2 Aralık 2012 Pazar

TÜRK SİVİL HAVACILIĞI HIZ KESMİYOR


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan Kış Tarifesine göre havayolu işletmelerimiz, iç ve dış hatlarda haftalık 4 bin 500’ün üzerinde sefer düzenleyecek.Bu rakamlar Uçak trafiği, yolcu sayıları ve havacılık işletmeleri ile her gün yeni başarılara imza atan Türk Sivil Havacılığının kışın da hız kesmeyeceğini gösteriyor. 2012 Kış Tarife Dönemi’ne ait yerli ve yabancı hava yollarının uçuş programları, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Onaylanan programa göre; yerli havayolu işletmelerimiz iç hatlarda haftada 2 bin 339, dış hatlarda ise 2 bin 327 yolcu seferi gerçekleştirecek.
SHGM, 28 Ekim tarihinde başlayan ve 2013 yılı Mart ayının son pazar gününe kadar devam edecek olan kış tarifesinde, yolcu ve kargo taşımacılığı kapsamında yerli hava yollarının iç hat ve dış hat tarifeli, dönemsel charter tarifeleri ile yabancı hava yollarının tarifeli ve dönemsel charter başvuruları ile üst geçiş başvurularını değerlendirdi. 2012 Kış Tarife Dönemi için 6 yerli havayolu işletmemizin iç hatlarda haftada 2339 sefer yolcu sefer yapmak üzere uçuş programlarını onaylandı. Dış hatlarda ise; 5 yerli havayolu işletmemize 96 ülkede 184 noktaya haftada 2327 sefer yolcu, 2 havayolu işletmemize ise 40 ülkede 48 noktaya haftada 134 sefer kargo seferi yapma izni verildi.
92 Yabancı Havayolu ülkemize uçuş gerçekleştirecek…
Yeri havayolu işletmeleri ile birlikte yabancı havayolu işletmelerinin uçuş taleplerini de değerlendiren SHGM; ikili anlaşmalar kapsamında 51 ülkeden 92 yabancı havayolu işletmesinin ülkemizdeki 20 noktaya haftada 802 sefer yolcu ve 19 kargo seferi yapmak üzere uçuş programlarını onayladı.Yabancı havayolu işletmelerinin ülkemiz hava sahasını kullanmasına yönelik izinler çerçevesinde ise, yolcu taşımacılığı yapan 67 ve kargo taşımacılığı yapan 22 havayolu işletmesine transit geçiş hakkı tanındı. Düzenli tarifesiz uçuş başvurularını da değerlendiren SHGM, yerli 4 kargo ve 10 turistik işletmenin tarifesiz uçuş taleplerini onaylarken, yabancı 13 kargo ve 74 turistik işletmenin de transit geçişlerine izin verdi. Uçuş talepleri E-Permi uygulaması kapsamında internet üzerinden yapılıyor… Kış Tarife Dönemi öncesinde hayata geçirilen "E-Permi" uygulaması kapsamında, tüm havayolu işletmeleri uçuş başvurularını (değişiklikler, ilaveler, transitler) internet üzerinden gerçekleştirdi. SHGM, yerli ve yabancı havayollarının dönem içi ilave ve değişiklik taleplerini de elektronik ortamda almaya devam edecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder