20 Aralık 2017 Çarşamba

Turizmin gözbebeği Alman aileler geri dönüyor

Alman ailelerin Türkiye'ye olan ilgisinde geri dönüş olduğunu açıklayan COOP TRR CEO'su Fatih Şenel, 2018’de Almanya'dan ülkemize gelecek turist sayısının 5 milyonu aşacağı tahmininde bulundu. Avrupa’daki Türk kökenli seyahat acentecilerini tek çatı altında buluşturan Türk Acenteciler Birliği (COOP TRR), 2018 yılında Almanya'dan ülkemize gelecek turist sayısında yüzde 30-40'a varan artış öngörüyor. 


Almanya'da faaliyet gösteren COOP TRR üyesi acentelerden aldıkları bilgileri aktaran COOP TRR CEO'su Fatih Şenel, özellikle Alman ailelerin erken rezervasyon yaptırmaya başladığını, son bir aydır yapılan rezervasyonlardaki artışın önümüzdeki günler için de iyi sinyaller verdiğini söyledi.Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi gerginliğin durulmasıyla birlikte Alman ailelerin başlıca tatil destinasyonu olan ülkemize yeniden rezervasyon yapmaya başladığını belirten  Şenel, özellikle okul gezileri ve spor kulüplerinin rezervasyonlarında artış olduğunu belirtti. Şenel, "Krizde  Türkiye'ye yönelik rezervasyonlarda ilk iptaller gruplardan, ailelerden , okul gezileri ve spor kulüplerinden gelmişti. Bu kesimin Türkiye'yi yeniden tercih etmeye başlaması demek turizmde ana kaynak pazarımızın eski günlerine döneceğine dair umudumuzu arttırıyor" dedi. 

5 milyon Alman turist tahmini
Almanya'dan ülkemize turist getiren tur operatörlerinin 2018 planlamalarındaki kapasite artışına dikkat çeken Fatih Şenel, pazarın en büyük oyuncusu olan Sun Express'in tarihinin en büyük kapasite artışını yaparak, sezon boyunca Almanya’dan  Antalya’ya toplam 3 milyon koltukluk kapasite ayırdığını aktardı. Diğer havayollarının da Türkiye için koltuk kapasitesini büyük ölçüde arttırdığını ifade eden Fatih Şenel, dev tur  operatörlerinin de 2018 Türkiye turizmi için kapasite artırdığına dair açıklamalarını hatırlattı. Tüm bu göstergelerin Alman turist sayısının 2018'de 5 milyonu aşacağına işaret ettiğini söyleyen Fatih Şenel, "2018’de Türkiye'de, Alman ve Rus turist yarışı olacak. Her iki ülkeden Türkiye’ye gelecek turist sayısı birbirine yakın seyredecek gibi gözüküyor" yorumunu yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder