10 Haziran 2017 Cumartesi

İstihdam seferberliğinde,iş başvurusu yapmaya hazır mısınız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, iş dünyası istihdam arttırma atağına geçti. MÜSİAD iftarında iş adamlarına “Tüm cesaretinizle yatırım yapın” mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üretin, ihracatı zorlayın, istihdamı arttırın. Böylece siz de kazanın, ülkemiz de kazansın” dedi.  

Böylesi bir istihdam seferberliğinin büyük bir fırsat olduğunun altını çizen AL Danışmanlık Genel Müdürü, Marka Yönetimi ve İnsan Kaynakları Danışmanı Ayşen Laçinel, iş başvurusunda iş kazandıran 8 altın kurala ilişkin şunları söyledi: 

İş kazandıran mülakat tüyoları nelerdir?
1) Cv’ni özenle hazırla. Yeteneklerin, ilgi alanın ve gerek öğrenci, gerek çalışan olduğunda bulunduğun ortama neler kattığını belirt.
2) Cv’de, güler yüzlü bakımlı ve kıyafeti de özenli bir profil fotoğrafı kullan
3) Cv’ni mutlaka, açıklayıcı bir ön yazı ile gönder. Ön yazında, neden bu şirketi seçtiğin, ne kadar istekli olduğun ve kendini nasıl bu işe hazırladığın belirtilsin.
4)Mülakata davet edildiğinde, görüşmeye 20 dakika erken git ve mutlaka şirket hakkında araştırma yaparak gitmiş olun. Özetle, şirketin ürün ve hizmetleri ile pazardaki yerini araştır. 
5)Başvurduğun pozisyonu ve aranan özellikleri iyi öğren, aranan özelliklerde yetkinliğin deneyimin olduğunu açıkla. Kararında konuş, ne uzun ne kısa olsun. 
6)Kıyafetinin başvuru yaptığın kuruma, değerlerine, uygun olmasına özen göster. Hatta, aksesuarını ( kravat, eşarp..) kurum renklerinden seç.
7) Mülakatta beden dili ile jest ve mimiklerini doğru yönet. Pozitif bir iletişim kur. İletişime kapalı olma.
8)Maaş beklentin sorulduğunda, kurumsal ücret politikasına saygı duyacağını, iş performansına güvendiğini söyle. Kurumun ve yöneticilerin sana katacakları, senin de enerjin eğitim ve istekliliğinle harika iş sonuçları olacağına inandığını belirt.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder