10 Şubat 2022 Perşembe

Kastamonu EMITT'e  Doğal Güzelliği ve Lezzetleriyle  Çıkarma Yaptı

Kastamonu, TÜYAP Fuar Merkezi’nde 9-12 Şubat tarihleri arasında düzenlenen  Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’te yerini aldı. 


Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu  ve Türkiye’deki ilk ve tek Şapka Müzesi  Kastamonu Kalkınma Vakfı (KKV) Genel Müdürü ve Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi Yöneticisi İlknur Aynan, Kurşunlu Han Genel Müdürü Cem Dilimel ve Abana Tatilya Resort Otel Muharrem Sıvar, Kastamonu Standında yerini aldı. Turizm, Gastronomisi ve Doğal güzellikleriyle öne çıkan Kastamonu, 25'incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda yerini aldı. 12 Şubat tarihine kadar devam edecek fuarda Kastamonu'nun tarihi, kültürel değerleri ve yöresel ürünleri tanıtılıyor.


Tarih boyunca Hititler’den Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kastamonu, bu medeniyetlerden kalan miraslar sayesinde de tarihi önem taşıyan illerden birisi olmuştur. Kastamonu İlçelerinde arkeolojik kalıntılar ve mimari yapılar, geçmiş medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Cumhuriyet Dönemi boyunca da tarihi önem taşıyan Kastamonu, Şapka ve Kıyafet Devrimi’nin temellerinin atıldığı ilk şehirdir. Bu devrimin ilk adımları Kastamonu’da atılmıştır ve tüm ülke geneline yayılmıştır. Ayrıca İstiklal Marşı’nın ilk defa okunduğu yer Nasrullah Cami de Kastamonu’da yer almaktadır. Kastamonu hem dini hem de tarihi açıdan Türk Milleti için büyük önem taşımaktadır.

Turizm açısından gezilecek görülecek yerlerin başında olan şehirde; Küre Dağları Millî Parkı, Valla kanyonu, Gideros Koyu, Ilıca Şelalesi, Şehriban Kanyonu, Dipsiz Göl Tabiat Parkı, Ginolu koyu, Çatak Kanyonu, Ilgaz Dağları, Horma Kanyonu, Mantar Mağarası, İlgarani Mağarası, Kastamonu Kalesi, Pompeipolis Antik Kenti, Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi, Kurşunlu Han’ı görebilirsiniz.

Kastamonu, Doğa, Deniz turizmi ve Kış Turizminin Türkiye’deki önemli illerinden biri olmasıyla birlikte  Coğrafi işaretli ürün sayısını yükselterek Türkiye’de Coğrafi işaretli il sayısında ilk 5 arasında yer alıyor.  Bu lezzetlerden başlıcası, Kuyu Kebabı, Banduma, Çekme Helva, Kaşık Helva, Etli Etmek, Kel Simit, Ekşili Pilav,Taşköprü Sarımsağı, Pastırma, Üryani Eriği, Siyez Bulguru, Oğmaç Çorbası, Köle Hamuru, Cırık Tatlısı, Kaygana, Tarhanalı Çörek Kastamonu yöresindeki lezzetlerin bazıları olarak ön plana çıkıyor. Kastamonu gezilecek görülecek yerler arasına almanızı tavsiye ederiz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder