9 Haziran 2017 Cuma

Harika Güral; 2017’yi pozitif yönde kapatırız

“2016’da başka ülkelere kaçan turist,bu yıl tercihini Türkiye’den yana kullandı”
2016’da ağır bir yara alan turizm sektörü, 2017 yılına umutlu bakıyor. Antalya’ya gelen  turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemlediklerini söyleyen Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, “Gerek Rus pazarının gerekse Ramazan sonrası iç pazarın hareketlenecek olması 2017’yi pozitif yönde kapama umudumuzu artırıyor” dedi.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarının ve 15 Temmuz darbe girişiminin etkisiyle 2016 yılında ağır bir yara alan turizm sektörü, 2017 yılına umutlu bakıyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’den uzaklaşarak 2016 yılında farklı ülkeleri deneyen turistlerin 2017 yılında tercihlerini yine Türkiye'den yana kullandıklarını belirten Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral, Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden rezervasyon aldıklarını belirtti. Bu yıl turizmde canlılık beklediklerini söyleyen Güral “2016 yılında büyük düşüş gösteren turizm sektörü, bu sezon Rus turist canlılığıyla hareketlenmeye başladı. Antalya'ya havayoluyla gelen turist sayısında geçen yılın ilk 5 ayına göre 855 bin 23 kişilik bir artış sağlandı. Kentte geçen yılın ilk 5 ayında hava yoluyla 1 milyon 56 bin 971 kişi, 2017'nin ilk 5 ayında ise 1 milyon 911 bin 994 turist geldi.

2017 yılında 2-2.5 milyon bandında Rus turisti ağırlamanın mümkün olduğunu hatırlatan Güral, Rusya ile yapılan anlaşma gereği charter seferlerindeki artışın sektörü olumlu etkileyeceğini söyledi. 
Güral, “Gerek Rus pazarının gerekse Ramazan ayı sonrası Türkiye iç pazarının hareketlenecek olması 2017’yi pozitif yönde kapama umudumuzu artırıyor” dedi. 

Bölgedeki varlıklarını ‘Güral Premier Hotel Tekirova’ ve ‘Güral Premier Hotel Belek’ olmak üzere Güral Premier Hotels & Resorts çatısı altında sürdürdüklerini anlatan Güral, "Turizm alanında Güral Premier Belek ve Güral Premier Tekirova otellerimizde toplamda 2.800 yatak kapasitemiz var. 2016 yılı her ne kadar Turizm sektörü için kötü gittiyse de biz yüksek bir doluluk oranıyla sezonu kapattık. 

Turizm sektöründeki sıkıntılar bizi de etkiledi. Kaliteden ödün vermemek adına otel fiyatlarımızda indirime gitmedik. Antalya ve Alanya-Gazipaşa havalimanına gelen turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemliyoruz. Antalya’da tesislerin dolulukları yüzde XX’u bulduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde bölgeye olan talebin artarak devam edeceğini düşünüyoruz. 

Bu sezon tüm işletmelerin kazanmasını istiyoruz. Turizm sektörünün kazanması demek Türkiye için gerek ekonomik gerek sosyal anlamda yüksek katma değer, yüksek fayda demektir. Türkiye’yi dünyada temsil eden ve tanıtan önemli kanallardan biri de biz turizmcileriz, dolayısıyla bundan önce olduğu gibi bu sezonda gelen tüm misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayarak ülkemize yüksek katma değer yaratmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder