20 Mayıs 2016 Cuma

Sadettin Saran; genç girişimci adaylarına başarı sırlarını paylaştı

Sadettin Saran; yaşam öyküsünü anlattı
Sadettin Saran, Kocaeli Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü’nün Kariyer Söyleşisine Katıldı
“Fenerbahçe’nin bu kadrosuna şampiyonluk yakışırdı, basketbol ile teselli bulduk”


Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Kocaeli Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü tarafından organize edilen kariyer söyleşisine katıldı. Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide Sadettin Saran; yaşam öyküsünü, iş tecrübelerini ve spora verdiği değeri, genç girişimci adaylarına anlatırken başarı sırlarını da paylaştı. Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Kocaeli Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü ile bir araya geldi. 17 Nisan’da Kocaeli Üniversitesi Prof. Dr. Savaş Ayberk Konferans Salonu’nda genç girişimci adayları ile kariyer söyleşisinde buluşan Saran, katılımcıların ilgiyle dinlediği söyleşide sıfırdan inşa ettiği Saran Group’un çalışmaları, girişimcilik fikirleri ve spor yaşantısını anlattı. 

Amerika’da zor günlerimi hedef koyarak ve hayal kurarak geçirdim. Okul yıllarından iş hayatına yaşadığı süreçleri öğrencilere aktaran Sadettin Saran: “Devlet memuru bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğuyum. Amerika’ya Makine Mühendisliği bölümüne okumaya gittiğimde kendi ayaklarım üzerinde durmak zorundaydım, nitekim öyle de oldu. Oradaki zor günlerimi hedef koyarak ve hayal kurarak geçirdim. Çünkü hedefsiz ve hayalsiz insan rüzgarsız yelkenliye benzer. Spor bursuyla gittiğim okul bitti ve kendi çabamla ortaya attığım iş fikriyle bugünlere kadar gelebildim. Saran öğrencilere çalıştığı sektör hakkında bilgiler de verdi. Öğrencilerin okul yıllarından itibaren kendilerine hedef belirleyerek, o hedefe kilitlenmeleri gerektiğini, hata yapmaktan korkmayarak ve hatalardan ders çıkararak ilerlemeleri gerektiğini vurguladı. Saran: “Sizi siz yapan, aldığınız kararlardır. İnanın kaybettiğinizde ya da düştüğünüzde değil ancak pes ettiğiniz zaman gerçekten kaybediyorsunuz. İstekli ve azimli olursanız başarılı da olursunuz" diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Katılımın yoğun olduğu söyleşide Sadettin Saran, öğrencilerin sorularını da yanıtladı.  


“Türkiye’deki kulüp başkanlarında kibir ön planda”Saran Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, Fenerbahçe Spor Kulübü başkan adaylığı konusunda gelen soruları ise şu şekilde yanıtladı: “Fenerbahçe’nin 2015-2016 sezonu kadrosuna şampiyonluk yakışırdı. Fakat bu sezon takımımız başarılı olamadı. Ancak basketbol takımımızın Euroleague ikinciliğiyle teselli bulduk” diye konuştu.

Saran, spor kulüplerinin başarısız olmalarının sebeplerini ise şu şekilde açıkladı:  
“Dünyaya baktığımız zaman hem ticari hem de sportif başarı anlamında önde gelen kulüplerde, profesyonel yapı çok ön plandadır. Çünkü bu bir ekip işidir. Türkiye’de ise kulüp başkanları her şeyi kendileri yapmaya çalışıyorlar. Dünyada kulüp başkanlarını kimse tanımaz. Bizde ise kibir ön planda. Başarılı bir spor ülkesi olabilmemiz için bu yapının süratle değişmesi gerekiyor.” 

“Uluslararası bir oyuncu olduk”
Saran Group’un 7 farklı sektörde faaliyet gösteren bir şirketler grubu olduğunu söyleyen Sadettin Saran, Türkiye’de spor yayıncılığı alanındaki boşluğu doldurmak için yola çıktıklarını, gelinen noktada uluslararası bir oyuncu olduklarını belirtti. Sporun her zaman hayatının merkezinde yer aldığını vurgulayan Saran, şunları söyledi: “Bizim işimiz spor… Spor yayın içeriği konusunda dünyada ilk 5’teyiz. Spordan aldığımızı, spor üzerinden topluma geri vermek istiyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimizin odağında spor var. Türkiye’nin dört bir tarafında, özellikle Güneydoğu bölgesinde spor salonları açtık, açmaya devam ediyoruz. Boş bir beyin, şeytanın oyun alanıdır. Bu çocuklar spor yoluyla hayata tutunacak. Binlerce genç açtığımız bu salonlarda spor yapıyor. Bundan gurur duyuyorum. Ayrıca Saran Group olarak özel sporcuları da destekliyoruz.” Saran, sözlerine şöyle devam etti: “Sürekli büyüyen bir şirketiz. 4000’in üzerinde çalışanımız var. Büyümeyen şirket yok olmaya mahkumdur. Yurtdışında çok aktifiz. Dünyanın en zengin içerikli spor kanallarından biri olan ALMASPORT kanalına sahibiz. ALMASPORT, Türki Cumhuriyetlerde milyonlarca kişiye ulaşıyor. Medya, turizm, havacılık ve diğer sektörlerde sürekli yurtdışıyla bağlantı içindeyiz. Yurtdışında iş ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz.”

“Saran Group’u kendi ailesi gibi görenlerle çalışırım”
Sadettin Saran, Saran Group’un insan kaynakları politikalarını ise katılımcılarla şu şekilde paylaştı:
Saran Group’u kendi ailesi gibi görenlerle çalışırım. Çünkü biz birlikte çalışan arkadaşlarımızı aileden biri olarak görüyoruz.”

“Hedefleriniz için fedakarlık yapacaksınız”
Söyleşide genç girişimci adaylarına tavsiyelerde bulunmak istediğini belirten Sadettin Saran,  başarısının sırrını şu sözlerle özetledi:Hedefleriniz olacak ve bu hedefler için fedakarlık yapacaksınız. Önceliklerinizi belirleyeceksiniz. Hayatta başarılı olmak için zaman yönetimi çok büyük önem taşıyor. Ailenize, kendinize ve eşinize ayıracağınız zamanı iyi dengelemek zorundasınız. Hata yapmaktan hiç korkmadım. Hatalarımdan tecrübe çıkartmaya özen gösterdim. Hata yapmak değil aynı hatayı tekrarlamak kötüdür. Pes etmeyin. Pes ettiğiniz zaman kaybedersiniz. İnsanın sevdiği bir işi yapması çok önemlidir. Ben yaptığı işi sahiplenenlerle çalışmak isterim. Ortak çalışmaya inanırım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder