19 Ekim 2017 Perşembe

Batman'da TUTAP Rüzgarı

Bu sayede Batman ülkemizin ve aynı zamanda dünyanın turizm başkenti olacak. Batman huzur ve turizm kenti olarak Dünya Turizm'ine kapı açıyor. Tutap Genel Başkanı Fikret YILDIZ; Genel Başkan Yardımcısı Şerife KRACABAY ve Tutap Batman Temsilcisi Hüseyin ASLAN'ın içinde bulunduğu Platform üyeleri Batman Valisi Ahmet DENİZ ile Dünya Mirası Türkiye programını Batman'da çekerek tanıtma seferberliği ilan etti.

TUTAP Genel Başkanı Fikret YILIDIZ; Genel Başkan Yardımcısı Şerife KARACABAY VE TUTAP Batman Temsilcisi Hüseyin ASLAN'ın içinde bulunduğu platform üyeleri Batman Valisi Ahmet DENİZ'i ve Hasakeyf Kaymakamı Faruk Bülent BAYGÜVEN'in makamında ziyaret etti.
TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız ve TRT çekimleri için Ankara'dan gelen çekim ekibi ile birlikte Türkiye Tanıtım Programı çekimi gerçekleştirildi. TUTAP Platform ekibi, Güneydoğu'da 7 ilin tanıtımı ile ilgili Batman'daydı. TUTAP Batman Temsilcisi Hüseyin ASLAN TUTAP heyetine öncülük ederek bölgeyi gezdirdi.

TUTAP Batman Temsilcisi ve GATOB Genel Başkanı Hüseyin ASLAN'ın yaptığı açıklamada; çeşitli kesimlerin terör havası yaratıp, hainlik yaparak bölgeyi karalayan kampanyalarına karşı bizde tüm olanaklara  karşı inadına Batman ve Hasankeyf'i hak ettiği şekilde tanıtacağız. Güneydoğu Kültür Turizmi için bölgeye çekeceği turist sayısını tanıtım çalışmasıyla hak ettiği yere ulaşacaktır.

Aslan; Hasankeyf'te yeni yerleşim alanı hakkında çıkan asılsız söylemleri yerinde görerek 2 yıl sonrasında Dünya Turizmi'nin yıldızı olacağını öngöremiyorlar. Bu bölge yeni projesiyle dünyaya göz kırpıyor. Tarihi eserleri yerinden taşıyarak Kültür Park'a taşıma ve sosyal alanların hayata geçmesiyle bölge turizmini tetikleyecek. Hasankeyf'te ki tarihi eserler Yeni Hasankeyf yerleşim alanında belirlenen Kültür Parka parçalı veya bütünsel olarak taşınacak. Eserlerin bir kısmı Zeynel Bey gibi bütünsel olarak taşınacak bir kısmı ise parçalı olarak, taşınmayan eserler yerinde korunacaktır. Yeni proje ile butik otellerin, restoranların ve turizm işletmelerinin su sporları yeni yerleşim çevresinde yer alacak. Bu çalışmalar Hasankeyf için gelecek vaat ediyor. Turizm ve Kültür açısından bir kaç sene içinde Hasankeyf'e geldiğinizde belki tekne ile geleceksiniz, marinaya ineceksiniz, marinadan tarihi çarşı veya bütün taşınan tarihi eserleri gezeceksiniz, kıyıda bir yemek yiyeceksiniz orada bir butik otelde kalacaksınız sonra doğa yürüyüşleri, bisiklet turları belki alternatif turizm çeşidi içinde bulunan ata bineceksiniz. Böyle bir proje nerede var? Bu projeye imza atan devlet büyüklerimize bölge halkı adına teşekkür ediyorum. Hayal gibi bir proje ile Hasankeyf yeniden canlandırılıyor dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder