15 Aralık 2012 Cumartesi

TÜRKİYE,ARCOMADRİD 2013’ÜN KONUK ÜLKESİ

Konuk küratör Vasıf Kortun tarafından seçilen on sanat galerisi, İspanya’yı, Türkiye’nin güncel sanat ortamıyla buluşturacak

13 Şubat -17 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 32. Uluslararası Güncel Sanat Fuarı, ARCOmadrid, Türkiye’ye onur konuğu olarak yer verecektir. Türkiye’nin İspanya Büyükelçiliği ile sürdürülen işbirliği ile düzenlenen FOCUS Türkiye programı, küratör, yazar ve eğitmen Vasıf Kortun tarafından seçilen on galeriden oluşacaktır. Ülkenin sanatçılarından geniş bir seçkiyi bir araya getirecek olan bu program ve Madrid’deki buluşma koleksiyoncuların ve geniş bir halk kitlesinin, Türkiye’de gelişmekte olan güncel sanat üretimi ve etkin sanat piyasasıyla tanışması için bir fırsat yaratacaktır.Türkiye’nin İspanya Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu’nun deyimi ile “Türkiye’nin bu kıymetli güncel sanat fuarına katılımı, genç Türk sanatçılarının yetenek ve yaratıcılığını gösterebilmeleri için çok önemli bir fırsat olacak ve aynı şekilde Türkiye güncel sanatının dinamik ve hareketli ortamını İspanya ve uluslararası toplum ile yakınlaştıracaktır.”


Küratör Vasıf Kortun tarafından seçilen galerilerin tümü İstanbul’da bulunmaktadır: Bunlar, DİRİMART, ELIPSIS GALLERY, MAÇKA SANAT GALERİSİ (MSG), MANA, NEV İSTANBUL, NON, PİLOT, RAMPA, RODEO ve X-IST’dir. Türkiye’de güncel sanat aynı zamanda Ankara, İzmir, Eskişehir ve Diyarbakır gibi diğer büyük şehirlerde de gelişmekte olup, bu şehirlerden gelecek olan eserler ARCOmadrid 2013’te Türkiye galerileri tarafından sergileneceklerdir. Aynı şekilde, Türkiye güncel sanat sahnesinde çok daha önemli olan kar amacı gütmeyen kurum, vakıf ve girişimler Fuara katılacaklardır. Türkiye’nin varlığı aynı zamanda Madrid’in önemli sergi mekanları ve sanat müzelerinde de görülebilecektir. Bu bağlamda, konuk ülkenin güncel yaratıcılığı çerçevesinde Türkiye sanatçılarının sergilerini de programlarına ekleyeceklerdir.  CA2M Centro de Arte Dos de Mayo, Ferrán Barenblit kürstörlüğünde çok yönlü sanatçı Halil Altındere’nin bir sergisini ağırlayacaktır.  Aynı şekilde La Casa Encendida Ali Kazma’nın bir işi görülecektir. MATADERO MADRID tarafından da kolektif bir proje de halkın beğenisine sunulacaktır. Kültürel sunumları genişletmek amacı ile Türkiye aynı zamanda Fuar saatlerinden sonra şehrin farklı alanlarında gerçekleştirilen AfterARCO projesi kapsamında aktivitelere de katılmaktadır. Türkiye sunumları arasında, Nave 16 da FOCUS TÜRKİYE sergisi, Cineteca’da Türkiye’den video sanatı programı ve Red Bull Müzik Sahnesinde özel bir konser yer almaktadır.

Türkiye, şaşalı ve gelişmekte olan bir pazar
2013 versiyonundaki konuk ülke, sanat ortamında önemli bir büyüme kaydetmiş olup, son on yıl içerisinde yeni sanat galerilerinin açılması, aynı şekilde sanatçılar tarafından yaratılan alanların artışı, kamusal veya özel müzeler, sanat fuarları, müzayede evleri ve görsel sanatlara adanmış kurumları aracılığı ile bir patlama yaşamaktadır. Bu yükseliş kültürel ve sanatsal alt yapıları da güçlendirmeye yarayan İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile de üst noktaya varmıştır. Garanti Bankası kuruculuğunu üstlendiği SALT gibi kültür merkezleri, 1993’ten beri sanatın daha da yüksek mertebeye erişmesine kendini adayan Akbank Sanat, 2002 yılında kurulan Sakıp Sabancı Müzesi ve iş adamları ve koleksiyonculardan oluşan Eczacıbaşı ailesi tarafından 2004 yılında kurulan İstanbul Modern gibi özel kurumlar, bu yeni kurumlara verilebilecek birkaç örnektir. Aynı şekilde 2013 yılında on üçüncüsü düzenlenecek olan İstanbul Bienali, dünyanın en prestijli bienalleri arasında sağlam bir yere sahiptir. 22 ve 25 Kasım tarihleri arasında yedinci kez gerçekleştirilecek olan Contemporary İstanbul fuarı da yüze yakın performans sanatçısı ağırlayacak olup bunların yarısı uluslararası galerilerden geleceklerdir.  

Vasıf Kortun, ARCOmadrid’te Focus Türkiye küratörü
Vasıf Kortun, deneysel düşünce ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştiren kültür kurumu SALT’ın Araştırma ve Programlar Direktörü’dür. Küratörlük ve yazarlık mesleğini sürdüren Kortun, güncel sanat, kültür kurumları ve sergi pratikleri üzerine hâlen Nuova Accademia di Belle Arti Milano (NABA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde eğitmenlik yapmaktadır.  

International Committee of ICOM for Museums and Collections of Modern Art (CIMAM) 2010-2013 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilen Kortun, 2005 yılından bu yana Foundation for Arts Initiatives Yönetim Kurulu Üyesi’dir ve NABA ile Avustralya’da yayımlanan Broadsheet Magazine’in danışma kurulundadır. Ayrıca, Artist Pension Trust (2007-2010), İstanbul Bienali (2005-2009), Tate Modern Orta Doğu Danışma Kurulu ve Guggenheim Abu Dhabi gibi çeşitli kurum ve oluşumlarda danışmanlık yapmıştır.

2001 yılında Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi’nin yöneticiliğini üstlenen Kortun, 2001-2003 yıllarında Proje4L İstanbul Güncel Sanat Müzesi’nin kurucu direktörlüğünü yaptı. 1994-1997 yıllarında, Bard College bünyesindeki Museum of the Center for Curatorial Studies’in kurucu direktörü olarak çalıştı. 2006 yılında, aynı kurum tarafından her yıl verilen Curatorial Excellence [Küratöryel Üstün Başarı] ödülüne layık görüldü.

Bienal projeleri arasında, ManRay Hsu ile eş-küratörlüğünü yaptığı Taipei Bienali (2008), Charles Esche ile eş-küratörlüğünü yaptığı 9. Uluslararası İstanbul Bienali (2005), küratör olarak katıldığı Tirana Bienali ve Albisola 2. Seramik Bienali (2003) ile yönetmenliği ve küratörlüğünü üstlendiği 3. Uluslararası İstanbul Bienali (1992) bulunmaktadır. 2011 Venedik Bienali’nde Birleşik Arap Emirlikleri Pavyonu ile 1998 ve 1994 yıllarında São Paulo Bienali’nin Türkiye Pavyonu küratörlüğünü yapan Kortun, 2007 Venedik Bienali'nde küratörü olduğu Türkiye Pavyonu için sanatçı Hüseyin Bahri Alptekin ile Don't Complain adlı enstalasyon üzerinde çalışmıştır.

Türkiye’deki kültürel durum ve genel güncel sanat konularını kapsamlı bir şekilde incelediği yazılarına uluslararası yayınlarda yer verilen Kortun’un, Erden Kosova eş yazarlığında kaleme aldığı Ofsayt ama Gol [Jahresring 51: Szene Turkei: Abseits aber Tor] adlı kitabı 2004 yılında yayımlandı. Toplu yazılarının ilk cildi ise, 2013 yılında SALT tarafından e-kitap olarak yayımlanacaktır.?? Jürisinde bulunduğu çeşitli ödüller arasında Full Art Prize (2012), Onufru (2012), Turner Prize (2011), Velázquez Visual Arts Prize (2010), 5. Gwangu Bienali (2004) ve Venedik Bienali (2003) yer almaktadır.
Vasıf Kortun, ARCOmadrid 2013’de yer alacak Focus Türkiye’de küratör asistanı Lara Fresko ile çalışacaktır.

FOCUS, dünyaya ARCOmadrid’ten bir bakış
ARCOmadrid uzun zamandır  uluslararası sanat ortamında çarpıcı bir varlık gösteren birçok ülke ve şehre özel bir ilgi göstermektedir. Seçilmiş olan ülke kurumları ile işbirliği ile gerçekleştirilen katılımı, gelişmekte olan veya yerini güçlendirmiş sanat çevrelerinin çeşitli merkezlerine İspanya ve Avrupa pazarlarını yaklaştırma şansını elde etmektedir.

Son yıllarda ARCOmadrid’in içerisinde varlık gösteren çok sayıda Pazar olmuş olup bunlara örnek olarak Rusya (2011), Hindistan (2009), Brezilya (2008), Güney Kore (2007) veya Meksika (2005) verilebilir. Son yıllardaki aktivitelerde onur konuğu olarak katılan diğer ülkeler; Hollanda (2012), Los Angeles şehri (2010), Avusturya (2006) veya Yunanistan (2004) olarak sıralanabilir.

FOCUS TÜRKİYE’DE KATILIMCI GALERİLER
GALERİ ŞEHİR BELİRTİLEN SANATÇI
DIRIMART İstanbul Ramazan Bayrakoğlu
ELIPSIS GALLERY İstanbul Özant Kamacı
MAÇKA SANAT GALERISI (MSG) İstanbul Serhat Kiraz
MANA İstanbul Kutluğ Ataman
NEV ISTANBUL İstanbul Ali Kazma
NON İstanbul
PILOT İstanbul Bashir Borlakov
RAMPA İstanbul Servet Koçyiğit
RODEO İstanbul Banu Cennetoğlu
X-IST İstanbul Canan

ARCOmadrid 2013 bütün dünyadaki galeri, koleksiyoncu ve profesyonellere yönelik çağrısını arttırarak sürdürmektedir.

147 tanesi Genel Programdan ve 55’i Komisyon Üyeliği gerçekleştirilen programdan olmak üzere toplamda 30 ülkeden 202 galeri, 150’den fazla sanat – komisyon profesyoneli, konuşmacı, müze ve kültürel kurumların direktörleri Fuara katılım gerçekleştirmektedir…-

İspanya’daki Türkiye Büyükelçiliği, 10 adet galeri ve Madrid’de paralel olarak gerçekleştirilen çeşitli sayıda üretimin seçkisi ile birlikte Focus Türkiye bölüm organizasyonu için bir iş birliği yürütmektedir.

Öne çıkan sanatçıları daha da yayılmasını sağlayacak, sanat eserlerinin online çadırı, ARCO Blog, blogger buluşması, BiDi kodları gibi yenilikler, açılım ve dijital araçlar bakımından ARCOmadrid’in iddialı taraflarından bir kaçıdır.

İstanbul, 22 Kasım 2012- Uluslararası Modern Sanat Fuarı, ARCOmadrid, bugün İstanbul’da 13 ile 17 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan gelecek programın Davetli Ülkesi olan Türkiye’nin katılımı dolayısı ile bugün İstanbul’da tanıtıldı. IFEMA tarafından organize edilen 32. ARCOmadrid 147 tanesi Genel Programa katılan ve 55’i Komisyon Üyeliği gerçekleştirilen programdan olmak üzere toplamda 30 ülkeden 202 galeriyi bir araya getirecektir. Bu etap beş kıtadan kendisini kanıtlamış ve gelişmekte olan sanatçıların eserlerini keşfetmek için bir fırsat yaratarak çok önemli katılımlara da ev sahipliği yapacaktır. Çok geniş bir sergi sunumu, çok çeşitli aktivite programları, tartışma forumları, sunumlar ve buluşmalar sayesinde, ARCOmadrid bir kere daha İspanyol başkentini Şubat ayı boyunca uluslararası bir merkez haline getirecektir.

Fuarın en büyük çekici yönlerinden bir tanesi İspanya’daki Türkiye Büyükelçiliği işbirliği ve programa katılım gerçekleştirecek olan 10 adet Türk galerisi ile bir seçki hazırlayan İstanbul’daki SALT adlı merkezin araştırma ve program direktörü olan Vasıf Kortun ile yazar ve profesyonel sanatçı Lara Fresko’nun katılımı ile gerçekleşecek olan FOCUS TÜRKİYE’nin eliyle gerçekleşecektir. Bu proje adı geçen ülkeden çok geniş bir sanatçı seçkisini bir araya getirirken, koleksiyonculara ve modern sanat üretiminin büyük kitlesine bu gelişmekte olan pazarla yakınlaşma kurmasına katkıda bulunacaktır.    

Türkiye’nin katılımı aynı zamanda en kayda değer sergi alanları ve sanat müzelerinde tematik örnekler aracılığı ile Madrid şehrine de yansıyacaktır. Bu bağlamda, konuk ülkenin çağdaş yaratıcılığı çerçevesinde Türk sanatçılarının sergileri, derin düşünce ve münazara aktiviteleri de programa eklenecektir.  2 de Mayo Sanat Merkezi, Ferrán Barenblit yönetiminde multidisipliner sanatçı Halil Altındere’nin bir sergisini ağırlarken, aynı şekilde La Casa Encendida görsel sanatçı Ali Kazma’nın bir örneğini sizlere sunacaktır. MATADERO MADRID tarafından da Türk multidisipliner bir merkez olan SALT’ın işbirliği ile organize edilen kolektif bir proje de, yine halkın beğenisine sunulacaktır.  
Kültürel önerileri genişletmek amacı ile Türkiye aynı zamanda şehrin farklı alanlarında yapılan aktivitelere, Fuar bitimindeki her günün akabinde AfterARCO projesine de katılmaktadır: Sahne 16, Cineteca ve MATADERO MADRID Müzik Sahnesi.

Komisyon Üyeliği Gerçekleştirilen Programlar
Fuardaki diğer sanatsal sunumlar tanınmış komisyon üyeleri tarafından gerçekleştirilecektir. Toplamda ARCOmadrid’in Komisyon Üyeliği yapılan Programlar kısmında 55 adet gelişmekte olan galeri yer alacaktır. AÇILIŞ – Genç Galeriler en az yedi yıllık bir geçmişe sahip olan galerilere adanmış olup en genç ve en yenilikçi uluslararası panoramayı gösteren sunumları ile Asya Amerika ve Avrupa’dan 22 adet galeriye ev sahipliği yapacaktır. Seçkiler sanat eleştirmeni ve komisyon üyesi Manuel Segade ve New York’ta yaşayan komisyon üyesi ve Sol LeWitt Wall Drawing Catalogue Raisonné için araştırmacılık yapan Veronica Roberts tarafından gerçekleştirilmişir.

Aynı şekilde, Latin Amerikalı sanatçıların eserlerine adanmış olan SOLO PROJELER: Focus Latin Amerika bölümü, komisyon üyeliği Inti Guerrero, TEOR/éTica (Kosta Rika) üyesi sanat direktörü; Catalina Lozano, bağımsız komisyon üyesi ve alan ortak kurucusu (Meksika); Gabriel Pérez-Barreiro, Cisneros Vakfı/Patricia Phelps de Cisneros Koleksiyonu direktörü (New York ve Caracas); Alexia Tala, bağımsız komisyon üyesi (Şili); ve Cristiana Tejo, bağımsız komisyon üyesi (Brezilya) tarafından gerçekleştirilen ve seçilen 23 sanat projesini bir araya getirecektir.


ARCOmadrid ayrıca Solo Objeler programı ile birlikte, kapılarını büyük formattaki parçalara açmaktadır. Fuara katılan çeşitli sayıdaki sanat galerileri, kendi standlarının alanlarını aşacak müze boyutlarında sanat eserlerini sunmak üzere davet edilmişlerdir. Bütün bu sunumlar arasında, Fuarın küratörlük ekibi, Açılış ve Solo Projeler bölümlerinin merkezi alanlarında bulunan Pavyon 10’da yer alacak parçalardan bir seçki gerçekleştireceklerdir.

ARCOmadrid, Yeni Teknolojiler ve yenilik için bir durak
30 yıllık tecrübenin akabinde, Fuar her zaman aslında kimliğinin bir yansıması olan en son teknolojiler ile yenilikçi ve iddialı ruhunu canlı tutmaktadır. Bu sene de ARCOmadrid’in en büyük yeniliklerinden bir tanesi en fazla 5000 euroluk bir değer taşıyan, Fuara katılan galerilerden gelen eserlerden bir seçki ile 1 ile 17 Şubat tarihleri arası Paddle 8 işbirliği ile gerçekleşecek olan satış ile bireysel bir fuar yaratarak Collect online’nın yaratılmasıdır.

Bir diğer yenilik de farklı kuşaklardan sanatçıların eser ve tecrübelerine daha fazla alan tanımaya, gelişmekte olan yetenekleri keşfetmeye, sanat panoraması içerisinde yerlerini sağlamlaştırmış olanları da yeniden keşfetmeye imkân verecek olan BiDi kodlarının kullanımı ile her bir galeri tarafından seçilmiş olan Öne Çıkan Sanatçıların belirtilmesidir. Geçen seferkinde olduğu gibi, öne çıkan sanatçılar yayınların odak noktasını oluşturacaklardır.  

Aynı şekilde, fuar online katılımla editörlük deneyimi yaşatan, Roberto Bosco ile Stefano Caldana tarafından oluşturulup koordine edilen ARCO Bloggers  (www.arcobloggers.com) ile, modern sanat blogları fenomen ve formatından itibaren modern sanat panoramasına ve onun baş rol oyuncularına statik olmayan bir bakış imkanı vermektedir. Amaç, analogdan dijitale doğru yapılan destek geçişleri esnasında, sanat bilgi ve eleştirilerinin yeni karakter ve dinamiklerini analiz edip keşfetmektir.

Bu hatta ve tartışma alanları çerçevesinde, “Modern sanat: ağ üzerindeki araç ve stratejiler” başlıklı bir ARCO Blogger Forumu ile İspanya’daki modern sanat alanında en önde gelen bloggerlar ile birlikte, internet üzerinde varlık ve aktiviteleri ile uluslar arası fikir sahiplerinin de katılımı sağlanacaktır.

Diğer alanlardaki daha fazla koleksiyoncu ve profesyonel sanatçılar.
ARCOmadrid’in birçok farklı girişimi, Fuarda bu sene de önde gelen ulusal ve uluslararası birçok koleksiyoncu ve eleştirmenin katılımı ile güç kazanacaktır. Bunlar arasında ortaya çıkan bir tanesi katılımcı galeriler tarafından önerilen ve geçen senelere nazaran daha fazla sayıda, bütün dünyada aktif olarak faaliyet gösteren 250 koleksiyoncuyu ağırlayacak olan Uluslararası Koleksiyoncular Programıdır.  

Ayrıca, ARCOmadrid Amerika Birleşik Devletlerindeki müze komisyon üye ve direktörlerini davet ederek, her biri iki adet yönetim kurulu üyesinin eşliği ile birlikte, Fuarın ABD’deki modern sanat kurumlarından 50 adet koleksiyoncu ve profesyonel tarafından ziyaret edilmesi sağlanacaktır.
Bunlara ayrıca kurum, bienal ve diğer uluslararası olayların direktörleri de özel konuklar olarak eklenecektir.

Bütün bu programlar ARCOmadrid’i uluslararası sanat sahnesinin en öne çıkan profesyonelleri için bir buluşma noktası haline getirmektedir. Bu bağlamda Fuar İspanyol Kültürel Aktivitesi AC/E ve Hablar en Arte (Sanat Konuşmak) iş birliğinde komisyon üyeleri ve diğer konuklara, Fuarın çeşitli galerilerinde temsil edilen İspanyol modern sanatının yükseltilmesi ve yaygınlaştırılması için özel bir hizmet sunmaktadır.    

ARCOmadrid aynı zamanda bu kişilerin modern sanatta kazanımlar ve beğeniler elde etmelerinde destek sağlamaktadır. Arte Global (Küresel Sanat) danışmanı Elisa Hernando tarafından koordine edilen İlk Koleksiyoncular programı, onlara koleksiyonlarını başlatmak için danışmanlık hizmeti vermekte ve Fuardan eser elde etmelerine yardımcı olmaktadır.  

ARCO Vakfı, modern sanata destek
Koleksiyonculuğu yüreklendirmek, galeri ve yaratıcılara destek vermek amacı ile ARCO Vakfı, bütün bir sene boyunca gelişerek devam edecek bir dizi aktivite organize etmiştir. Bu çizgide ARCOmadrid’in bir sonraki senesi için Vakıf koleksiyoncular, uzmanlar ve Vakıf Koleksiyonunda yer alacak eserlerin seçkisinde yer almak isteyen sanat severlerin yer aldığı bir ARCO Vakfı Platformu öğle yemeği düzenleyecektir.

ARCOmadrid 2013 alanları
Dinlenme ve buluşma alanları tabi ki Fuarda yerini alacaktır. Bunlar arasında özellikle öne çıkan VIP Salonu bu sene de Architectural Digest – AD dergisi ve Fuar tarafından düzenlenen ARCOmadrid VIP Salonu Dizaynı için II. Fikir Yarışması kazananları Q:NO Arquitectos tarafından düzenlenecektir. Ayrıca M.I.T. (Massachusetts Institute of Technology) tarafından burs alan CPA Architects+ tarafından sunulan projeye özel bir mansiyon da takdim edilmiştir.  

Ayrıca arkasından gelen ikinci yılda ve geçen sene elde edilen başarının akabinde, ARCOmadrid Küçük İstekler Vakfı (Fundación Pequeño Deseo) ile yapılan işbirliği ile gerçekleştreceği ARCOkids ile birlikte küçük katılımcıları için 4 ile 14 yaş arası çocukların yaratıcılığına yönelik atölye çalışmaları düzenleyecektir.  

Ödüller ve Duyurular
ARCOmadrid yine Audemars Piguet saat firmasının sponsorluğunda, bir sanat eseri yaratımına 15.000 euroluk bir ödül vermektedir. Bu ödül en şık saat üretimleri aracılığı ile firmanın yükselmesini sağlayan iki değer olan yüksek kalite ve cesaretin bir simgesi olacaktır. Kazanan sanatçı tarafından üretilen parça hem markanın ruhunu hem de sloganını:  “To break the rules, you must first master them” (Kuralları yıkmak için önce onlara hükmetmeniz lazım) ve Fuarın VIP Salonu olan Audermars Piquet alanında sergilenecektir.

Her yıl olduğu gibi, ARCOmadrid sanatsal yaratı, genç sanatçıların çalışmaları ve koleksiyonculuk alanında değerlendirme yapan ödüllere yer verecektir. Arco Dostları Derneği tarafından verilen Koleksiyonculuk alanında “A” Ödülleri Özel Koleksiyon, Şirket Koleksiyonculuğu ve Uluslar Arası Koleksiyonculuk dallarında verilecektir. Aynı şekilde Fuar çerçevesinde verilecek ödüller: Madrid Şehri ARCO Ödülü, Heineken – CA2M Ödülü, İlly Sustain Art Ödülü, ARCOmadrid/Elektronik Sanat Beep Ödülü ve diğerleri olacaktır.  

Aynı şekilde ARCOmadrid ve BlankPaper Okulu özellikle öğrencileri arasında gelecek seferki aktivitede resmen yer alacak üç adet fotoğrafçıyı belirlemek üzere bir fotoğraf yarışması düzenlemişlerdir.

ARCOmadrid pavyonlarının çok ötesinde
Gelecek Şubat ayı boyunca Madrid’de gezilebilecek çok sayıda sergi ARCOmadrid programına paralellik arz etmektedir. O günlerde şehirde gösterilecek olan çok önemli üç adet özel koleksiyon keşfedilebilir. Reina Sofia Sanat Merkezi Ulusal Müzesi’nde Cisneros Koleksiyonu, Banco Santander Vakfında Cranford Koleksiyonu ve CentroCentro’da la Casa de Alba Koleksiyonu. Bunlara Telefonica Vakfında gerçekleşen yeni sergi alanları ve Cristina Iglesias, Heimo Zobernig ve Jiri Kovanda’nın harikulade monografik sergileri dahil edilebilir.

Aynı şekilde bütün bu sergi programının yanında Fuar ziyaretçileri, şehri Şubat ayı boyunca vazgeçilmez bir buluşma noktasına çevirecek olan AfterARCO aktiviteleri ile Fuar günleri boyunca zenginleşecek bir Madrid’in tadını çıkarabileceklerdir.


GALERİ LİSTESİ
(6 Kasım 2012 tarihli)

GENEL PROGRAM

GALERİ ŞEHİR ADI GEÇEN SANATÇI
AD HOC Vigo Rubens Mano
ADN Barselona Núria Güell
ADORA CALVO Salamanka Mitsuo Miura
AIR DE PARIS Paris Adriana Lara
ALARCÓN CRIADO Sevilla Martin Freire
ALEJANDRA VON HARTZ GALLERY Miami Eugenia Calvo
ALEX DANIELS - REFLEX AMSTERDAM Amsterdam Chen Nong
ALTXERRI San Sebastian Esther Ferrer
ÁLVARO ALCÁZAR Madrid Javier Garcerá
ANDERSEN’S CONTEMPORARY Kopenhag Thilo Heinzmann
ANDRÉ SIMOENS Knokke Haim Steinbach
ÁNGELS BARCELONA Barselona                           Esther Ferrer
ARCADE Londra Galeri tarafından karar verilecek
ART NUEVE Murcia Julia Calvo
BACELOS Vigo David Ferrando Giraut
BAGINSKI, GALERIA / PROJECTOS Lizbon Andre Romão
BARBARA GROSS GALERIE Münih Alicia Fremis
BÄRBEL GRÄSSLIN Frankfurt Heimo Zobering
BENVENISTE CONTEMPORARY Madrid Miki Leal
CAMPAGNE PREMIÈRE Berlin Fayçal Baghriche
CÁNEM Castelló de la Plana Jose Antonio Orts
CARDI BLACK BOX Milano Ashley Bickerton
CARLES TACHÉ Barselona Liliane Tomasko
CARLIER / GEBAUER Berlin Sebastián Díaz Morales
CARLOS CARVALHO- ARTE CONTEMPORANEA Lizbon Daniel Blaufuks
CARRERAS MUGICA Bilbao Juan Pérez Agirregoikoa
CASA SIN FIN Cáceres Jorge  Ribalta
CASA TRIÁNGULO Sao Paulo Mariana Palma
CASADO SANTAPAU Madrid Eva Berendes
CATHERINE PUTMAN Paris Eduardo Arroyo
CAYÓN Madrid Jesús de Soto
CHANTAL CROUSEL Paris Abraham Cruzvillegas
CHARIM Viyana Roberta Lima
CHRISTINE KÖNIG Viyana Ricardo Brey & Jimmie Durham
CHRISTOPHER GRIMES Santa Mónica Íñigo Manglano-Ovalle
CREVECOEUR Paris Jorge Pedro Núñez
DAN GALERIA Sao Paulo Ascânio M.M.M.
DISTRITO 4 Madrid Matías Duville
DITTRICH & SCHLECHTRIEM Berlin Nicky Broekhuysen
DNA Berlin Nezaket Ekici
DOHYANG LEE Paris Paula Castro
DUVE BERLIN Berlin Iris Touliatou
EDWARD TYLER NAHEM FINE ART, L.L.C. New York Farideh Lashai
ELBA BENÍTEZ Madrid Cristina Iglesias
ELLEN DE BRUIJNE PROJECTS Amsterdam Pauline Boudry & Renate Lorenz
ELVIRA GONZÁLEZ Madrid Juan Asensio

ENRICO ASTUNI Bolonya Mario Ybarra Jr.
ESPACIO LÍQUIDO Gijón Edgardo Aragón
ESPACIO MÍNIMO Madrid José Luis Moraza
ESPAIVISOR-GALERIA VISOR Valencia Nil Yalter
ESTHER SCHIPPER Berlin Isa Melsheimer
ESTRANY - DE LA MOTA Barselona Francesc Ruiz
FILOMENA SOARES Lizbon Pedro Barateiro
FONSECA MACEDO Ponta Delgada Catharina Bothelo
FORMATOCOMODO Madrid Hisae Ikenaga
FRUIT & FLOWER DELI Stokolm Galeri tarafından karar verilecek
FÚCARES Madrid Carlos Schwartz
GENTILI Prato Marius Engh
GEORG KARGL Viyana Nedko Solakov
GEORG NOTHELFER Berlin Christoph M Gais
GREGOR PODNAR Berlin Francisco Tropa
GUILLERMO DE OSMA Madrid César Paternosto
HANS MAYER Duesseldorf Galeri tarafından karar verilecek
HEINRICH EHRHARDT Madrid Günter Förg
HELGA DE ALVEAR Madrid Katharina Grosse
HILGER MODERN / CONTEMPORARY Viyana Ángel Marcos
HONOR FRASER Los Angeles Mario Ybarra Jr.
HORRACH MOYA Palma de Mallorca Joana Vasconcelos
INÉS BARRENECHEA Madrid Francisco Ugarte
ISABELLA BORTOLOZZI Berlin Carol Rama
IVORYPRESS Madrid Not Vital
JAVIER LÓPEZ Madrid Jenny Holzer
JOAN PRATS Barselona Aleksandra Mir
JORGE MARA - LA RUCHE Buenos Aires Ana Sacerdote
JOSÉ ROBLES Madrid Javier Fresneda
JUAN SILIÓ Santander Miguel Ángel Tornero
JUANA DE AIZPURU Madrid Markus Oehlen
KABE CONTEMPORARY Miami Carla Arocha & Stephane Schraenen
KRINZINGER Viyana Marina Abramovich
KUCKEI + KUCKEI Berlin Guy Tillim
LA CAJA NEGRA Madrid Jonathan Hernández
LEANDRO NAVARRO Madrid Manolo Millares
LELONG Paris Kiki Smith
LEVY Hamburg Mel Ramos
LEYENDECKER Santa Cruz de Tenerife Richard Mosse
LUCIANA BRITO GALERIA Sao Paulo Regina Silveira
LUIS ADELANTADO Valencia Folkert de Jong
MAI 36 GALERIE Zürih Matt Mullican
MAIOR Pollensa Eulàlia Valldosera
MAISTERRAVALBUENA Madrid A Kassen
MARIO SEQUEIRA Braga Julian Opie
MARLBOROUGH GALLERY Madrid Juan Genovés
MARTA CERVERA Madrid Raha Raissnia
MAX ESTRELLA Madrid Jorge Perianes
MAX WEBER SIX FRIEDRICH Münih Manuel Eitner
MAX WIGRAM GALLERY Londra Luis Zerbin
MEHDI CHOUAKRI Berlin Peter Roehr
MICHAEL SCHULTZ GALLERY Berlin Bong Chae Son
MENDES WOOD Sao Paulo Daniel Steegman
MICHEL SOSKINE INC. Madrid Simon Willems
MIGUEL MARCOS Barselona Joan Brossa
MOISÉS PÉREZ DE ALBÉNIZ Pamplona Pello Irazu
MOR.CHARPENTIER Paris Charwei Tsai
MORIARTY Madrid Luis Bisbe
NÄCHST ST. STEPHAN ROSEMARIE SCHWARZWÄLDER Viyana Galeri tarafından karar verilecek
NADJA VILENNE Lieja Eleni Kamma
NEW GALERIE Paris Leopold Kessler
NIEVES FERNÁNDEZ Madrid Juan Carlos Batista
NOGUERAS BLANCHARD Barselona Ignacio Uriarte
NUBLE Santander Eduardo Hurtado
NUNO CENTENO Oporto Carla Filipe
OLIVA ARAUNA Madrid Per Barclay
ORIOL GALERIA D'ART Barselona Esteban Vicente
PARAGON PRESS Londra Gary Hume
PARRA & ROMERO Madrid Philippe Decrauzat
PEDRO CERA Lizbon Matt Keegan
PELAIRES Palma de Mallorca Domenico Bianchi
PILAR SERRA Madrid Dario Urzay
POLÍGRAFA OBRA GRÁFICA Barselona Luis Tomasello
PROJECTESD Barselona Christoph Weber
PROMETEOGALLERY DI IDA PISANI Milano Anibal López (A-1 53167)
QUADRADO AZUL Oporto Mika Tajima
RAFAEL ORTIZ Sevilla Luis Gordillo
RAÍÑA LUPA Barselona Fernán García Sevilla
RAQUEL PONCE Madrid Noe Sendas
ROSA.SANTOS Valencia Andrea Canepa
SABINE KNUST Münih Galeri tarafından karar verilecek
SENDA Barselona Sandre Vásquez de la Horra
SMAC Stellenbosch Roger Ballen
STEFAN RÖPKE Köln Iva Gueorguieva
STUDIO TRISORIO Napoli Eulalia Valldosera
T20 Murcia Benvenuto Chavajay
TATJANA PIETERS Gante Bart de Clercq
THE GOMA Madrid Pablo Jansana
THOMAS SCHULTE Berlin Alice Aycock
TIM VAN LAERE Amberes Rinus Van de Velde
TORBANDENA Trieste Hubert Scheibl
TRAVESÍA CUATRO Madrid Vicky Uslé
TRINTA Santiago de Compostela Teo Soriano
VALLE ORTÍ Valencia Troels Carlsen
VERA CORTÉS Lizbon Daniel Gustav Cramer
VERA MUNRO Hamburg Imi Knoebel
VERMELHO Sao Paulo Jonathas de Andrade
WALTER STORMS GALERIE Münih Peter Krauskopf
WEST Lahey Denicolai & Provost
XAVIER FIOL Palma de Mallorca Cecilia Paredes
YBAKATU ESPAÇO DE ARTE Curitiba Claudio Alvarez

SOLO PROJECTS: FOCUS LATİN AMERİKA
GALERİ ŞEHİR SANATÇI
80 M2 Lima Iosu Aramburu
AFA GALERÍA Şili Álvaro Oyarzún
ARRÓNIZ Meksika DF Iván Puig
BENDANA I PINEL Paris Bernardo Oyarzún
DIE ECKE Santiago Isidora Correa
EMMA THOMAS GALLERY Sao Paulo Erica Ferrari
HENRIQUE FARIA New York Álvaro Barrios
ISABEL HURLEY Malaga Alberto Borea
JOUSSE ENTREPRISE Paris Julia Rometti / Víctor Costales
KURIMANZUTTO Meksika DF Eduardo Abaroa
MAGNAN METZ New York Glenda Leon
MICHEL REIN Paris Maria Thereza Alves
MYTO GALERÍA Meksika DF Ariel Orozco
NUSSER & BAUMGART Münih Faivovich / Goldberg
OFICINA 1 Caracas Oscar Abraham Pabón
OSCAR CRUZ Sao Paulo Sebastian Gordin
PROYECTOS MONCLOVA Meksika DF François Bucher
ROBERTO PARADISE San Juan Jesús ‘Bubu’ Negrón
SIM GALERIA Curitiba Delson Uchôa
VALENZUELA KLENNER Bogota Wilson Diaz
WATERSIDE CONTEMPORARY Londra Daniel Medina
WIEN LUKATSCH Berlin Mariana Castillo Deball
WU GALERIA Lima Sandra Nakamura

OPENING – GENÇ GALERİLER
GALERİ ŞEHİR ADI GEÇEN SANATÇI
3+1 CONTEMPORARY ART Lizbon Galeri tarafından karar verilecek
AMT PROJECTS Bratislava Petra Feriancova
BARÓ GALERIA Sao Paulo Lourival Cuquinha
CAROLINE PAGÉS Lizbon Galeri tarafından karar verilecek
CHRISTINGER DE MAYO Zürih Sinta Werner
CLAGES Köln Monike Stricker
D+T PROJECT Brüksel Elena Bajo
ELI RIDGWAY GALLERY San Francisco James Sterling Pitt
FIGGE VON ROSEN GALERIE Berlin Diana Sirianni
FRUTTA Roma Galeri tarafından karar verilecek
IGNACIO LIPRANDI Buenos Aires Cristina Piffer
IVAN GALLERY Bükreş Galeri tarafından karar verilecek
JAQUELINE MARTINS Sao Paulo Edwing Sánchez
KLEMM'S Berlin Adrian Sauer
MOT INTERNATIONAL Brüksel Breatriz Olabarrieta
PSM Berlin Galeri tarafından karar verilecek
SHAY ARYE GALLERY Tel Aviv Galeri tarafından karar verilecek
SPAZIO A Pistoia Chiara Carmoni
TEGENBOSCHVANVREDEN Amsterdam Galeri tarafından karar verilecek
THE FUTURE Berlin Jon Rafman
THE RUNNING HORSE ART Beyrut Galeri tarafından karar verilecek
VOGT New York Galeri tarafından karar verilecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder