümde onlardan büyük bir enerji alıyorum. Çünkü onlardaki umudu heyecanı gördüğümde; onlardaki morali, motivasyonu, vizyonu gördüğümde açıkçası benim de motivasyonum, çalışma azmim artıyor.Bu enerji, motivasyon, girişimci güç Türk turizm sektörünün girişimcilerinde bulunduğu sürece, hele hele Türkiye gibi büyük bir hazinenin üzerinde oturan ve muhteşem bir ürün çeşitliliğine sahip ülkenin geleceğini çok parlak ve aydınlık görüyorum.Bildiğiniz gibi son 10 yıl içerisinde gerçekten bu enerjiyle birlikte çok büyük bir gelişim ve değişim süreci içine girdik ve biz bu gelişmelere paralel olarak bugün burada da somut olarak gördüğünüz büyük enerji ve potansiyeli ortaya çıkardık. Şundan emin olunuz ki, önümüzdeki orta vade 5 yıl, uzun vade 10 yıl içerisinde Türkiye ürün çeşitliliği açısından dünyanın en önemli merkezlerinden birisi olacak.”

Çin, Hindistan Gibi Uzak Destinasyonlar İçin Yunanistan ile Birlikte Tanıtım
“Dün Yunanistan Turizm Bakanı ile beraberdik. Yunanistan ile dün İzmir’de Yüksek İşbirliği Koordinasyon Toplantımızı gerçekleştirdik. Adeta bir Bakanlar Kurulu toplantısı şeklinde geçti. Artık dünya küçülürken bir taraftan ülkeler kendilerini tek bir bölge gibi tanımlamaya başladılar. Yani artık düşmanlıkların olmadığı, işbirliğinin olduğu birlikte çalışmanın, tanıtmanın olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz.Mesela dün Yunanistan Turizm Bakanı ile şunu konuştuk: Çin, Hindistan gibi uzak destinasyonlar için bölgemizi neden birlikte tanıtmayalım, neden ortak paketler oluşturmayalım? Mümkün mü? Mümkün. Çünkü aynı ortak coğrafyayı kullanıyoruz, aynı ortak mirasa sahibiz. Ve ortak hangi tür kültür ve sanat etkinliklerini gerçekleştirebiliriz. Ve bu kültür ve sanat etkinlikleri üzerinden kültür turizmimizi nasıl geliştirebiliriz. Artık dünyada bunlar konuşuluyor.

Biz dediğim gibi ürün çeşitliliği açısından, kültür, sağlık, termal, inanç, yayla turizmi, deniz-kum-güneş, her açıdan Türkiye son derece zengin. Bu zenginliği dönüştürebilen, koruyarak geliştirebilen, bu zenginliğin üretim yeteneğini koruyarak ürüne ve üretime nasıl dönüştüreceğini bilen güçlü bir turizm AR-GE’si olan Bakanlığımız ve Hükümetimiz, önümüzdeki süreçte sektörümüzle birlikte çok güzel gelişmeler ve yeni bir yapısal dönüşüm içerisinde 2023 hedeflerini gerçekleştireceğiz.50 milyon turist hedefimizi, 50 milyar dolar gelir hedefini gerçekleştirmemiz hiç de uzak değil. Bunun için ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz. Kendinize güvenin, ülkenize güvenin! Moralimizi yüksek tutalım. Yüksek işbirliği ve çözüm ortaklığı ile sektörle birlikte umuyorum ki önümüzdeki 5 yıl Türkiye turizmini gerçek anlamda hedeflediğimiz noktaya ulaştıracağız.”

Fuarda katılımcıların ilgisini Türkiye standında tutmak amacıyla pek çok renkli etkinlik düzenleniyor ve Türkiye’nin alternatif turizm türleri ve kültürel miras gibi farklı yönleri vurgulanıyor. Aktif turizm meraklıları, Türkiye standında bulunan “X-Box” oyun konsolları sayesinde, kano, golf ve kitesurfing yapabiliyor.Türkiye standında ayrıca bu yıl Antalya’da gerçekleştirilecek olan ve dünyanın en önemli organizasyonlarından biri kabul edilen Dünya Botanik EXPO’ya vurgu yapılıyor. Antalya Botanik EXPO 2016'yı tanıtmak amacıyla Türkiye’nin bitki örtüsünden oluşan çiçeklerle hazırlanan adacıklar yer alıyor.Bunun yanı sıra stant içerisinde oluşturulan “Sanatçı Mahallesinde”, geleneksel el sanatlarını temsilen hat, çini, ebru ve kazaz (tel işleme) sanatçıları uygulamalı sunumlar yapıyor.İlk üç gün turizm profesyonellerini ağırlayacak olan fuar, son iki gün halka açılacak. 1966 yılından beri düzenlenen ITB, dünyanın en önemli turizm fuarı olarak biliniyor ve her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Geçtiğimiz yıl 186 ülkenin katılımıyla 175 bin ziyaretçiyi ağırlayan fuara, 2010 yılında Türkiye konuk ülke olarak katılmıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder