27 Aralık 2017 Çarşamba

TÜRSAB genel kurulu 24 - 25 Şubat'ta yapılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından TÜRSAB'ı Genel Kurulu'a hazırlamak için görevlendirilen heyet, 23. Genel Kurul'un 24 - 25 Şubat 2018 tarihlerinde yapılacağını açıkladı


Talha Çamaş, Nedim Öztürk ve Mustafa Kutluoğlu'ndan oluşan TÜRSAB'ı 23. Genel Kurulu'a Hazırlama Heyeti, genel kurul tarihini açıkladı. Heyet, genel kurulun 24 - 25 Şubat'ta yapılacağını açıkladı.''Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu'na göre atandık...'' Toplantıda ilk açıklamayı yapan Nedim Öztürk, ''Bakanlık 22'sinde bir atama gerçekleştirdi. Atamanın hukuki dayanağı, genel kurulunu yapamamış olan TÜRSAB'ın, Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu'nun 42. maddesine göre kongresinin yapılmasını kapsıyor. 2 ay içinde kongreyi yapmak üzere görevlendirildik" dedi.

''Genel merkezin tüm imkanlarını kullanacağız''
Heyetin 26 Aralık Salı günü toplanarak durumu değerlendirdiğini anlatan Öztürk; "Bu çalışmada TÜRSAB genel merkezinin bütün altyapısını kullanacağız. İki aylık süreyi ve yapılacak hazırlıkları değerlendirerek en uygun tarihin birinci toplantı için 17 - 18 Şubat olduğuna karar verdik. Çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı da doğal olarak bir hafta sonra yapılacak" dedi.

Yeni hazirun listesi oluşturulacak
Genel kurul için çalışmaların başladığını anlatan Öztürk; mevcut hazirun listesini kullanmayacaklarını açıkladı. Öztürk konuya ilişkin şunları söyledi: "Mevcut hazirun listesini kullanmayacağız. Çünkü o tarihten bu yana yeni acentalar da kuruldu. Onların da oy kullanmalarını sağlamak için yeni bir çalışma yapıyoruz. Çok hızlı bir şekilde çalışmalarını yapacağız. Tüm safhalarını denetleyeceğiz. Turizm sezonu başlamadan bu işi bitirmek istiyoruz. Bakanlığın da arzusu bu yönde"

"Biz yönetim değiliz, genel kurulu yapmak üzere görevlendirildik"
Görevlendirmelerine ilişkin bir takım yanlış anlaşılmaların bulunduğunu belirten Öztürk; "Altını çizerek özellikle belirtiyorum. Biz üç kişi olarak yeni yönetimin yerine geçmedik. Bakanlığın bize verdiği genel kurulu yapmak üzere genel kurulu yapmak üzere olan tüm işleri biz yapmakla yetkiliyiz" dedi.

Lütfi Kırdar'da yapılacak
Genel kurulun Lütfi Kırdar'da yapılacağını açıklayan Öztürk, salonun teknik olarak kongre için uygun olduğunu söyledi. Mevcut yönetimin Lütfi Kırdar'ın rezervasyonları ile genel kurul tarihini yönlendirip yönlendirmediği yönündeki soruya ise Öztürk; böyle bir durumun söz konusu olmadığını. Yapılması gereken prosedürler nedeniyle açıklanan tarihin ortaya çıktığını söyledi.

Teknik ve hazırlık hizmetini TÜRSAB'dan alacağız
Genel Kurulun hazırlık sürecine ve alınacak teknik desteğe ilişkin bilgi veren Talha Çamaş, teknik desteğin TÜRSAB tarafından verileceğini, seyahat acentelerinin sicil dairesinde ve hukuk servisinde çalışan 13 - 14 kişilik kadronun kendileri tarafından görevlendirildiğini söyledi. Heyet olarak kendilerinin sürecin yönetimi ve denetiminde yer alacaklarını belirten Talha Çamaş, sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için azami gayret göstereceklerini söyledi.

Çalışmaları süratle tamamlayacağız
Sürecin bugün itibariyle web sayfasından duyurulacağını anlatan Talha Çamaş; süreci üyelere duyurmak için bütün teknolojileri kullanacaklarını belirterek; başvuru formlarını yeniden basıp üyelere posta ile ulaştırılacağını söyledi.Bu bilgilendirmeler mail ve faksla da yapılacak. Sonrasında ise bunların geriye dönüşü var. Bunların günlük olarak raporlanması yapılacak ve bunlar bakanlıkla paylaşılacak. Bakanlık bu raporları denetleyip İlçe Seçim Kurulu'na iletecek. Bakanlık, biz ve İlçe Seçim Kurulu eş güdüm içinde hareket edeceğiz.

Yol ve konaklama karşılanmayacak
Genel Kurul'a katılacak üyelerin yol ve konaklamasını karşılamayacaklarını açıklayan Nedim Öztürk, "ben de 16 yıllık acenta sahibiyim. İstanbul'a gelebilmek büyük bir külfet değil" dedi. Geçmiş yönetimlerde yol ve konaklama giderlerinin Yönetim Kurulu kararı ile alındığını hatırlatan Talha Çamaş ise; kendilerinin sadece genel kurul hazırlığı için harcama yapmaya yetkili olduklarını hatırlatarak, üyeye ilişkin harcama yapmaya yetkilerinin olmadığını sözlerine ekledi.

Bilanço yönetimin sorumluluğunda
TÜRSAB'ın yoğun bir şekilde aidat topladığını ve genel kurulda bilançonun yeniden yayınlanıp yayınlanmayacağına ilişkin soruyu ise Mustafa Kutluoğlu yanıtladı. Yapılan çalışmaların normal bir şey olduğunu belirten Kutluoğlu; yönetimin kendini ibra etmek için bilançoyu genel kurula sunacağını ve konunun kendileriyle alakalı olmadığını vurguladı.

Heyet olarak genel kurul gündemini kendilerinin hazırlayacaklarını belirten Öztürk, "yönetimin nasıl sunacağı ve nasıl aklanacağı kendi sorunları" dedi.Üyelerin Genel Kurul'da sunulan belgeler doğrultusunda yönetimi ibra edip etmemeye karar vereceğini belirten Talha Çamaş ise, bu konuda kararı mevcut yönetimin vereceğini ifade etti. Heyet üyeleri, mevcut yönetimin ibra olamaması halinde Bakanlığın devreye gireceğini ve ardından da hukuksal sürecin başlayacağını belirttiler.

7295 acenta oy kullanabilir, yeni acenta sayısında anormallik yok
Genel kurulun ertelenmesinden bu yana 81 yeni acente kurulduğunu, 14 tanesinin de belgesinin iptal edildiğini açıklayan heyet üyeleri, 15 tane de işlemde olan yeni acenta olduğunu, artışın normal seyir içinde olduğunu belirttiler. Toplamda ise Bakanlığın bildirdiği rakama göre 7 bin 295 acentanın oy kullanma hakkına sahip olduğunu söylediler.

Sandıklar ayrı bir salonda kurulacak
Son iki genel kurulun seçim kuruluna tabi olarak yapıldığını anlatan Talha Çamaş, seçim sandıklarının ayrı bir salonda olacağını ve kontrolünün İlçe Seçim Kurulu'nun kontrolünde olacağını söyledi.

Genel kurul üç yılda bir yapılmalı
TÜRSAB'ın 2 yılda bir Genel Kurul yapmasının doğru olmadığını ve bu konuda bir takım düzeltmeler yapılması gerektiğini savunan Nedim Öztürk; şahsi kanaatinin üç yılda bir olması yönünde olduğunu söyledi.

Salon düzeni için gerekli tedbirleri alacağız
Lütfi Kırdar'da UKTAŞ çalışanlarının kendilerine bağlı olarak çalışacağını belirten Talha Çamaş, "onların yapacağı bilinçsiz bir yanlışlık olursa ayrı. Fakat kongrenin çalışmasını engelleyecek bir davranış olursa sorumluluğunu taşırlar. Bu konuda gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

"Divanı biz belirleyeceğiz"
Genel Kurul Divanı'nı kendilerinin oluşturacağını söyleyen Talha Çamaş, "beş kişilik divan heyetinin üç kişisi büyük olasılıkla biz olacağız. Hazirundan da iki kişiyi katip alacağız" dedi.Divana kim gelirse gelsin bir ayrışmaya sebep olacağını ileri süren Nedim Öztürk ise; "Madem bu işin sorumluluğunu aldık. Onu da yürütelim diye düşündük" dedi.

Değişimin zamanı gelmiş ise...
Başaran Ulusoy'un uzun bir süre sektöre hizmet ettiğini ileri süren Nedim Öztürk, "Bu insanlar, bir anda kenara atılacak insanlar değiller. Dolayısıyla değişimin zamanı gelmişse, bunun da çok güzel ve usturuplu, birliğe yakışan bir şekilde yapılması gerek. Bu süreci yönetirken buna dikkat edeceğiz" dedi.

Sektörde daha düzgün muhalefet yapılması gerektiğini savunan Nedim Öztürk, sözlerine şöyle devam etti: "Eğer bir şeye adaysanız, siyasette olduğu gibi sadece bir kişiyi eleştirerek buraya gelemezsiniz" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder