20 Ekim 2017 Cuma

Bavullarla Meksika'dan gelen lezzetler

Şehrin Meksika Restoranı Los Altos İstanbul
Aztek ve Maya Uygarlıkları’nın beşiği Meksika’nın binlerce yıllık lezzetleri, Meksikalı Şef Felipe Mendez’in danışmanlığında oluşturulan menüsüyle Taksim Los Altos İstanbul’da . New York’ta üç Meksika restoranı olan ve 3 yıldır Michelin tavsiyesi alan La Superior’ı yöneten Şef Felipe Mendez ile çalışan Los Altos İstanbul, gerçek Meksika yemeklerini İstanbul’da sevenleriyle buluşturuyor.

Menüsünde taco’dan quesedilla’ya, enchilada’dan ceviche’ye Meksika Mutfağı’nın pek çok ünlü lezzetini bulunduran Los Altos İstanbul, tarih öncesine dayanan MezoAmerika kültürü ile müthiş bir bütünlük oluşturan dinamizme sahip lezzetleri lokalleştirmek yerine, lokal tatlara en uygun olanları seçip orjinaline bağlı kalarak sunuyor. Meksikalılar’ın sofrasından eksik etmediği fasulye, avokado, mısır ve biberle yapılan çeşitli sosları; yerel Meksika ürünleriyle, tortilla ekmeklerini; orijinal Meksika unu (masa harina) ile hazırlayan mekan, kullandıkları bazı malzemeleri de Amerika, Prag ve Berlin'den getiriyor.

Meksika tadında kokteyller
Galatasaray Lisesi’nin sokağındaki 45’lik’in teras katında, enfes manzaraya sahip olan ve İstanbul’un ışıklarını ayaklarınızın altına seren Los Altos İstanbul, profesyonel miksolojistlerin elinden çıkan pek çok farklı imza kokteyliyle en iyi olma iddiasını ortaya koyuyor.

Mekanın kokteyl menüsünde İstanbul gece hayatına damgasını vurmuş olan İndigo’nun bar şefi Okay Güney’in dokunuşları bulunuyor. Meyve ve taze baharatlarla elde edilen infuse kokteyller Meksika Mutfağı ile eşleştirilerek, 80’ler ve 90’ların popüler kokteylleri modern tekniklerle yeniden canlandırılıyor.Mekanın öne çıkan kokteyllerinden ‘Chili Mango Margarita’ reposado tekilanın iki haftalık infüzyon süreciyle başlayıp sunum aşamasına kadar 6 farklı işlemden geçmesiyle ortaya çıkıyor. Taco’larla mükemmel bir eşleşme oluşturan kokteyl, damakta Meksika biberinin acısını ve mangonun tropikal tadının alınmasını sağlıyor. Meksika biberleriyle pişmiş 'Bonfile Alambre' ise tekila ve passion fruit ile hazırlanan 'Jalapeno Altos' ile eşleştiriliyor. Ceviz bitterle hazırlanan ve yemek sonrası alınacak bir Ahumado da viskiye bakışaçınızı değiştirebilir.


Cuma akşamları misafirlerini Mariachiler'in ezgileriyle ve canlı performanslarıyla ağırlayan mekan, Cumartesi akşamları Latin Dans Gecesi düzenleyerek terasta dans keyfi sunuyor. Los Altos'ta her Salı “Taco Tuesday” düzenlenerek misafirlere bir margarita ve sınırsız taco deneme imkanı sunuluyor. Mekan vefat edenleri anmak amacıyla 2-3 Kasım akşamı  Meksika'nın dini ve ulusal bayramı olan Ölüler Bayramı'nı canlı müzik ve çeşitli etkinliklerle kutlayacak.


Los Altos Hakkında:
Los Altos İstanbul, Tomtom Mahallesi Yeni Çarşı Sokak’ta, 45’lik’in teras katında, eski CUE Bar’ın işletmecisi Deniz Çelikkol tarafından Kasım 2015’te kapılarını açtı. Mekanın menü danışmanlığını Meksikalı Şef Felipe Mendez, bar danışmanlığını miksolojist Okay Güney yaparken, mekan ve mutfak danışmanlığını ise MSA’nın kurucularından Osman Serim üstlendi. Los Altos'un iç tasarımında Maya Kültürü’ne ait desenlerden ilham alındı. Tasarımını Süd. Creative Studio’nun hazırladığı mekanın konsept ve uygulamasını ise ‘2x1 Architects – İkikerebir’ ve ‘İyiofis’ yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder