19 Mayıs 2016 Perşembe

Müzeler Haftası İstanbul’da kutlandı

TURİZMİN SESİ- İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Arkeoloji Müzesi’nde Müzeler Haftası kutlamalarına gelen ziyaretçilere ev sahipliği yaptı

İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, İstanbul'un Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Topkapı Sarayı Müdürü Ayşe Erdoğdu,İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Zeynep Sevim Kızıltan, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı Rahmi Asal,Turizminsesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdür Yardımcısı  Tuğçe Akbaytogan, Müzik Müzesi Müdürü Halil Arça ve İRO Başkanı Hakan Eğinlioğlu ile birlikte çok sayıda konuk katıldı.Her yıl 18-24 Mayıs arasında kutlanan Müzeler Haftası'nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler 18 Mayıs Çarşamba günü ücretsiz ziyaret edilebilecek.

Şehrin müzeleri hep bir elden 18-24 Mayıs Müzeler Haftası’nı farklı programlarla kutluyor. Hangi müzede ne var önceden bilin, ücretsiz etkinliklerden, gece geç saate kadar açık müzelerden alabildiğiniz kadarını alın. İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Müzeler Haftası kutlamasıyla İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde konuklara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi. Müze ile ilgilenen tüm arkadaşlarımın müzeler günü kutlu olsun.  Benim arzum Sadece müzeler haftasında değil daha sık sık bir araya gelmemiz lazım. İstanbul’da resmi kayıtlara göre 78 tane müze var . Bu müzelerin bir kısmı bize bağlı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler. Özel Müzeler, Vakıflara Bağlı Müzeler, Milli Saraylara Bağlı Müzeler ve Genel Kurmaya bağlı Müzeler, biz bugün buraya özellikle Turizm Dünyasındaki dostlarımızı ve müzecileri davet ettik.ts

Müzeler haftası artık bir güne sıkışmış durumda. Müzeler günü olarak kutluyoruz. Biz bu müzeler gününü daha geniş zamanlar harcayabileceğimiz bekli de boğaz turu ile  sohbetle istişare edeceğimiz bir kutlamayla yapmayı planlıyoruz.ts O görev bizde olsun ama Ramazan’dan sonra bir hale gerçekleştirelim. İstanbul’daki en büyük problemi insan kalitesi bu biraz ağır bir ifade.  Müzecilere burada çok büyük bir rol üstlenmesi gerekiyor. Müzeciler burada büyük görev düşüyor. Şehir kültürünün insanın üzerinde görülmesi Müzelere ve Müzecilere çok büyük görev düşüyor. Müzeler, "Her açıdan değer taşıyan bir bütünü korumak, incelemek, değerlendirmek ve özellikle halkın beğenisinin yükselmesi ve eğitimi için sergilemek amacıyla toplum yararına işleyen bir kurumdur" onun içindir ki okullu öğrencilerimiz için müzeleri gezmek ve gezdirmek çok önemlidir.


İnsanların eğitim sürecini etkileyen müze ziyareti küçük yaşlarda kişilere kazandırılmalıdır. Günümüzde müzelerin, kültür üreten kurum olma sorumluluğunu da aldığını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Öğrencilerimize müzelerimizi daha çok gezmeye teşfik etmeliyiz.ts Müzeyi gezen gören gezen seven biriyle  müze gezmemiş olan kişi arasında çok büyük bir fark olduğunu görüyoruz.


Burada çok seçkin bir topluluğa hitap ediyor olmanın zorluğunu yaşıyorum.Müzelerimizi okullu çocuklarımıza daha çok sevdirmeli bunu kendimizde görev olarak bilmeliyiz. Armada Hotel sahibi Kasım Zato beye ve Malatya pazarı Mehmet  Palancı beye ikramlarından dolayı teşekkür ederim.

İstanbul İl kültür ve turizm müdürlüğü artık yeni yerinde Cağaloğlu’na taşındı sizleri yeni yerimizde ağırlamak istiyoruz  siz gelmezseniz biz sizleri ziyaret edeceğiz dedi ve Tüm Müzecilerin Müzeler gününü bir kez daha kutladı.

Topkapı Sarayı Müzesi: Tel: 0212 512 04 80
Ayasofya Müzesi:  Tel: 0212 522 09 89
Kariye Müzesi: Tel: 0212 631 92 41
Dolmabahçe Sarayı: Tel: 0212 236 90 00
İstanbul Arkeoloji Müzeleri:  Tel: 0212 520 77 40
Pera Müzesi: Tel: 212 334 99 00
Efes Müzesi:  Tel:02328926010
Efes Örenyeri: Tel:0232 8926010
Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi:  Tel:0312324316061
Antalya Müzesi: Tel: 0242 238 56 88
Göreme Açıkhava Müzesi: Tel: 0384 271 21 67

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder