14 Eylül 2015 Pazartesi

Türkiye’nin Elektronik Parası PARAM ile Ödemelerde Yasal ve Güvenli Dönem Başlıyor !!

Mevzuatı Haziran 2015 sonunda tamamlanarak yürürlüğe giren 6493 sayılı Kanun çerçevesinde BDDK’dan lisans alan ve faaliyet izni Resmi Gazete’de yayınlanan Turk Elektronik Para A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz yeni ürünleriyle ilgili olarak şunları söyledi; “Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem yasal ve güvenli elektronik para dönemi. Bu kapsamda pazara sunduğumuz markamız ‘Param’, kullanıcılara büyük kolaylıklar ve çeşitli avantajlar sağlayacak yerel elektronik paradır. ‘Param’la ödemek istiyorum’ diyen bireyler ya da kurumlar; öderken hem kazanacak, hem hesabını bilecek, hem de bütçesini yönetebilecek. Param ülkemize, kullanıcılara ve firmalara güvence, şeffaflık ve rahatlık sağlayacak”.

Mevzuatı 2015  Haziran sonu itibariyle  yürürlüğe giren 6493 sayılı Kanun ile birlikte Türkiye’de yasal elektronik para dönemi başladı. Kullanıcılara, firmalara ve kamu kurumlarına büyük kolaylık sağlayan bu yeni dönemde, elektronik ödemeler yasal koruma altına alındı. Bu kapsamda BDDK’ya ilk elektronik para kuruluşu başvurusunu yapan Turk Elektronik Para A.Ş.’nin  faaliyet izni alması ve bu iznin Resmi Gazete’de yayımlanmış olması ile birlikte ülkemizde ödeme sistemlerinin farklı modellerinin de önü açılmış oldu. 

Elektronik ödeme sistemleri, bütün dünyada hızla gelişiyor. Avrupa Birliği’nde şimdiden 3 ülke, nakitsiz hayata geçişe yönelik kararlar almış durumda. Bunlardan Danimarka’da 2016 Ocak ayı itibariyle hastane, eczane ve posta ofisleri dışında nakit ödeme alınmayacak. 6493 sayılı Kanunla birlikte, Türkiye de bu alanda geri kalmadığını gösterdi.  Turk Elektronik Para A.Ş., kurucu ortaklarının 2004’den bu yana gelen tecrübesinin  açtığı yolda geliştirilen inovatif teknolojisi ile yasal ödeme hizmetlerinin kartlı, mobil ve giyilebilir teknoloji kategorilerinde katma değerli ürün ve servislere sahip. Ödemelerin güvenli ve hızlı yapılabilmesini hedefleyen kuruluş, kullanıcılarına indirimler başta olmak üzere pek çok avantaj da sunuyor. 

Yılmaz : Barokart ile Yaklaşık 1 milyar TL Ödeme İşlemi Gerçekleştirdik!
Turk Elektronik Para A.Ş., ARGE’sini 2004’den bu yana gerçekleştirdiği teknolojisiyle, halen Barokart, AdaletKart ve Platin Kart hizmetlerini sunuyor.   Yönetim Kurulu Başkanı Emin Can Yılmaz : “Bugüne kadar sunduğumuz “Temassız Akıllı Kartlar” ve benzersiz ödeme altyapımız ile azımsanamayacak miktarda ödeme işlemine aracılık ettik. Akıllı Avukat Kimlik kartı ile elektronik cüzdanı birleştiren projemiz BaroKart üzerinden yaklaşık 1 milyar TL ödeme işlemi gerçekleştirildi” dedi.
Yılmaz, Turk Elektronik Para A.Ş. olarak bir yandan ARGE yaparken, diğer yandan ilgili mevzuatı, taslak halinden yayımlanmasına kadar yakından takip ettiklerini, bu sürece  katkıda bulunduklarını ve sonunda da BDDK’dan faaliyet izni aldıklarını söyledi. Yılmaz sözlerine  “başvuru sürecinde ilk olmanın verdiği zorlukları yaşadık ama Resmi Gazetedeki yayınla birlikte yaşadığımız gurur tüm zorlukları bize unutturdu” diyerek devam etti.Turk Elektronik Para A.Ş., ilgili mevzuatlar kapsamında faaliyet izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) ilk Elektronik Para Kuruluşu başvurusunu 31 Aralık 2014 tarihinde yaptı ve Kurulun 27 Ağustos 2015 tarihli ve 6428 sayılı kararı ile elektronik para ihraç etmek üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet iznini aldı.

“Param”la Ödemek İstiyorum;
Dünyada elektronik para kullanımının yükseldiğini, şeffaf, kayıt altına alınmış ekonomi ve nakit'in kağıt ve lojistik maliyetlerinin yok olması avantajlarını taşıdığını belirten Yılmaz, Turk Elektronik Para A.Ş.’nin bu açıdan öncü ve pazarı geliştirici bir fonksiyon üstleneceğini söyledi ve pazara sunacakları  bir dizi hizmetin öncüsü “Param”dan  şöyle bahsetti ; “Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Bu dönem yasal ve güvenceli elektronik para dönemi. Bu kapsamda pazara sunduğumuz markamız ‘Param’, kullanıcılarına büyük kolaylıklar ve çeşitli avantajlar sağlayacak yerel elektronik paradır. ‘Param’la ödemek istiyorum’ diyen bireyler ya da kurumlar, öderken hem kazanacak, hem hesabını bilecek, hem de bütçesini yönetebilecek. Param ülkemize, kullanıcılara ve kamu kurumlarına güvence, şeffaflık ve büyük bir kolaylık sağlayacak. “

TURKPARA’nın Faaliyet İzni ile Sunacağı Başlıca Hizmetler
Elektronik Para Kuruluşu olarak verilen faaliyet izni ile kuruluşun sağlayacağı hizmetler ve hizmetlere özgün markalar, e-ticaret sitelerine sanal pos çözümleri (TURKPOS), Fatura Ödeme Hizmetleri (TURKVEZNE), Tahsilat Hizmetleri (TURKTAHSILAT,TURKODEME) ve kuruluşun sahibi olduğu faaliyet izninin en önemli yetkisi olan elektronik para ihracı (PARAM, BAROKART, ADALETKART, EASYCARD, PLATINCARD) olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder