20 Ocak 2013 Pazar

BİTLİS’İ 3 SEKTÖR UÇURACAK


BİTLİSLİ YATIRIMCILARA AÇIK ÇEK PROJE SUNUN DESTEK OLUN”


Bitlis’e madencilik, turizm ve tekstil-konfeksiyon alanında öncelik sunan proje teklifi tanıtım toplantısı gerçekleştiDoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), 2013 yılı teklif çağrısı sürecinde gerçekleştirdiği tanıtım toplantılarının ikincisini Bitlis Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Bitlis’te gerçekleştirilen toplantıya DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Bitlis Ticaret Odası Başkanı Davut Tezcan, DAKA Uzmanları, Bitlisli yatırımcılar ve vatandaşlar katıldı.

“Bu 3 sektöre artı 10 puan”
Bitlis’te program kapsamında öncelikli olarak seçilen sektörler turizm, madencilik, tekstil-konfeksiyon olarak belirlendi. Bu alanlardan herhangi birinden proje teklifi yapan teklif sahipleri öncelikli alanlardan birinden proje sundukları için proje yarışmasında artı 10 puan ile başlamış olacaklar.
Van Gölü Havzası’nda Van’dan sonra ikinci büyük turizm kenti olmayı hedefleyen Bitlis’in Ahlat, Nemrut, Adilcevaz gibi turizm potansiyeline sahip yerleşim birimlerini içine alması bölgenin turizm alt yapısının ilerde verilecek projeler sayesinde daha da gelişeceğini gösteriyor. İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı ve Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı tanıtım toplantısında bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, Bitlis’ten yeterli sayıda proje beklediklerini ifade etti.

Van, Muş, Bitlis ve Hakkâri illerine hizmet veren DAKA, 10 milyon lira bütçesi olan 'İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı' ile 8 milyon lira bütçeli 'Yatırım ve Turizm Altyapısının Güçlendirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Projeleri Mali Destek Programı' teklif çağrı süreci ile ilgili bilgilendirme toplantıları kapsamında Bitlis ilindeki yatırımcılar ve projeye ilgi duyan vatandaşlara yönelik bir toplantı düzenledi.Programın soru cevap kısmında kısa bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, “Bitlisli yatırımcılarımız turizm, madencilik, tekstil-konfeksiyon gibi alanlarda proje teklif ederlerse bunların öncelikli alanlar olduğunu bilmeleri ve projelerini dikkatli hazırlamaları gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Tabi ki, DAKA olarak bölgeye katkı sunmaya, bölge şartlarına uygun projeleri destekleyerek amaçladığımız bölgesel kalkınmayı gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.


Bitlis Ticaret Odası Başkanı Davut Tezcan, Bitlis’in sorunlarını çok iyi bildiklerini ve projeleri bu doğrultuda hazırlayacaklarına dikkat çekerek salondaki yatırımcılara ve Bitlis halkına seslendi. Proje hazırlama ve DAKA teklif sürecini çok ciddiye aldıklarını belirten Tezcan “Artık bu işler eskisi gibi olmuyor. Projeyi dışarıdan para ile hazırlatıp gelip teşvik alanlar, yan gelip yatanlar oldu. Denetim veya yasal boşluk veya adına ne derseniz deyin bunlar zamanında halka, bölgeye gram faydası olmayan projeler ürettiler ama bundan sonra böyle olmayacak. Halka, bölgeye, kalkınmaya, istihdama ve üretime katkısı olan projeler belirlenip desteklenecek” diye konuştu.Toplantıda daha sonra DAKA Uzmanı Bade Altunel tarafından proje süreci, başvuru şartları, kaynak kullanımı ve teknik bilgiler ile ilgili slayt sunum eşliğinde bilgiler verildi.
DAKA Uzmanı Bade Altunel, DAKA olarak proje teklifleri ile ilgili her türlü işlemler için Genel Sekreterlik ve illerdeki danışma bürolarının açık olduğunu ifade ederek “15 Mart teklif sürecinin son günü. Bu tarihten sonra teklifleri almayacağız. Bu yüzden süreyi iyi kullanmalı ve projeleri zamanından evvel teslim etmeniz faydanıza olacaktır” dedi.Proje ile ilgili vatandaşların sorularının cevaplanmasıyla DAKA Bitlis Tanıtım Toplantısı da sona erdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder