27 Ocak 2013 Pazar

TURİSTLER TARİHİ CAMİLERİ SORUNSUZ GEZECEK


TARİHİ CAMİLERE ZİYARETLER GÜZELLEŞTİRİLİYORHaber ve fotoğraf:Özgür Güvenç
İstanbul(Anayurt)- İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Koordinasyonunda İstanbul İl Müftülüğü ve Turist Rehberleri Birliği işbirliğide “Tarihi Cami Ziyaretlerinin Güzelleştirilmesi Çalıştayı”  müdürlüğün  Atlas Binasında gerçekleşti.

Tarihi Camilerimizdeki turist ziyaretleri, bu ziyaretlerde yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin, konunun tüm muhataplarının katılımıyla tartışıldığı çalıştayda  Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili , İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran ve Rehberler Birliği Başkanı Şerif Yenen  sıkıntıları gündeme getirdiler.
Özellikle Sultanahmet Camii olmak üzere tarihi camilerimize gerçekleşen turist ziyaretlerinde yaşanan sıkıntılar kısaca vurgulanırken, başta Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Rehberler Birliği olmak üzere konuyla ilgili tüm muhatap kurumların bir araya geldiği ve tarihi cami ziyaretlerinin en güzel ne şekilde gerçekleşeceğine dair ortak çözüm yollarının ortaya çıkarılacağı belirtildi.


Yaşanan sıkıntıların ve sorunların ortaya konulduğu oturumlara Kültür ve turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İl Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran, Rehberler Birliği Başkanı Şerif Yenen, Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut, Fatih Belediyesi Başkan Yardımcısı Talip Temizer, İl Müftü Yardımcısı Sabri Demir, Vakıflar 1.Bölge Müdürlüğü temsilcisi, Sultanahmet Cami Kuruma ve İhya Derneği Başkanı Emrullah Hatipoğlu, Fatih İlçe Müftüsü İrfan Üstündağ, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Süleyman Derin, Sultanahmet, Süleymaniye, Yeni Cami, Beyazıt ve Rüstempaşa Camileri imamları, Güvenlik ve Temizlik firmaları yetkilileri, Turizmci Mehmet Ata Tansuğ, Kültür ve turizm İl Müdür Yardımcıları ve uzmanları katıldı.

Gerçekleşen I. Oturumda; ulaşım sorunu, anlatım – bilgilendirme sorunları, kıyafet sorunu, ziyaretçi sayısı – süresi sorunu, Gürültü sorunu, tanıtıcı materyal, bilgilendirme materyalleri düzenleri, tuvaletler sorunu, cami temizliği sorunları başlık olarak öne çıkan sorunlar oldular. 2'nciOturumda ise bu sorunlara karşı çözüm önerileri ortaya konuldu. Özellikle Sultanahmet Camii olmak üzere diğer tarihi camilerimiz için ziyaretlerin daha güzel ve etkin olarak sağlanması amacıyla gerçekleşen bu çalıştayın sonuçları önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Fatih Belediyesi, TUREB yetkililerinin bir araya gelerek alınan kararları açıklaması ve uygulamaya geçmesi şeklinde gerçekleşetir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder