14 Temmuz 2015 Salı

UĞUR BÖCEKLERİ 2300 METREDE MİSAFİRLERİNİ BEKLİYOR

Uğur Böcekleri için düzenlenen tek festival olan ve her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden profesyonel dağcılık ve fotoğrafçılık kulüplerinin de katılımıyla gerçekleşen Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, bu sene 25 - 26 Temmuz tarihlerinde doğaseverleri bir araya getirecek.  Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan Uludaz Zirvesi’nde yapılan festivalde, doğa tutkunları hem festival kapsamında düzenlenecek yöresel eğlencelere katılacak hem de 2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurarak Türkiye coğrafyasında yaşayan en geniş uğur böceği kolonisini görüntüleme şansı elde edecek.


Alışverişin uğurlu adresi n11.com, Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Amatör Telsizciler Kulübü (KADAK) tarafından bu sene sekizincisi düzenlenecek olan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali’nin yeniden ana sponsorluğunu üstlendi. Her yıl Türkiye’nin farklı bölgelerinden profesyonel dağcılık ve fotoğrafçılık kulüpleri ile doğaseverleri Kahramanmaraş’ta buluşturan Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, Kahramanmaraş’ın güney batısında bulunan, yaklaşık 2.300 rakımlı Uludaz  Zirvesi’nde yapılıyor.


2.300 Metre Zirvede Kamp Kurulacak
Kahramanmaraş Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Telsizciler Kulübü (KADAK) tarafından organize edilen Geleneksel Uludaz Uğur Böcekleri Festivali, 2008 yılından bu yana binlerce doğaseveri ağırladı.  2013 senesinden bu yana  n11.com’un ana sponsorluğunu üstlendiği festivalde, doğa tutkunları hem festival kapsamında düzenlenecek yöresel eğlencelere katılacak hem de 2.300 metrelik Uludaz eteklerinde kamp kurarak Türkiye coğrafyasında yaşayan en geniş uğur böceği kolonisini görüntüleme şansı elde edecek.

Türkiye’nin En Büyük Uğur Böceği Kolonisi Uludaz’da
Uludaz zirvesine ilk kez 2001 yılında tırmanan KADAK Başkanı Sait Kılıçsallayan’ın bölgede yaşayan uğur böceği kolonisini fotoğraflamasıyla doğaseverlerin ve dağcıların ilgi odağı haline gelen Uludaz zirvesinde  metre karede 6000 – 10.000 arası uğur böceği  bulunduğu belirtiliyor. Tıpkı kutup ayıları gibi, kışın metabolizmalarını dondurup kış uykusuna yatan uğur böcekleri yaz aylarında yeniden uyanarak bölgeye canlı ve renkli bir görüntü kazandırıyor. Uğur böceklerinin artık Kahramanmaraş’ın sembolü haline geldiğini söyleyen Sait Kılıçsallayan ise ‘’Kahramanmaraşlılar ve yöre halkı olarak festivalimiz sayesinde böceklerimize sahip çıkıp onları koruyoruz;  onların varlığı bizlere uğur getiriyor’’ diyor.

8.ULUDAZ UĞUR BÖCEKLERİ ŞENLİĞİ PROGRAMI

25 – 26 Temmuz 2015
25 Temmuz 2015 Cumartesi
10:00 – 12 Şubat Stadı Önünde Toplanma
11:00 – 12 Şubat Stadı Önünden kamp alalına hareket
13:00 – Uludaz Ana Kampa Varış Ve Kampın Kurulması(Rakım2000m)
15:30 – Ana Kamptan Zirveye Uğurlu Yürüyüşe Başlama
16:30 – Uludaz Zirvesine Varış Uğur Böceklerinin Görülmesi Dilek Tutma Ve Fotoğraf Çekimi
19:00 – Ana Kampa Dönüş Akşam Yemeği İkramı
20:30 – Kamp Ateşinin Yakılması Ve Eğlence Şöleninin Başlaması
26 Temmuz 2015 Pazar
08:00 – Kahvaltı Ve Sertifika Töreni
09:00 – Kampın Toplanması Ve Dönüş
11:30 – Kahramanmaraş’a Varış

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder