10 Şubat 2022 Perşembe

EMITT Turizmin Liderlerini Ağırladı

Hyve Group, 25. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda, Türkiye’nin farklı özellikleriyle markalaşmış turizm destinasyonlarını ziyaretçilerle buluşturuyor.Türkiye ve bölgenin yanı sıra küresel turizm sektörüne de yön veren uzmanlar EMITT’te gündeme dair turizm trendlerini kapsayan oldukça zengin bir etkinlik programı çatısında sektörle buluştu. EMITT, birinci gününde açılışın ardından Başkanlar Oturumu ile ilk etkinliğini yaptı. Etkinliğin odağında “Sürdürülebilir ve Verimli Turizmin Geleceği” vardı. Başkanlar Oturumu, Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın moderatörlüğünde, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin ve TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.  

tursab-yonetim-kurulu-baskani-firuz-baglikayaturofed-yonetim-kurulu-baskani-sururi-corabatirttyd-yonetim-kurulu-baskani-oya-narin.jpg

Türkiye’nin İspanya’dan sonra en çok talep edilen destinasyonlarından biri olacağını belirten TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, “Dünyada 2019 yılında turizm ve seyahat gelirleri 9,2 trilyon dolardan 2020’de 4,7 trilyon dolara düşmüştür. 2022 projeksiyonu ise 8,6 trilyon dolar olarak belirlenmiştir. İstihdam ise 330 milyondan 270 milyona düşmüş, tekrar 330 milyon dolar seviyesi doğru 2022 yılında projeksiyon var.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “2019 yılında 51 buçuk milyon ziyaretçimiz olmuş. 2020 yılında 15 milyon, 2021 yılında 30 milyon önümüzdeki senede 50 milyon misafir ve 34 milyon dolarlık bir turizm geliri beklentimiz var. Turizm gelirlerini arttırmak önemli hedeflerimizden bir tanesi.” Pandemi süresince zor bir dönem yaşadıklarını ifade eden Narin, “Bu süreçte STK’ların dayanışma, kamu özel iş birliği, herkesin birbirine destek olmasıyla ciddi bir süreci en hafif yarayla atlatmış olduğumuzu düşünüyorum.”  diyerek düşüncelerini paylaştı.

TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır, “Konaklama sektörü açısından zor bir dönem geçirdik. Bizim ülkemizden kaynaklanan bir kriz olmadı, bütün dünyayı etkileyen bir krizle karşı karşıya kaldık. Diğer devletler de birtakım tedbirler aldı. Türkiye tedbirlerde atik davrandı ve Türkiye Güvenli Turizm sertifikası oluşturdu. Sertifika ile önemli bir başarı sağladık. Bunun sayesinde 2020 senesinde 13 milyon misafir ağırladık. 2021’de de 30 milyon misafir ağırladık. Bu rakamlardan öte gelecek seneye ne kadar turist geleceği daha önemli diye düşünüyorum.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye çok önemli destinasyon, elimizde çok güzel ürünler var. Pandemide pazarlama açısından elimizden gelenin en iyisini gerçekleştirdik ve mevcut rakamları elde ettik. 2022 için de önümüzü açtık.” 2022 yılından turizm sektörü açısından çok ümitli olduğunu belirterek sözlerine devam eden Çorabatır, “2022’ye, 2021’in altyapısı ile geliyoruz. Şu anda aldığımız veriler İngiltere’den inanılmaz rezervasyon akışı olduğunu gösteriyor. Avrupa’da Almanya piyasası yatay seyretmekle birlikte sonradan açılacağını tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Dünya Turizm Örgütü’nün raporundan bahseden TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, “2019 yılında kişi başı harcaması 1000 dolar, 2021’de 1500 dolardır. 500 dolar artmış yani 2019 - 2021 yılları aralığında Dünya Turizm Örgütü’nün raporuna göre %50 artış var. Bunun sebebi otellerde uzun kalışlar oldu. Dolayısıyla turist başı ortalama harcama 1000 dolardan 1500 dolara çıktı. 2019 yılında turist başına harcama ortalaması Türkiye’de 666 dolardı. 2021’de 834 dolara yükseldi. Bizdeki artış yüzde 22 olarak kayıtlara geçti.” dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder