5 Şubat 2017 Pazar

Türk Kızları Yabancı Damatla Uyuşamıyor

Avrupa’da Türk Gençleri Eş Bulmakta Zorlanıyor
Bayanların kültür ve inançlardan kaynaklanan nedenlerle yabancı evliliğine sıcak bakmıyorlar

Türkiye’den eş getirmenin hukuksal olarak  zorlaşması gençlerin evlenmesini ertelettiriyor.Özellikle bayanların büyük sorun yaşadığını belirten Hollanda Kadın Platformu genel sekreteri ve Kadın Dergisi editorü Özlem Özyol,erkekler istediği gibi yabancılarla evlenmelerine rağmen  bayanların kültür ve inançlardan kaynaklanan nedenlerle yabancı evliliğine sıcak bakmıyorlar.

Yabancı evliliklerde artış
Özlem Özyol son dönemde yabancı evliliğin artması neslin ilerde Avrupa’da asimile olmasında büyük etken olacaktır.Türk gençlerinin mutlaka Türk bayanla evlenmesi gerektiğini belirten Özyol, aksi halde ilerde büyük kültürel erozyon yaşanacaktır. Türk erkeklerinin Türkiye’den evliliği tercih etmesi yada yabancı evliliğe yönelmesi Türk bayanlarında yabancı evliliğe yönelmesinde etken olacaktır.

Özlem Özyol,mutasıp bayanlarda evlilik daha büyük sorun.
Flört yapanlarda fazla sıkıntı olmaya bilir ama flörte inancı gereği olumlu bakmayan ve görücü üsülü evlilikleri tercih eden bayanlar çok büyük sorun yaşamaktalar.Dindar bir genç kız bana aynen şunu söyledi.Dindar erkekler özellikle son dönemde dindarlığı dikkate almayan evlilikler yapmakta.Ailelerde buna sıcak bakmakta.Dindar bayanların dindar olmayan bir gençle evliliğe sıcak bakmamakta.Yada dindar olmayan bir erkek dindar bir bayanı tercih etmemekte.Bu durumda genç kızlar şimdi fazla dikkat çekmesede ilerde büyük sorunlar oluşturacaktır.

Kendi Seviyelerinde Eş Bulamıyorlar
Hollanda kadın Platformus sekreteri ve Kadın Dergisi editorü Özlem Özyol,Pisikolog Hüseyin Atalay’a göre  Hollanda’da yaşayan gençler kendilerine eş ararken farklı sorunlarla karşılaşıyorlar. “Türk gençlerimiz en başta kendi entellektüel seviyelerinde birini bulmakta zorlanıyorlar. Bu sadece yüksek tahsilli gençlerimiz için değil, aynı zamanda az tahsilli gençlerimiz için de geçerli. Diğer taraftan kendi ruhsal yazılımlarına (software) denk eş bulmakta zorlanmalar. Yani, gerek aile kültürü ki, farklı yöreden evlilikleri göz önüne getiriniz, gerek entellektüel yapı, gerek rol ve görev dağılımlarında gerekse beklentilerin çatışmaları gibi pratik sorunlar ilk göze çarpanlar arasında yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder