31 Temmuz 2015 Cuma

40 günde 38 şehir geçerek, Türk kadını ve ülkesi için çıktığı turunu tamamladı

Gülşah Merve Yüksel 40 günde 38 şehir geçerek, Türk kadını ve ülkesi için çıktığı turunu tamamladı ve İstanbul'a ulaştı.Türkiye'yi motosikletle tek başına çepeçevre dolaşan Gülşah (21) İstanbul'da kalabalık  grup tarafından coşkuyla karşılandı...


Gülşah Merve Yüksel, Yamaha Motor Türkiye'nin desteğini alarak, motosikleti MT-07 Moto Cage ile 19 Haziran'da İstanbul'dan tek başına Türkiye Turu  için yola çıkmıştı. Çıkarken de bir amacı vardı; "Türk kadınının yaşadığı istismarı, zorlukları protesto etmek ve motosiklet, bisiklet sürücülerinin ülkemizde başına gelen kötü olaylar yüzünden etkilenen Türkiye'nin imajına katkıda bulunmak"... Gülşah bu uğurda tek başına  40 günde 38 şehir geçti ve tam 9 bin km yol yaptı... Karadeniz'in yağmurlu, bol virajlı yollarında, Doğu, Güneydoğu, Akdeniz ve Ege'nin kavurucu sıcağında, eriyen asfaltta tek başına binlerce km yol yapan Gülşah büyük bir gurur, mutluluk ve heyecanla geri döndü... 


Gülşah tamamladığı turunu Türk kadınına armağan etti... Türkiye'de kadınların yaşadığı zorluklara dikkat çekmek isteyen Gülşah bunu başardı ve tüm ülkenin desteğini  ve  ilgisini üstüne çekti... Geçtiği her şehirde kadınlar, kadın dernekleri, motosiklet grupları ve halk tarafından coşkuyla karşılanan Gülşah'a en büyük destekte erkeklerden geldi... İstanbul'da kendisine hazırlanan süpriz karşılama töreninde konuşan Gülşah "Türkiye'nin beni bağrına basacağından emindim... İnanılmaz bir ilgiyle karşılaştım...Yola çıkarken amacım kadınların her alanda yaşadığı istismarlara, baskılara, yaşadıkları zorluklara dikkat çekmekti. Kadınlar gerek çalışma hayatında gerekse evde özel hayatlarında sürekli baskı ve istismarlar ile karşılaşıyor. Bu bazen bir cinsel taciz olarak, bazen baskı olarak, bazen ikici sınıf insan muamelesi olarak karşımıza çıkıyor. Daha çocuk yaştan itibaren baskı altında ve hep bir korku yetiştiriliyor kızlarımız. Oysa kadının özgürleşmesi, kendine güvenen bir birey olması daha çocukken başlayan bir süreç. Ne kadar kendine güvenen bireyler yetiştirilirse o kadar özgür olmak mümkün oluyor. Cesaret de kendi ayakları üzerinde durabilme yeteneği de burada başlıyor" dedi. 


Türkiye güvenli bir ülke ve her kadın özgürce tek başına dolaşabilir...
Türkiye'de sadece kadın oldukları için çok ciddi bedeller ödeyen insanlar olduğunu söyleyen Gülşah "yaşanan istismarların çözümünün, toplum farkındalığının yükselmesi ile mümkün olacağını düşünüyorum. Öncelikle amacım bu topraklarda yaşayan kadınlara elimden geldiğince ulaşarak ve bu toprakları gezerek sesimi duyurmaktı. Ben inanıyorum ki kadınlar kendilerinin farkına varırsa ve yeterince bilinçlenirlerse bu sorunların çözümü de daha kolay olacaktır. Ben Türk kadının gücüne inanıyorum. Bu inançla çıktığım yolda 38 şehri karış karış gezerek İstanbul'a ulaştım... Türk kadınının cesaretini, istediğinde neleri başarabileceğini hem kendi ülkeme hem de tüm dünyaya gösterdim... Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu, bir kadının tek başına özgürce dolaşabileceğini kanıtladım... Umarım Türkiye imajına bir nebze de olsa bir katkım olmuştur... Asıl amacım Türk kadınına cesaret vermekti... Kadınlardan o kadar çok mesaj aldım ki... Sıkıntılarını, dertlerini, hayallerini benimle paylaşmak isteyen onlarca kadın var, hepsi ile tek tek yazışıyor, iletişim kuruyorum. Hepsi kendilerine güç verdiğimi söylüyor... İçlerinde benim duyduğum özgüveni barındırmalarını istiyorum.  Amacım ileri ki dönemde kadın platformlarıyla ortaklaşa projelerde yer almak ..." dedi.

Bugüne kadar uğradığı şehirlerde, ilçelerde, köylerde , tanıştığı kadın-erkek herkesten destek alan Gülşah, geçtiği yerlerdeki kadınların hikayelerini dinleyerek, yaşadıkları sorunları öğrenerek biriktirdiği hikayeleri belgesel ve kitap haline dönüştürme hedefinde...  Ana yollardan daha ziyade ara yollardan giderek, doğal ve kültürel zenginlikleri sosyal medya sayfalarından ve www.hayatimmotosiklet.net bloğunda paylaşan Gülşah, aynı zamanda gelecek dönemde, tüm Türkiye'yi karış karış dolaşıp, bir turizm gönüllüsü olarak ülkeyi, bu ülke insanına daha çok tanıtmak istiyor. 

21 yaşında cesur ve duyarlı bir genç kız...
Gülşah, Maltepe Üniversitesi Zihinsel Engelliler Öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencisi,  21 yaşında cesur ve duyarlı bir genç kız... Hem mesleğine hem de  motosiklete aşık... Babasının çocuk yaşlarda aşıladığı motosiklet aşkı bugün onun hayatını şekillendiriyor. Gülşah Merve Yüksel 17 yaşında aldığı motosiklet ehliyeti ile bıkmadan, yorulmadan yol yapıyor, yaptığı kilometrelerle özgürleştiğini  hissediyor. Hayallerini ve hedeflerini paylaştığı ve desteğini aldığı Yamaha Motor Türkiye'nin ulaşım sponsorluğunda, motosikleti Yamaha MT-07 Moto Cage ile yolculuğunu tamamladı. Yola çıkmadan önce çeşitli platformlarda çok üzücü yorumlar ile karşılaştığını ifade eden Gülşah Merve Yüksel " kadın- erkek biz önce kendimize inanmayı öğrenmeliyiz. Bu ülke insanına ve değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bir kaç kötü insanın yaptığı olumsuz davranışlar bir topluma mal edilemez. Üstelik bu şekilde yapılan yorumlar kötülükleri, istismarları normalleştiriyor. Oysa bizim toplum olarak yapmamız gereken yanlışa karşı çıkmak olmalı. Ben yolculuğumu tamamlayarak ve her yerde inanılmaz misafirperver bir şekilde karşılanarak bu yorumları yazan, tamamlayamaz başına bir şey gelir diyen herkese en güzel cevabı verdiğimi düşünüyorum" dedi. 

Gülşah'ın yolculuğu bu tur ile de bitmeyecek... Farklı hedefleri ve rotaları da olan Gülşah dünyayı motosikletle gezme hayalini kuruyor ve şöyle diyor "dünya benim adımı duyacak!"

Türk kadınını motosiklete yönlendirmek için sosyal projeler yürütüyoruz...
Yamaha Motor Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Nihat Çadırcı, Gülşah Merve Yüksel'i heyecanlı, idealist, cesaretli bir genç kız olduğu ve amacına kendilerini inandırdığı için desteklediklerini belirtiyor. Bu yaşına rağmen oldukça duyarlı bir kişiliğe sahip olduğunu sözlerine ekleyen Nihat Çadırcı, Türkiye'nin Gülşah gibi özgür ruhlu, keşfetmeyi seven, ideallerinin peşinde koşan gençlere ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

Türkiye'de motosiklet kullanımı oldukça düşük... Avrupa'da 9 kişiye 1 motosiklet düşerken Türkiye'de 28 kişiye 1 motosiklet düşmekte. Yamaha 'nın  öncelikli hedefi motosiklet kullanımını artırmak ve geliştirmek... Özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik kaosuna çözüm olan motosiklet ayrıca insanları özgürleştiren, hayata bakış açılarını değiştiren bir yaşam biçimini simgeliyor... Yamaha Motor Türkiye'nin Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’nün  yanı sıra Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) başkanlığı görevini de yürüten Nihat Çadırcı "Türkiye'de motosiklet kullanımında kadınların oranı sadece %3 civarında...Yamaha Motor Türkiye genel kullanımı arttırmak için çalışırken bir yandan da kadınları cesaretlendirmek ve motosiklet kullanımına yöneltmek için projeler üretiyor. Bu amaçtan hareketle de Gülşah Merve Yüksel'i destekliyoruz... Ayrıca farklı projelerimiz de var...  Örneğin eğitim amaçlı kurduğumuz Yamaha Riding Academy'de yıl içinde de kadınlara yönelik ücretsiz motosiklet sürüş eğitimleri veriyoruz. Motosiklet de en az otomobil kadar güvenli ve kullanımı daha keyifli... Kadınların güven konusunda çekinceleri olduğu için biz eğitimlerimizde ağırlıklı bu konuya eğiliyor ve onları cesaretlendiriyoruz. Motosiklet yaşam kalitesini yükselten, yaşama pozitif katkıları olan bir araç...Ayrıca karbon salınımı açısından bakıldığında da çevreci olduğunu söylemek çok mümkün. Gerek zamanı doğru kullanmak gerekse çevreye en az zararı vermesi açısından özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu büyük kentlerde motosiklet en doğru ulaşım aracı. Genel olarak kullanım eğilimlerine bakıldığında Türkiye'de bir hobi olarak ele alınan motosiklet Avrupa'da ciddi bir ulaşım aracı ve yaşamın bir parçası. Bizim de Türkiye'de bu bilinci oturtmak öncelikli görevimiz" şeklinde konuşuyor...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder