17 Ekim 2017 Salı

Topkapı Sarayı Müzesinde sanatseverler buluştu

 “KARAGÖZ”ün 500. Yıl Kutlaması Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Sergi İle Başladı
Türk Gölge Tiyatrosu'nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliğinde bir Karagöz Sergisi açıldı.Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliği ile “KARAGÖZ” başlıklı sergide Cengiz Özek koleksiyonundan seçkiler Topkapı Sarayı Müzesinde sanatseverlerle buluştu. Kamu ve özel sektör temsilcileriyle sanatseverlerin katıldığı sergi açılış töreni 13 Ekim 2017 Cuma günü Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı ev sahipliğinde gerçekleşti.Serginin açılışında konuşan, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, Karagöz'ün İslam coğrafyası için ortak bir değer olduğunu ve ilk olarak Osmanlı Devleti'nde keşfedildiğini belirterek, "Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinin ardından Karagöz'ü İstanbul'a getirdikten sonra, bizim renklerimizle renklenerek ayrı bir kültür olarak bu coğrafyanın tamamına yayıldığı rivayeti, en çok kabul gören rivayetlerden biridir." dedi. 

Küçükaşçı, Topkapı Sarayı bünyesinde bulunan Karagöz koleksiyonunu da sergilemeyi planladıklarını dile getirerek "Bu tür etkinlikler, sanat sergisi organizasyonları, Cengiz Özek gibi işini çelebi gibi bir şekilde üstlenip, devam etmesi konusunda katkıda bulunanlar sayesinde ayakta kalıyor. O bakımdan Cengiz Bey'in öncülüğünde bir takım etkinliklere Topkapı Sarayı olarak, sarayımızın hem konseptine hem de geçmişine uygun olduğu için Karagöz sergisini ve bu kapsamda bir takım etkinlikleri gerçekleştirmeyi planladık. Sanatseverlere ve Cengiz Bey'e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

"Karagöz gibi değerler bütünü, toplulukları millet haline getirir"

Karagöz ustası ve UNESCO Kültür Mirası Taşıyıcısı  Cengiz Özek de Karagöz sergisinin Topkapı Sarayı gibi kültürel ve tarihi değere sahip bir mekanda açılmasından dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, "Ben, 33 sene önce 20 yaşındayken burada ilk sergimi, çok büyük bir heyecanla açmıştım. O sergi şu anda Hollanda'da bir müzede yer alıyor. Bu yıl Karagöz'ün 500. yılı, Karagöz, İstanbul'a geldikten sonra inanılmaz bir coğrafyayı Balkanları, Kuzey Afrika'yı ve Ortadoğu'yu etkiliyor ve hala kendi varlığını sürdürüyor. Ne mutlu bize ve ne mutlu Karagöz'e... Umarım bundan sonra da heyecanlı bir şekilde yoluna devam edecek." diye konuştu.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş ise "Millet kavramında ortak değerler vardır, milletleri millet yapan ortak değerleridir. Tıpkı Karagöz gibi, yüzyıllarca devam eden bir değerler bütünü toplulukları, insanları millet haline getirir. Büyük bir coğrafyada etkin olan Karagöz bizi, Balkanları, Kuzey Afrika'yı, Arap coğrafyasını ve belki Kafkasya'yı da ortak değerlerimiz sayesinde bugünlere kadar geltirdi. (Millet olmanın) Karagöz, bunun en büyük ispatıdır ve o zaman bizim, millet kavramını daha geniş tutmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Açılışta konuklara çok lezzetli geleneksel ılık aşure ikram edildi.
    
Sergi ay sonuna kadar Topkapı Saray Müzesi’nde gezilebilecek
Sergi ay sonuna kadar Topkapı Saray ‘da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi kapsamında Cengiz Özek’in Topkapı Sarayı’ndaki Karagöz figürlerinden esinlenerek yarattığı figüler yer alıyor. Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonunda önemli yer tutan saray Karagözcüsü Nazif Bey figürlerine atfen Cengiz Özek koleksiyonunda yer alan Hayali Nazif figürleri de sergide yer buluyor. Bu dönemde dünyaca bilinen Karagöz sanatçımız Cengiz Özek’in “Çöp Canavarı” ve “Büyülü Ağaç” oyunları sahnelenerek sergi desteklenecek. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder