1 Haziran 2017 Perşembe

Healthy Long Life Zone (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) Projesi için çalışmalar başlatıldı

İzmir sağlıklı uzun yaşamın merkezi olacak 
 Egeli turizmciler, gelir düzeyi yüksek yaşlı turistleri hedefleyen ve zengin turizm çeşitliliğine sahip İzmir’i merkeze alan “Healthy Long Life Zone” (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini yaşama geçirmek için harekete geçti. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, yerel yönetimi ve merkezi hükümeti, tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime, dönüşüme yönelik bu projeye sahip çıkmaya çağırdı.  İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesinin teknik toplantısı Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin merkezinde gerçekleştirildi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, TÜRSAB Yurt Dışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Uzmanı İlknur Bodur teknik toplantıda bir araya geldi.  

Hüseyin Baraner, yüksek gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik Healthy Long Life Zone (Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesini İzmir’den başlatacaklarını söyledi. 7 Aralık 2017 günü başlayacak 11. Travel Turkey İzmir-Turizm Fuar ve Kongresi etkinlikleri kapsamında, uluslararası nitelikte “1. Sağlıklı Uzun Yaşam Zirvesi” düzenleneceğini hatırlatan Hüseyin Baraner, şu bilgileri paylaştı:  “Healthy Long Life Zone projesi turizm sektörüne soluk aldıracak, sağlıklı, uzun yaşam trendini esas alacak bir proje. Turizm sektörünün tüm paydaşlarının desteğiyle, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği’nin koordinasyonunda yürütülecek bu projenin yaşama geçirilmesi için sağlıklı çevre şart. Bu anlamda Türkiye’nin en cazip noktası İzmir. Avrupa’daki 30 milyon insanın otuzda biri buraya çekmek gerek. 

Devlet desteklerse, bu konseptte Avrupa’dan ilk aşamada 1 - 1,5 milyon turist getirilebilir.”  TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, üst gelir grubuna mensup yaşlı turist potansiyeline yönelik, altı aydır üzerinde çalışılan Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesini desteklediklerini söyledi. Projeyle Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulan yeni bir model oluşturulmasının hedeflendiğini anlatan İşler, “İzmir değerli bir ürün ve bu ürünün çok ucuz bir destinasyon olarak pazarlanmasını istemiyoruz” dedi.  İzmir’in diğer ürün ve markalarıyla beraber rekabet etmesini ve bir üst segmente odaklanmasını istediklerini kaydeden Mehmet İşler, “Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi projesi, İzmir’in ihmal edilmişliğinin giderecek, doğa ve çevre ile bütünleşen yeni bir turizm çeşitliliğine taşıyacak önemli bir proje” diye konuştu. “İzmir turizmi sadece deniz - kum - güneşten, kongre ve fuarlardan ibaret değil” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Sağlık tesisleri, gastronomisi, tarihi, kültürel varlıklarının yanı sıra doğası ve temiz çevresiyle İzmir çok zengin turizm çeşitliliğine sahip. Ekonomik durumu iyi olup sağlıklı ve uzun yaşamı hedefleyen yaşlı Avrupalı turistler için bölgemiz ideal bir destinasyon. 

Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi Projesi, İzmir’in çözüm projelerinden biri. Krizlere karşı direnç sağlayacak, doğru, İzmir’e yakışan bir proje. Bu kıyafet, İzmir’e uyan, yakışan, şık bir kıyafet. Yerel yönetimi ve merkezi hükümeti tüm İzmir’in önünü açabilecek, devinime, değişime, dönüşüme yönelik barışçı bu projeye sahip çıkmaya çağırıyoruz.”  Ülkemizin yanlış ve sığ turizm politikaları nedeniyle ucuza pazarlandığını belirten Ege Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Serdar Çelenk, “Ülkemiz turizminin kurtuluşu her şey dahil otellerin duvarları arkasında değil, turizmi çeşitlendirip sahaya yaymakta. Bunun yanında da kalitenin, dolayısı ile katma değerin artması gerekiyor. Az turistten çok gelir elde etmek, hem ülkemizin döviz gelirini arttırır, hem de doğal kaynaklarımızı daha az kullanmış oluruz” dedi. Çelenk, “Sağlıklı uzun yaşam konseptini oluşturmak için, mutfağımızdan doğamıza, yerel kültürümüzden insanımıza kadar her şeyimiz var. Ege sağlıklı yaşamın baş kenti olmayı hak ediyor” diye konuştu.  Toplantıda Healthy Long Life Zone (İzmir Sağlıklı Uzun Yaşam Bölgesi) projesine ilişkin kriterleri belirlemek, standartları tanımlamak için teknik çalışmalar yapılması kararlaştırıldı. Haziran ayı içinde düzenlenecek çalıştayda konu turizm sektörünün tüm paydaşlarının katılımıyla yeniden ele alınacak. Sonraki aşamada sağlık, zindelik, uzun yaşam ürünleri pazarlayan tur operatörleriyle bir araya gelinecek.  (Fotoğraflı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder