14 Eylül 2015 Pazartesi

ALİAĞA’NIN BİLİNMEYEN TARİHİNE IŞIK TUTACAK

Uluslararası kaynaklardan Aliağa’nın tarihine yönelik topladığı bilgi ve belgeleri derleyen yerel tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca’nın hazırladığı ‘Aliağa’nın Antik Kentleri’ kitapçığı basıma hazırlandı ve baskıya teslim edildi.İzmir’in Aliağa ilçesinde Aeolis medeniyetinin izlerini taşıyan Kyme, Myrina, Gyrnelion ve Aigai gibi antik kentlere ait bilgileri; Türkiye’de yaşayan Almanyalı Wili Weber ile birlikte kaleme alan Sebahattin Karaca’nın hazırladığı kitapçık çalışması Aliağa Belediyesi’nin de desteğiyle basılmak üzere matbaaya gönderildi.


ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK
Aliağa’nın bilinmeyen tarihine ışık tutmayı hedefleyen kitapçığın Aliağa’da öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını belirten Sebahattin Karaca, hazırladığı kitapçığın yayınlanmasına destek veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti.Yabancı kaynaklara ulaşma ve tercüme noktasında çalışma arkadaşı Wili Weber’in kendisine büyük destek olduğunu ve Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından yararlandıklarını ifade eden Karaca, “Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


KARACA: ALİAĞA’NIN TARİHSEL VE TOPLUMSAL YAPISINA DEĞİNDİK
Hazırladıkları kitapçığın özellikle Aliağa’da yaşayan ve eğitim gören öğrencilere çok faydalı olacağına inandığını dile getiren Karaca, “Tarihin en kısa tanımı insanların bütün geçmişidir. Tarih öğrenmenin sayılmayacak kadar yararı vardır. Geçmiş öğrenilmeden nerden gelip nereye gittiğimiz; bireyin kendisini; mensubu olduğu milletini; üstünde yaşadığı toprağı bilmesi mümkün değildir. İşte bu değerlerin öğrenilmesi de tarih okumakla mümkündür. Peki, geçmişin öğrenilmesine nereden başlamak gerekir, sorusuna verilecek cevap: yaşadığı yöreden olmalıdır. Bizde bu çalışmamızda yalnızca Aliağa’nın 3000 yıl kadar öncesindeki tarihsel ve toplumsal yapısına değindik.


 Aliağa Belediyesi ile iş birliği yaparak hazırladığımız kitapçıkta Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık” diyerek, Türkiye'nin en önemli sanayi bölgelerinden biri olan Aliağa'nın tarihi zenginlikleriyle de öne çıkabilecek potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder