13 Eylül 2014 Cumartesi

Bitlis’in Hizan ilçesindeki Demirci Atölyesi meraklı turistlerin ilgisini çekiyor

Hizan'da 100 yıllık demirci atölyesine ilgi

Bitlis’in Hizan ilçesinde Tağ Medresesi’nin yanında yer alan ve eski usüllerle demirden aletler yapan Demirci Atölyesi meraklı turistlerin ilgisini çekiyor.Eski yöntemlerle demirden aletlerin üretildiği Demirci Atölyesi’nin tarihi yöre halkının anlatımlarına göre 100 yıldan fazla. Kurulduğu ilk yıllarda olduğu gibi günümüzde de eski tip demir eritme ocağının kullanıldığı atölyede, bölge insanının ihtiyacına cevap verebilecek balta, kazma, kürek, keser, çekiç… gibi bütün aletler eski yöntemlerle yapılıyor.


Bölgeye gezmek, tarihi yerleri görmek veya Nurs Köyü, Gafs-ı Hizani Türbesi, Şeyh Muhammed Türbesi ve Tağ Medresesi gibi dini değerleri olan yerleri görmek için gelen ziyaretçi veya turistler, Demirci Atölyesi’ne de giderek burada hem eski tip demirci atölyesini görüyor, hem de eski usüllerle demirden alet yapımını yerinde görerek bu konuda ustasından bilgiler alıyorlar.
Muhteşem bir doğa manzarası sunan bir dağın tepesinde yer alan Demirci Atölyesi, civardaki Bizans Kalesi, Tağ Medresesi ve Karakovanları ile de gelen ziyaretçilerine alternatif turizm seçenekleri sunuyor.  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder