25 Ocak 2018 Perşembe

EMITT 2018’de 22’inci kez kapılarını açtı

22’incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT; TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – (EMITT), Hacer Aydın, Vincent Brain, Oya Narin, Osman Ayık, Michael Frenzel, Taleb Rifai, Vasip Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş,Timur Bayındır, Başaran Ulusoy,

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – (EMITT); 25 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. 22. kez turizm sektörünün buluşma noktası olmaya hazırlanan EMITT’e bu yıl; 85 ülkeden 4 bin 800 katılımcı ve 600 tur operatörü yer alacak. EMITT 2018 Fuarı’nın açılış konuşmalarını ITE Türkiye Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup EMEA Bölge Direktörü Vincent Brain, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, TüROFED Başkanı Osman Ayık, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, BM Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb Rifai, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptı.

22’incisi düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’in açılış konuşmasını İlk olarak sahneye gelerek ITE Türkiye Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın yaptı.  Hacer Aydın konuşmasının başında bu önemli organizasyonda emeği geçen herkese, protokol üyelerine, Bakan Numan Kurtulmuş’a ve katılımcılara teşekkürlerini sunarak başladı. Turizm sektörünün zor bir dönemi geride bıraktığını söyleyen Hacer Aydın; bu sene için ilk sinyallerin olumlu olduğunu belirtti. Türkiye turizmine katkı sağlamak amacıyla ilk 5 arasında yer alan EMITT Fuarı’nın daha iyi gerçekleşmesi için çalıştıklarını ve bu yıl 85 ülkeden 600 tur operatörünü davet ettiklerini iade etti.

 Hacer Aydın, bu yıl EMITT Fuarı’nın 600’e yakın randevulu görüşmeye ev sahipliği yapacağına dikkat çekerek; bu rakamla WTM Londra Fuarı’nın rekorunu egale edeceğini açıkladı.Geçen yıla göre EMITT Fuarı’nın % 55’lik bir büyüme kaydettiğini sözlerine ekleyen Hacer Aydın; bu başarıda emeği geçenlere ve sponsorlara teşekkürlerini sunarak konuşmasını tamamladı.ITE Grup EMEA Bölge Direktörü Vincent Brain, ise dünyanın en büyük ilk 5 fuarı arasında yer alan EMITT Fuarı için tecrübelerini katılımcılara ve yatırımcılara en yüksek verimi sağlayacak şekilde ve yatırımlarını en verimli şekilde yönlendirmek için kullandıklarını belirtti. Bu yıl fuar kapsamında 600 bine yakın bir görüşmenin yanı sıra showcase, konferans gibi etkinliklerin düzenleyeceğini ve bu etkinliklerin katılımcılara pek çok fayda sağlayacağını ifade eden Vincent; “tüm bu yatırımları EMITT’i büyütmek için çalışıyoruz dedi.

22. kez düzenlenen EMITT’in bir parçası ve iş birliği ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin; EMITT, her geçen sene gösterdiği gelişim ile EMITT’in 22 senedir sektöre yaptığı katkıların önemli boyutta olduğunu vurgulayan Oya Narin; “EMITT’i önemli bir platform olarak görüyoruz. Bu nedenle dünya turizminde ülke olarak daha fazla pay almak için EMITT gibi organizasyonlara katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.EMITT ‘ı partneri olmaktan da memnuniyet duyuyoruz dedi.

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise, Türkiye turizminin 2015 ve 2016 yıllarında yaşadığı iki zorlu yılın ardından, 2017 yılında güçlü bir geri dönüşe imza atarak, önemli bir turizm ülkesi olduğunu kanıtladığını belirterek konuşmasına başladı.2017 yılındaki yaşanan güçlü geri dönüşün ardında yatan etkenlere değinen Ayık, ilk olarak Türkiye turizminin güçlü yapısının ve turizm sektörünün gücünün önemli rol oynadığını sonrasında özellikle Rusya ve BDT ülkelerinde yaşanan artışların bu güçlü geri dönüşe önemli katkı sağladığını belirtti. 2018 yılında da önemli işlere imza atacağız diyen Ayık; “2018 yılında çift haneli büyümeyi planlıyoruz” dedi. TüROFED Başkanı Osman Ayık; EMITT’in bugünlere gelmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Dünya genelinde yaşanan siyasi, ekonomik ve teknolojik nedenlerden dolayı bir türbülans döneminden geçtiğini belirten Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel; “dünyamız hala türbülanslı zamanlardan geçiyor; dijitalleşme tüm hızıyla devam etmekte ve bu da iş modellerimizi değiştirmekte. Burada sabit kalan tek şey insanların seyahat etmeye devam ettikleridir. Bu, bir sürede daha devam edecek. 2017 yılında Dünya genelinde 1.3 milyar uluslararası turist seyahat ederek yeni bir rekor kırıldı. 2018 yılında bu rakamın 1.5 milyar seviyesine yükselmesi öngörülüyor” dedi. Hem Türkiye’de hem de dünyada turizm sektörünün büyüme kaydettiğini söyleyen Frenzel; “turizm, dünya genelinde elde edilen GSMH’ya % 12’lik ve istihdama önemli katkı sağlıyor. Bunlar umut verici rakamlardır.” dedi. Michael Frenzel, konuşmasının devamında Türkiye turizmine yönelik açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin sahip olduğu sahiller ve destinasyonlarıyla turizmde en popüler ülke arasında yer aldığını ifade eden Frenzel; “2018 rakamlarının Türkiye için umut verici olduğunu, Türkiye’ye yönelik güçlü bir düzelme yaşandığını” belirtti. Almanya’da Türkiye rezervasyonlarına yönelik % 70 oranında artış kaydedildiğini açıklayan Frenzel; bu yıl seyahat edecek Almanların sayısında % 2 oranında artış yaşanacağını ve bu artıştan Türkiye’nin de önemli bir pay alacağını söyledi.

İstanbul’un Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek konuşmasına başlayan İstanbul Valisi Vasip Şahin; “İstanbul, sahip olduğu yatak kapasitesi ve tesisleriyle Türkiye turizmi açısından önemli bir şehir… Bizim her zamanki iddiamız İstanbul, Tokyo kadar, Paris kadar güvenli bir şehir. Dünyada her ülke terörden ne kadar pay alıyorsa; İstanbul da o kadar alıyor. Dünyanın her bölgesi terörizm tehdidi altında ama geçen sene İstanbul’a yönelik bu saldırılar yoğunlaştı.” dedi. Alınan güvenlik önlemlerinin ve tedbirlerin ardından bu tarz saldırıların önüne geçildiğini kaydeden Şahin; bu gelişme sonrasında 2017 yılında İstanbul’un turist oranı % 18 arttığını ve bu rakamın ve gelen turistlerin niteliğinin 2018 yılında daha da artacağını belirtti. İstanbul’un kongre turizmi için de önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken Vasip Şahin; önümüzdeki dönemde İstanbul’un kongre turizminde yeniden yükselişe geçmesi için önemli çalışmalar yürüteceklerini açıkladı. Vasip Şahin son olarak, Atatürk Kültür Merkezi’nin restorasyon çalışmaları sonrasında yeniden açılmasıyla; kongre turizmi alanında İstanbul turizmine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş “Müjdeli Haber” verdi


Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise konuşmasına, “EMITT Fuarı’nın sahasında oldukça iddialı bir fuar olduğunu; Doğu Akdeniz destinasyonları için büyük önem arz ettiğini" belirterek başladı. Dünyanın 5 önemli turizm fuarı arasında yer alan EMITT’in, Türkiye’nin
turizmdeki iddialarını ortaya koyacak; yeni pazarlara açılmasına önemli katkı sağlayacak bir platform olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş; bu fuarın Türkiye destinasyonlarının tanıtımının yanı sıra sektör temsilcilerinin ve turizm otoritelerinin bilgi paylaşımına önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Son 2 yılda turizmde “şok dönemi” diyebileceğimizi bir süreçten geçildiğini belirten Kurtulmuş; Rusya ile yaşanan uçak krizi, Avrupa ülkelerindeki seçim dönemlerinde İslam ve Türkiye karşıtı görüşlerin artması, 15 Temmuz sürecinin üst üste gelerek turizmde şok etkisi yarattığını ifade etti. Bakan Kurtulmuş, 2015 ve 2016 gibi zorlu bir süreci başarıyla atlatmasının; Türkiye turizminin ne kadar dayanıklı olduğunun önemli göstergesi olduğuna dikkat çekti.


2017 yılında yaşanan bu olumsuzlukların ardından 32.4 milyon turist ve 26 milyar Dolar turizm gelirinin elde edildiğine dikkat çeken Numan Kurtulmuş; “şimdi yeni hedeflere doğru yol almaya başladık, yeni hedeflere doğru yürüyoruz” dedi. Bakan Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası’nda alınan kararlar sonrasında şimdi bu kararları uygulamak için çalışıyoruz, hedefimiz belli, “2023 yılında 50 milyon turist 50 milyar Dolar turizm geliri elde etmek” bunun için fedakârca çalışıyoruz” dedi. 2018 yılının çok güzel bir yıl olacağını belirten Kurtulmuş; Almanya’da rezervasyonlarda % 70 artış, diğer Avrupa ülkelerinde de % 50 – % 60 artış söz konusu dedi. Bundan sonraki aşamada mevcut pazarlarda daha etkin hale gelmenin yanı sıra yeni pazarlara da etkili bir şekilde yöneleceklerini belirten Kurtulmuş; “bundan pazar çeşitlendirmesine gideceğiz. Açılmadık pazarları açacağız. Turizm, dünya nüfusu için artık lüks değil; ihtiyaç haline gelmiştir. Bu gelişmeyi etkili şekilde kullanacağız.” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder