6 Eylül 2014 Cumartesi

Nurs Köyü ziyaretçi akınına uğruyor


Bediüzzaman Said Nursi’nin doğduğu köy olan Nurs, havaların ısındığı yaz aylarında adeta ziyaretçi akınına uğruyor.Bitlis’in Hizan ilçesinde bulunan Nurs Köyü, Türkiye ve dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Köye gelenler Bediüzzaman Said Nursi’nin doğduğu evi, ibadet ettiği yerleri ve aile kabristanını ziyaret ediyor, Kuran ve risaleler okuyarak dualar ediyorlar.
Özellikle havaların ısındığı yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi alan köy, misafirperverliği ile dikkat çekiyor. Uzak diyarlardan gelen ziyaretçileri karşılayan köy halkı, onlara Bediüzzaman’ın evi, ibadet ettiği yerler ve aile kabristanına kadar eşlik ediyor, ikramlarda bulunuyor.


Bediüzzaman Said Nursi’nin doğduğu ev ziyaretçilere açık olduğundan, buraya gelenler üstadın doğduğu evde istedikleri kadar kalabiliyor, Kuran ve risaleler okuyup dualar edebiliyorlar. Said Nursi’nin bir zamanlar namaz kıldığı eski cami de yine olduğu gibi muhafaza edilmiş. Aslı korunarak üzerine yeni ve daha büyük bir caminin inşa edildiği eski cami de ziyaretçilere açık.


Üstadın namaz kılıp ibadet ettiği yeri görmeye gelen ziyaretçiler, bu camide ibadet ediyor, okumalar yapıyor ve diledikleri kadar kalarak geçmişe yolculuk ediyorlar. Bediüzzaman Said Nursi’nin dua ve ibadet etmek için gitmekten keyif aldığı yerler olan Ent Tepesi ve Ava Berxan Yaylası ile 7-8 yaşlarındayken ilk derslerini almak için gittiği Tağ Medresesi de ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

Köye gelen ziyaretçiler, ayrılmadan önce aile kabristanına da giderek burada dualar ediyor ve kabristanın girişinde satılan Nurs’u anımsatacak hediyelerden satın alıyorlar. Bazı ziyaretçiler ise köyde bulunan medreselerde konaklayarak daha uzun süre kalmayı tercih ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder