28 Ağustos 2015 Cuma

Pamporovo’dan Türk turizm yetkililerine özel davet!

Türk ve Bulgar turizm yetkilileri vize kolaylığı istiyor! 
Türkiye’nin turizm sektöründeki başarılarını rol model olarak almak isteyen Bulgaristan, her iki ülkenin kamu ve özel sektör temsilcilerini ünlü kayak merkezi Pamporovo’da bir araya getirdi. Görüşmeler sonrasında kısa vadede amacın “Türkiye’nin turizm konusundaki tecrübesini temel alarak Bulgaristan’ın turizm potansiyelinin gelişmesi ve Türkiye'den gelecek turistler için vize kolaylığı sağlayarak iki ülke arasındaki turizm hacminin artması” oldu.


Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT turizm fuarına katılım gösterecek olan Bulgaristan'ın en büyük üç kayak merkezinden Pamporovo, Türkiye ve Bulgaristan’dan turizm yetkililerine ev sahipliği yaptı. Bulgaristan’ın turizm hacminin artması için Türkiye’den destek isteyen Bulgar yetkililer ile Türkiye’den T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT,  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) yetkilileri bir araya geldi. Görüşmelere ayrıca Sofya Kültür ve Turizm Müşaviri Cemal Tekkanat’da katıldı. 

EMITT Turizm fuarı komite toplantısını takiben, heyet Smolyan Valisi Nedyalko Slavov, Smolyan Belediye Başkanı Nikolay Melemov ve Cepelare Belediye Başkanı Todor Bozukov ile de bir araya gelerek turizmdeki tecrübelerini paylaştı. Heyetler yaptıkları toplantıda daha etkin bir işbirliği yapma kararı verdi. 

ITE Turkey Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın ise konu hakkında açıklamalarda bulundu. Aydın: “Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapılarından Bulgaristan, son dönemde artan turizm atağının meyvelerini toplamaya başladı. Pamporovo, Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki ulaşım ağının modernize edilmesiyle her iki ülkeden çok kısa sürede ulaşabilen bir tatil destinasyonu noktasına geldi. Bunun yanı sıra Pamporovo, coğrafi konumu sayesinde yaz ve kış turizmini bir arada yapabilecek Avrupa’daki tek nokta olma konumuna da sahip.” dedi. Aydın: “2016 yılında 20. kez düzenleyeceğimiz Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT profesyonel ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığı katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla dünyanın önde gelen turizm profesyonellerin buluştuğu küresel bir platform haline geldi. Çok kısa süre önce Yunanistan’dan Aegean Communication SA ile imzaladığımız işbirliği anlaşmasıyla ekonomik olarak zor günler geçiren Yunanistan’ın tüm turizm kurum ve profesyonelleri dört yıl boyunca fuarda özel olarak ağırlanacak. Yunanistan işbirliği sonrası Bulgaristan’ın da ülke olarak katılımının yanı sıra Bansko ve Pamporovo’nın da ayrı olarak fuarda yerini alması bölgedeki turizm hacmini yükseltecek“ dedi. 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık konu hakkında şunları söyledi: “Bulgaristan’ın her geçen gün artan turizm potansiyelini uluslararası camiada duyurmasının önemli yollarından biri dünyanın en büyük turizm fuarlarına katılmasından geçiyor. 2016 yılında 20. kez gerçekleşecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT’e katılması çok doğru bir karar. Smolyan Belediye Başkanı Nikolay Melemov ile bir araya geldiğimizde bu konunun önemini ve gelecekteki yararlarından bahsettim. Sadece Pamporovo değil Bulgaristan’ın ülke bazında tüm turizm kuruluşlarının katılması gerekiyor. Bu katılımın kısa süre içerisinde büyük katkıları olacaktır.” dedi. 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Birkan konu hakkında açıklamalarda bulundu: “Bulgaristan’ın doğal güzellikleri ve dört mevsim turizm yapılabilecek coğrafi konumu sayesinde turist sayısında her geçen yıl bir artış gözlemleniliyor ancak yıllık 750.000 turist sayısıyla potansiyelinin altında kalıyor. Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan EMITT Turizm Fuarı’na 2016 yılında katılma kararı alan Pamporovo, bu sayede sadece bölge ülkelerden değil, dünya çapından birçok turisti ağırlayacak popüler bir tatil destinasyonu olmaya aday” dedi. Birkan: “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki turizm hacminin artması için kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir an önce harekete geçmesi gerekiyor. Her geçen yıl Türk turistler özellikle kış turizmi için Bulgaristan’a gidiyor. Vize kolaylığının sağlanması çok kısa süre içerisinde Türkiye’den gelecek turist sayısını 4-5 katına çıkarabilir” diyerek sektör için önemini belirtti.

ITE Group PLC. bünyesinde düzenlenen MITT Russia, UITT Ukraine, AITF Azerbaijan, KITF Kazakhstan gibi dünyanın dört bir yanında gerçekleşen turizm ve seyahat fuarlarının tecrübesini ve global işbirliklerini arkasına alan EMITT turizm fuarı, Türkiye’nin ve bölgenin en büyük turizm ve seyahat fuarı durumuna geldi. 

Ocak 2015’te gerçekleşen 19. EMITT turizm fuarı, 71 ülke ve 4.550 kurum, kuruluş ve beldenin katılımıyla toplam 142.100 ziyaretçiyi ağırladı. Ocak 2016’da düzenlenecek olan EMITT turizm fuarı 20. yılında, kongre turizmi, kış ve outdoor sporları turizmi ve sağlık turizmini de gündemine alacak. Dünya çapında gerçekleştirdiği işbirliği ve tanıtım çalışmaları ile fuara 80 ülkenin katılımı hedefleniyor.

28 – 31 Ocak 2016 tarihleri arasında düzenlenecek Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğinde ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında gerçekleşecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder