2 Ocak 2018 Salı

Metropolis Antik Kenti 2017 kazı çalışmaları tamamlandı

Geçen sene yapılan kazılarda Ana Tanrıça Kenti Metropolis’te ilk kez aile mezarına rastlandı. Sabancı Vakfı’nın desteklediği Metropolis Antik Kenti 2017 kazı çalışmaları tamamlandı. Yine kazılara göre Metropolis, Helenistik dönemde Akdeniz’in ticaret merkeziydi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve finansal katkıları yanında, Sabancı Vakfı'nın işbirliğiyle sürdürülen Metropolis Antik Kenti 2017 yılı kazı çalışmaları tamamlandı. Bu yıl kazı çalışmalarında kentteki sosyal yaşama ve ölü gömme adetlerine ışık tutan buluntular tespit edilirken, yüzey araştırmalarıyla da Metropolis’in ticari hayatına dair önemli yapılar kayıt altına alındı. Bu zamana kadar hep tek kişilik mezarların bulunduğu Metropolis’te ilk kez Antik dönemin önemli mezar yapılarından biri sayılan ve M.S. 1. yüzyıla tarihlendirilen tonozlu oda mezarlara rastlandı. Mezar odalarında aile, akraba ve dostların ölünün arkasından gerçekleştirdiği bir ritüel olduğuna işaret eden kandil, bronz ayna ve kaşık, cam ve seramik gözyaşı şişesi gibi mezar hediyeleri bulundu. Oda mezarlarda en çok rastlanan obje ise karanlıkta ölünün yolunu aydınlatması amacıyla konulan kandiller oldu. 

İki yıldır devam eden “Metropolis Çevresindeki Yüzey Araştırmaları” kapsamında şehrin ticari hayatıyla ilgili önemli buluntulara da ulaşıldı. Buna göre; bölgenin asayişi ve ticaret kervanlarının güvenliği, kent çevresindeki düşük rakımlı tepelerde yürütülen kazılarda ortaya çıkarılan Helenistik kaleler ile sağlanıyordu. Anadolu, Ege adaları, Atina, Karadeniz kıyıları ve İskenderiye başta olmak üzere birçok Akdeniz kentine yapılan şarap ve zeytinyağı ihracatının merkezi konumundaki Metropolis için güvenlik hayati önem taşıyordu. 

Keşfedilen yapılar Metropolis’in sosyal hayatına ışık tutuyor 
Metropolis’te ve çevresinde yürütülen çalışmalarla yeni keşiflerin yapıldığını vurgulayan Kazı Başkanı Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek, ‘‘Bu yıl kazılarda hem Metropolis halkının sivil yaşamına hem de çevre kentlerle ilişkilerine dair pek çok yeni buluntu ile karşılaştık. Kentte ilk kez gördüğümüz tonozlu oda mezarlar, Metropolis halkının kültürel izleri ve ölü gömme adetleri ile ilgili önemli veriler ortaya koyuyor. Yeni buluntulara göre Metropolis’te aile kavramı M.S. 1. yüzyılda sağlam temellere dayanıyor, toplumda saygı görüyor. Kaleler ise kentin döneminin ticari hayatında üstlendiği kilit noktaya vurgu yapıyor. 27 yıldır tarihin izini sürdüğümüz kazı çalışmalarını yepyeni keşiflerle tamamlamaktan mutluluk duyuyor; önümüzdeki yıllarda sürdüreceğimiz kazı çalışmalarıyla bu keşiflere yenilerini eklemeyi hedefliyoruz’’ dedi. 

Bu yılki kazı çalışmalarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, “Sabancı Vakfı olarak, Ana Tanrıça Kenti Metropolis’in kazı çalışmalarına verdiğimiz destekle kültürel mirasımıza sahip çıkmayı, dünya tarihi için önemli bir kenti gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz. Metropolis Antik Kent kazı çalışmalarını heyecanla takip ediyor; zenginliği ve derinliğiyle hayranlık uyandıran bu kentteki yeni buluntuların mutluluğunu paylaşıyoruz. Kente ve kültürel mirasımıza değer katan çalışmanın her yeni yılda bu denli önemli gelişmelerle ilerlemesinin arkasında başarılı bir ekip var. Vakfımız adına Doç. Dr. Serdar Aybek ve ekibine teşekkür ediyorum. Metropolis’in geleceğe taşınmasında pay sahibi olmaktan büyük mutluluk duyuyor, herkesi bu kentin güzelliklerini görmeye davet ediyorum” dedi.

Stoa Duvarı restorasyon çalışmaları tamamlandı
2017 yılında kazı çalışmaları ile eşzamanlı olarak milattan önce ikinci yüzyılda inşa edilen 2 bin 200 yıllık Stoa’nın da restorasyon çalışmaları tamamlandı. Helenistik Stoa’nın arka duvarının bir bölümü orijinaline birebir uygun bloklarla ve yöntemlerle yeniden ayağa kaldırıldı.

Metropolis Antik Kenti Ören Yeri ziyaretçilerini bekliyor
‘Ören yeri’ statüsü kazanan Metropolis, iki yıldır yerli ve yabancı binlerce ziyaretçisini ağırlıyor. Bu zamana kadar devam eden çalışmalarla 11 binin üzerinde tarihi eser gün yüzüne çıkartıldı. Gelecek sezonda da kazı çalışmaları devam edecek Metropolis’in yeni buluntulara ev sahipliği yapması bekleniyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi adına yürütülen proje, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önemli katkıları yanında, Sabancı Vakfı, Torbalı Belediyesi ve TTK (Türk Tarih Kurumu) tarafından destekleniyor. MESEDER (Metropolis Sevenler Derneği) ile yurt içi ve yurt dışından farklı üniversiteler de Metropolis’in arkeolojik alan çalışmalarına katkı sağlıyor. Metropolis, satışa çıkarılan biletler veya müze kart ile gezilebiliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder