12 Şubat 2017 Pazar

Kemeraltı Lezzet Haritası Hazırlandı

Kemeraltı’nın gastronomik değerlerine dikkat çekti
Geçtiğimiz günlerde kurululan Ege Gastronomi Turizmi Derneği ilk icraat olarak Kemeraltı Lezzet Haritasını hazırlatarak, Kemeraltı’nın gastronomik değerlerine dikkat çekti.Kuruluşu çok yeni olmasına karşın, İzmir sivil toplum kuruluşları arasında kuvvetli bir çıkış yapan dernek, Tepekule İş Merkezinde bulunan A7 Şehir Kulübünde basın mensuplarına bir kahvaltı vererek Kemeraltı Lezzet Haritasını tanıttı.

Turizmci Serdar Çelenk’in başkanlığını yaptığı derneğin yönetim kurulunda tanınmış isimler bulunuyor. Başkan yardımcısı iletişim uzmanı Sibel Önbaş, Doç.Dr.Levent Köstem, Yrd.Doç.Dr. Ahmet Uhri, Şef. Binali Yılmaz, köşe yazarı Bircan Turgul Yörümez ve Özlem Yaşayanlar yönetim kurulunu oluşturuyor.Dernek Başkanı Serdar Çelenk, Kemeraltı’nın ne kadar değerli bir hazine olduğunun pek kavranamadığına değinerek şunları söyledi.“Yüzyıllardır İzmir’in alış-veriş ve  sosyal merkezi olan Kemeraltı halen İzmir’in en önemli değeridir. Tarihi ve dini yapılarının yanında, her kesimden insanların, aradıkları her şeyi bulabilecekleri, dolaşırken düşüncelerden sıyrılıp farkılı bir dünya tarafından sarıp sarmalandıkları bir yer. Bir nevi terapi merkezi.

 Amacımız AVM lerdeki yabancı kültürün sahte çekiciliğine kapılmış başta gençlerimizi Kemeraltı’na çekerek, kendi tarihini ve kültürünü tanımalarını sağlamak. İzmirli vatandaşlarımızın yanında yerli ve yabancı konuklarımız için de yeme-içme kültürü üzerinden çekip alanı oluşturmak.” Kemeraltı’na gelenlerin lezzet noktalarına rahatlıkla ulaşabilmeleri için bir harita hazırladık. Minyatür sanatçısı Arya Kamalı’nın özel teknikle hazırladığı bu harita başlı başına bir sanat eseri. Kemeraltı’nın tarihi dokusu ile de çok iyi özdeşleşiyor. Harita üzerinde belli kriterlere uygun olanlar arasından seçtiğimiz lezzet noktalarını işaretledik. Yeni baskılarda da bu lezzet noktalarını güncelleyeceğiz.”Haritaların enformasyon noktaları, havaalanı, oteller, taksi durakları ve üniversitelerin gastronomi bölümü öğrencilerine dağıtılacağına değinen dernek başkanı Serdar Çelenk, yerli ve yabancı konuklar başta olmak üzere, vatandaşlar bu harita ile özel lezzetlere ulaşabileceklerini vurguladı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder