13 Ocak 2017 Cuma

10 bin turnanın yolu Çukurova Deltası’nda kesişiyor, umutları yeşertiyor

Brisa ve WWF-Türkiye iş birliği ile yürütülen ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3.yılını tamamladı.Türkiye’deki turnaları korumak amacıyla gerçekleştirilen ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesinde gözlem çalışmaları ile turnaların güncel durumu hakkında önemli bilgiler elde edildi. Proje kapsamında 2013 yılından bu yana 21 bin km yol kat eden araştırmacılar, yaklaşık 10 bin turnanın Çukurova Havzası’nda kışladığını tespit etti. 

WWF-Türkiye ve Brisa iş birliği ile tehdit altındaki biyoçeşitliliği korumak için başlatılan ‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi 3. yılını tamamladı. 2013 yılından bu yana Çukurova Deltası’nda turnaların uyuma ve beslenme alanlarında sayımlarını yapabilmek için 21 bin km yol kat edildi. Yapılan gözlemlerde yaklaşık 10 bin turnanın bölgede kışladığı tespit edildi. Turnaların güncel durumunu saptayan proje ekibi aynı zamanda Türkiye’deki popülasyonu tehdit altında olan bu türün korunması için de bir dizi etkinlik gerçekleştirdi.

‘Turnalar Hep Uçsun’ projesi kapsamında bölgede 30 köy ziyaret edildi, 2 bin adet turna eğitim kitapçığı ilköğretim öğrencileriyle paylaşıldı. Yöredeki okullarda, avcı derneklerinde ve köy kahvelerinde bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Proje ekibi, kamu görevlileri, avcılar, çiftçiler ve çocuklarla düzenli bir şekilde bir araya gelerek turnaların korunması için görüşmeler yapmaya, turnaları korumak için onlara destek vermeye devam ediyor.


 Çukurova Deltası Türkiye’de üreyen turnalar için de vazgeçilmez bir bölge... Çukurova Deltası, Türkiye üzerinden göç eden turnaların kışı geçirmek için uğradığı en önemli duraklardan biri olma özelliğine sahip. Lagünler, turna sürüleri için geniş ve güvenli geceleme alanları sunarken, tarım alanları ise göç sırasında ihtiyaç duyulan besin kaynaklarını sağlıyor. Turnalara yönelik tehditlerin başında, türün uyuma ve dinlenme için kullandığı yerlerde otlatma yapılması, balıkçılık, su rejimine müdahale edilmesi ve yasadışı avcılık gibi faaliyetler geliyor.

Proje kapsamında şimdiye dek elde edilen bilgiler ve yapılan çalışmalar ise şunlar;
  • Dünyadaki 500 bin turnanın kullandığı ana göç yollarından biri Çukurova Deltası ve her yıl bu göç yolundan yaklaşık 80 bin turna geçiyor. 

  • Türkiye’de kışı geçiren yaklaşık 10 bin turna Çukurova Deltası’nda barınıyor.

  • Çukurova Deltası’nda turnalar kasım-aralık aylarında uyuma noktalarına yakın bölgelerde (7 km) beslenirken, ocak-şubat aylarında kuş uçuşu 100 km’ye yakın mesafe kat ediyor ve fıstık, pamuk, mısır, buğday tarlalarından besleniyorlar.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder