16 Şubat 2018 Cuma

Kültür Mozaiği Batman

St. Agustine’nin sözünde de ifade ettiği gibi “Hayat bir kitaptır ve gezip görmeyenler hep aynı sayfayı okur”.  Düşünsenize hep aynı sayfada kaldığımızı, ne kadar keyifsiz hale gelir yaşam değil mi? Değiştirmeliyiz sayfalarını yaşamın, daha renkli bölümlerinden devam etmeliyiz yaşama. Renkli derken kültürel zenginliklerden, doğadan, tarihten ve mitolojiden bahsediyorum.  

Hazır bu zenginliklere değinmişken, Kuzey Mezopotamya’da yer alan Batman ilimize dair birkaç noktaya değinmek istiyorum. Çoğumuzun ismi dışında pek bir şey bilmediği, son yıllarda ise basından takip ettiğimiz Hasankeyf şehri haricinde. Oysa 81 ilimiz kendi içinde ayrı hikayelere, doğal güzelliklere, mitolojiye, aşk ürünü eserlere sahip. Ama Batman bu hikayeleri dünyanın neredeyse ilk insanları olarak bilinen Adam-Havva’ya kadar bizi götürebiliyor. Üç semavi dinin kabul ettiği Adem-Havva’ya dair hikayeler dinleyebileceğiniz bir bölgeden bahsetmekteyim size. 

Cennetten kovulan bu kişilerin Batman’da bir mağarada yaşam sürdürdüğünden… Hele ki o durgun akan ama topraklara bereket saçan Dicle yok mu? Kim bilir kaç cana hayat verdi? Kim bilir kaç canı alıp götürdü? Berekettir bu topraklar; taşı maden, toprağı ekmek, havası rahmettir. Binlerce yıllık yaşanmış hikayeleriyle hep sevgiden, barıştan yana olmuştur bu topraklar. Sevgiye, hoşgörüye, aşka ev sahipliği yapmıştır… Dünyanın en güzel yapıtı olan Ayasofya’nın kubbesinden daha da büyük kemere sahip olan Malabadi Köprüsü de bu aşklardan birinin ürünüdür. Ticaret kervanlarının geçit yeri, konağı olmuştur. 

Binlerce yıllık yaşanmışlıklardan,tarihten,kültürden,mitolojiden, ilmek ilmek işlenmiş minarelerden, camilerden, köprü(ler)den, türber(ler)den, kaya evlerden bahsedersek Bizans, Sasani, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Artuklular, Eyyubiler ve Osmanlı’yı anmadan geçemeyiz. Adeta kültür mozaiği gibidir, sular altında kalacak Hasankeyf şehri. Dün İpek Yolu ve Kral Yollarının kesiştiği bu yerler, şimdilerde ziyaretçilerine hasret…
  
Adeta kültür mozaiği olan Batman(Hasankeyf’ten Midyat’a) şehrini birlikte gezmeye ne dersiniz? Hasankeyf’ten Midyat’a sürecek yolculuğumuzda türküler dinleyeceğiz, hikayeler anlatacağım, bölgeyi anlatacağım, Dicle’yi fotoğraflayacağız, mağaralara gireceğiz, dinler üzerine konuşacağız, Süryani mabedi olan Mor Gabriel manastırını ziyaret edeceğiz, bir gelin tülü işlenmişcesine güzel olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret edeceğiz. Üzücü olan bir şey var:  belki de son kez Hasankeyf şehrini birlikte göreceğiz…  instagram: @7bolge4mevsim
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder