22 Ağustos 2015 Cumartesi

“Setur 50. Yıl Ege Yat Rallisi” Açık Denizde Dostluk Rüzgârları Estirdi

Setur Marinas tarafından organize edilen “Setur 50. Yıl Ege Yat Rallisi”,  30 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında 22 teknenin katılımıyla gerçekleşti2000 yılından beri her iki yılda bir Setur Marinas organizatörlüğünde gerçekleştirilen Ege Yat Rallisi,  bu yıl Setur’un 50’nci yılı olması dolayısıyla Setur 50. Yıl Ege Yat Rallisi olarak adlandırıldı.31 Temmuz’da Ayvalık Setur Marina’dan start alan ralli; sırasıyla Midilli, Limnos, Carras, Skopelos, Skyros, Chios rotasını takip ederek 15 Ağustos’ta Kuşadası Marina’da tamamlandı. 78 saatlik seyir ile yaklaşık 467 deniz milinin kat edildiği ralli, Türk toplumunun yatçılığı, deniz sporlarını tanımasına ve denizci ülke olmamıza katkı sağlayan bir açık deniz seyri olmasının yanı sıra aynı zamanda Türk-Yunan dostluğunun pekiştirilmesi açısından oldukça önem taşıyor. 


Setur Genel Müdürü Üstün ÖZBEY: “Bugün burada Ege’nin muhteşem doğasının içinde denizleri aşmak için bir aradayız.”Rallinin hoş geldiniz kokteyli, 30 Temmuz Perşembe akşamı Ralli Komodoru Necati ZİNCİRKIRAN’ın ev sahipliğinde Setur Ayvalık Marina’da gerçekleşti. Açılış konuşmasında 50 yılı geride bırakan Setur’un kilometre taşlarına değinen Setur Genel Müdürü Üstün ÖZBEY, “Ne mutlu ki Setur, kurulduğu günden bugüne faaliyet gösterdiği her alanda öncülük ederek, vazgeçilmez bir marka olmayı başarıp önemli bir değer olarak sektördeki yerini almıştır. Uzun soluklu başarılar elbette tesadüf değildir. Tüm çalışanlarımızla katıldığımız bu bayrak yarışında, emeği geçen herkesin önünde saygıyla eğiliyorum.Bugün burada Ege’nin muhteşem doğasının içinde denizleri aşmak için bir aradayız. Öncelikle uluslararası bu organizasyonda bizimle bu heyecanı paylaştığınız için size teşekkürlerimi sunuyorum. Kuruluşumuzun 50’nci yılı sebebiyle Setur 50. Yıl Ege Yat Rallisi adıyla gerçekleştirdiğimiz bu ralli, Türk toplumunun yatçılığı, deniz sporlarını tanımasına ve denizci ülke olmamıza katkı sağlayan bir açık deniz seyri olması bakımından oldukça önem taşıyor.” dedi. 


Bu yıl 7’nci kez denizlere yelken açmanın heyecanını paylaştıklarını dile getiren ÖZBEY, sözlerine şöyle devam etti: “22 yatın katılımıyla Setur Ayvalık Marina’da start alacak ralli, 78 saatlik seyir ile yaklaşık 467 deniz mili kat edilerek 15 Ağustos’ta Kuşadası Setur Marina’da tamamlanacak. Setur olarak Ege Denizi’nde yıllardır barış ve dostluk rüzgârıyla yol aldığımız ralli, Türk Yunan dostluğunda da her zaman önemli bir bağ olmuş ve olmaya da devam edecektir.”  Setur Marinalar İşletme Müdürü Emre DORUK: “Setur Marinas Akdeniz çanağı ve Türkiye’nin en büyük zinciri konumundadır.”Setur Genel Müdürü Üstün ÖZBEY’in ardından sözü alan Setur Marinalar İşletme Müdürü Emre DORUK, Setur Marinas’ın turizmdeki yerinden söz ederek, “Setur Türkiye’yi modern marinacılık ile tanıştıran kuruluş olması bakımından sektörde lider sayılmaktadır. Setur Marinaları’nın en önemli misyonu, denizciliği, deniz turizmini, yelken ve diğer deniz sporlarını sevdirmektir. Marinalarımızda göreceğiniz mavi bayraklar ise çevre konusundaki duyarlılığımızı uluslararası alandaki göstergeleridir.” dedi.Setur ailesinin en önemli markalarından biri olan Setur Marinas’ın, marina işletmeciliğinde Akdeniz çanağı ve Türkiye’nin en büyük zinciri konumunda olduğunu belirten DORUK sözlerine şöyle devam etti: “Kalamış-Fenerbahçe, Yalova, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Marmaris, Kaş, Finike, Antalya, Midilli ve Gökova Ören olmak üzere toplam 11 marina ve 6.058 yat bağlama kapasitesiyle hizmet vermekteyiz.”


16 günlük seyirde yaklaşık 467 deniz mili kat edildi
31 Temmuz sabah 09:00’da Setur Ayvalık Marina’dan yelken açan 22 yat, keyifli bir seyrin ardından Midilli’ye ulaşarak ilk etabı tamamladı. Hava koşullarının olumsuz seyretmesi dolayısıyla rallinin Molivos etabı ertelenerek, 4 Ağustos’ta Limni’ye seyir gerçekleştirildi ve 5 Ağustos sabahında ise katılımcılar Porto Carras Marina’ya doğru yol aldı.Ertesi gün Porto Carras’ta otobüslerle düzenlenen Selanik gezisinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret eden Setur 50. Yıl Ege Yat Rallisi katılımcıları, dördüncü günde Halkidiki bölgesinde bulunan ve Ortodokslar tarafından kutsal dağ olarak kabul edilen Athos Dağı’na düzenlenen geziye katıldı. Buradaki deniz seyri, bölgenin güney kıyısında karadan ulaşımın olmadığı birbirinden ihtişamlı manastırlar sayesinde ralliye panoramik bir zenginlik kattı. 9 Ağustos’ta Porto Carras’tan ayrılan yatlar, eşsiz koylara sahip ve aynı zamanda “Mamma Mia!” filmine de fon oluşturan Skopelos limanına bağlandı. 12 Ağustos’ta adadan ayrılan yatlar Skyros’ta demirledi ve bir gün konaklamanın ardından Yunanistan’daki son liman olan Volisos’a doğru yol aldı. Son gün 15 Ağustos’ta ise iki yıl sonra düzenlenecek rallide tekrar buluşmak üzere yatların üçü Yunanistan seyrine devam etme kararı alırken, yedisi Ayvalık, dördü Foça, altısı Kuşadası ve ikisi Çeşme olmak üzere seyirlerine devam etti.  Hiç yorum yok:

Yorum Gönder