7 Haziran 2017 Çarşamba

Gastronomi Şehri Gaziantep’ten Ramazan’a Özel Lezzetler

Doğu’nun Paris’i Gaziantep denince akıllara ilk olarak dillere destan Gaziantep mutfağı gelir. Tarih kitaplarında ve seyahatnamelerde bolluk ve bereketi ile nam salan Gaziantep’in mutfağı, en az tarihi kadar çeşitli ve leziz… Gastronomisiyle UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na seçilen Gaziantep, damaklarda enfes tatlar bırakan, kendine has mutfak mirası ile ziyaretçilerine Ramazan ayında da zengin yeme seçenekleri sunuyor. 

Nam-ı diğer gastronomi şehri Gaziantep’te 11 ayın sultanı Ramazan’da bir başka güzel… Birbirinden lezzetli ve yöresel tatların yanı sıra geleneksel ile modern sunumların buluştuğu Gaziantep mutfağında Ramazan’a özel lezzetler arasında neler yok ki! Meşhur tatlıları, et yemekleri, kebapları ve pidelerinin yanı sıra coğrafi işaret tescilini alan Yuvarlaması ya da Ramazan Kahkesi, Meyan Şerbeti ve İçli Köftesi… İşte Gaziantep’in meşhur iftar ve sahur sofralarında aileleri, komşuları, dostları bir araya getiren Gaziantepli Ramazan lezzetleri!

Ramazan Kahkesi
Gaziantep’in Ramazan ayında vazgeçilmezi olan Ramazan Kahkesi neredeyse her akşam iftarda ve sahurda yenen, sokakların mis gibi koktuğu özel bir lezzet... Bu kahkenin en dayanılmaz özelliği mahlepin kendine özgü aromasından geliyor.

Meyan Şerbeti
Yazları ve özellikle Ramazan aylarında oldukça fazla tüketilen Meyan Şerbeti, akşam olmaya yakın evlere dönerken neredeyse her köşe başında bir Meyancının elinde sunuma hazırdır. Üstelik iftarda ve sahurda da bol bol içilen bu şerbetinin vücutta su tutucu özelliği de kanıtlandı.

Öz Çorba
Gaziantep mutfağının en sade ancak en kıymetli çorbalarından biri, Öz Çorba... Ramazan sofralarında çok sık rastlanan bu çorba, adını buğdayın özünden alıyor. Tadı ise lezzetli mi lezzetli et suyundan geliyor. İftarda başlangıç olarak içilebilecek harika bir lezzet.

Yuvalama
Ramazan Bayramlarının özel yemeği, coğrafi işaret tescilini sene başında alan Yuvalama... Yapımı oldukça zahmetli olan bu yöresel lezzet, Ramazan’da komşuların bir araya gelerek bayram sabahına özel olarak hazırladığı geleneksel bir tat…

İçli Köfte
Ramazan sofralarının en özel yemeklerinden içli köfteyi bir de Gaziantep’te yiyin… Tadına doyum olmaz bu lezzet hem tok tutuyor hem de iftar sofralarını şenlendiriyor! 

Zeytinyağlı Dolma
Gaziantep’in meşhur kurulukları ile yapılan zeytinyağlı dolma, iftar sofralarının en özel tatları arasına çoktan girdi. Benzer şekilde kuruluklarla hazırlanan ve sıcak bir lezzet olan patlıcan ve domates dolması da iftar sofralarının baş tacı…

Sebzeli Peynir Böreği
Gaziantep’in etli lezzetlerine göre hafif ama lezzetinden asla eksilmeyen böreklerden biridir sebzeli peynir böreği… Ramazan'da ana yemekten önce veya çorba ile tüketilebilir. Lezzetini baharın taze tadını taşıyan meşhur Antep peynirinden alır.

Peynirli İrmik Helvası
Gaziantep’te tatlı deyince akla ilk baklava gelse de peynirli irmik helvası keşfedilmeyi bekleyen gerçek bir lezzet şöleni… Antep'in geleneksel tatlısı haline gelen Peynirli İrmik Helvası sıcak olarak tüketiliyor, Antep fıstığı ve dondurma ile ikram ediliyor. Tatlının lezzeti, Antep peynirinin kısık ateşte erimesi ile irmik arasında kaybolmasından geliyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder