9 Aralık 2012 Pazar

HEM RİSK AZ HEM CİROSU YÜKSEK


TURİZMİN SESİ

İstanbul Gayrimenkul Değerleme, turizm yatırımları konusunda ‘odası temalı’ otel konseptini öneriyor. Tamamı temalı otellere göre hem risksiz hem de yatırım maliyeti olarak daha uygun bütçeye sahip olan ‘odası temalı’ oteller, Avrupa ülkelerinde tercih edilirken henüz Türkiye’de bir örneği bulunmuyor.İstanbul Gayrimenkul Değerleme (İGD) Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu, bu konseptin yurtdışında çok başarılı örnekleri olduğunu söylüyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde trend bir konsept olan ‘oda temalı’ oteller için “Hem riskiniz az hem de cironuz yüksek” diyen Celal Erdoğdu, konsepti şöyle anlatıyor:Temalı odaları iki kat fiyata satabilirsiniz
 “Farklılaşma pek çok alanda olduğu gibi inşaat ve turizm alanında da oldukça önemli hale geldi.  Bu süreçte temalı oteller olsun mu olmasın mı tartışması da epey zamandır sürüyor. Sektörün bir kısmı olmalı görüşünü savunurken diğer bir kısmı da otelciliğin sadece bir konaklama işi olduğunu, temanın etkisi olmadığı belirtiyor. Ancak otelcilik sadece bir konaklama işi değil. Konaklatmanın da farklı kriterleri var. Sunduğu lüks, oda dizaynları, hizmet kalitesi… Sonuçta misafir kendini özel hissetmek istiyor. Temalı oteller de bu noktada devreye giriyor, kişiye kendini özel hissettiriyor. Ancak ben tamamı temalı otel yerine ‘odaları temalı’ otel yatırımlarını öneriyorum.

Çünkü zararın toleresi mümkün, isterseniz  hemen vazgeçebilirsiniz. Ama tutarsa da sizi farklılaştırabilir, çok yüksek noktalara taşıyabilir. Şöyle ki otelin oda sayısının sadece yüzde 20’sini temalı odalara ayırıyorsunuz. Örneğin 100 odanız varsa bunun 20 odasını temalı konsepte ayırıyorsunuz ve odaları bu temalara göre özel olarak dekore ediyorsunuz. Örneğin otomobil ya da jazz ya da aşk temasını alıyorsunuz ve odayı tamamen bu konsepte göre düzenliyorsunuz. Ve bu odaları diğer odalarınızın en az iki katı fiyatına müşteriye sunuyorsunuz. Bu da sizin cironuzu yüksek oranda arttırıyor”

Sağlamcı yaklaşım…
Oda temalı butik otellerin, tamamı temalı otellere göre çok daha risksiz olduğunu dile getiren Celal Erdoğdu, “Çünkü tutmazsa geri dönme şansınız var. Odaları temalı yaptınız ve ilgi görmedi. O zaman normal odaya rahatlıkla çevirebilirsiniz. Ancak otelin tamamını büyük bir yatırım yapıp temalı bir konseptte inşa ettiniz, ancak beklediğiniz ilgiyi görmedi. Yatırımınız tamamen çöpe gidebilir. Bu büyük bir risk almak demek. Sağlamcı bir yaklaşım tercih etme taraftarıysanız hayal ettiğiniz temayı otelinizin seçtiğiniz odalarında uygulayın” şeklinde konuşuyor.

İstanbul’da Galata’ya fotoğraf, Eyüp’e Osmanlı teması…
Celal Erdoğdu, İstanbul’un hangi bölgelerinde ‘oda temalı otel’ konsepti uygulanabileceği konusunda ise şu bilgileri veriyor: “Konusuna göre değişmekle beraber, boğaz gören veya doğa manzarası olan yerler aşk temasına uygun olabilir. Karaköy, Galata, Beyoğlu ise müzik, fotoğraf, resim temalarının uygun olacağı yerler. Eyüp ve Üsküdar Osmanlı temalı konular için uygun olabilir.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder